Készenléti telefon: okosodik, de nem tudni, mennyiből

Autóba szerelhető fedélzeti eszközökkel és a járművek aktuális helyzetét mutató célgépekkel is bővül a készenléti szervezetek rádiós hálózata, az EDR - utóbbiakról azonban nem tudjuk, mennyiért. A Tetra-rendszer korábban elhatározott bővítése még várat magára.

Közelít a maximális kihasználtsághoz az EDR, azaz a készenléti szervezetek (mentők, tűzoltók, rendőrség és nyolc egyéb szervezet) titkosított, csoportkommunikációra is alkalmas hálózata, más néven a Tetra. Jó hír, hogy a rendszer nemcsak stabilan működik, hanem lépést is tart a technológia fejlődésével, így legalább ezen a fronton világszínvonalú szolgáltatásokat használhatnak a szolgálatok munkatársai. Rossz hír, hogy bizonyos fejlesztések ára annak ellenére sem publikus, hogy közpénzből finanszírozzák.

A tizenegy készenléti szervezet összesen 37 ezer regisztrált felhasználója veszi igénybe a teljes egészében csaknem két éve átadott rendszert. Az üzemeltető a Magyar Telekom érdekeltségébe tartozó Pro-M Zrt., amely közbeszerzésen nyerte el a lehetőséget, miután a kormány 2005-ben döntött a rendszer kiépítéséről. A hálózat folyamatos fejlesztés alatt áll, ennek köszönhetően lefedettsége és jelerőssége ma már alkalmas arra, hogy a gépkocsikban olyan mobil fedélzeti eszközöket vegyenek igénybe például a rendőrök, amelyek révén a terepen is hozzáférnek minden adathoz, amelyet eddig csak az irodában tudtak volna megnézni. - Azaz a hétköznapokban gyorsabb intézkedésekre ad lehetőséget - mondta lapunknak Draskóczi József rendőr alezredes, az ORFK híradás-technikai osztályának vezetője.

Kozma Béla, a Pro-M első embere tegnap adta át azokat a eszközöket a szervezeteknek, amelyeken folyamatosan nyomon lehet követni a járművek aktuális helyzetét és haladását. Ez nemcsak megkönnyíti az egységek irányítását vészhelyzet esetén, az AVL-rendszer egyben bizonyító erejű dokumentációnak is számít a többi között az autók sebességéről, a megkülönböztető jelzések használatáról. Vagyis egy rendőr vagy egy mentő balesetekor könnyebb az eset felderítése, de a rendszer a hatóság által elkövetett szabálytalanságok felderítésére is lehetőséget ad (közlekedési vétségek, kék lámpa jogosulatlan használata stb.).

A Pro-M vezetője lapunknak elmondta: a készülékek beszerzését a már meglévő keretszerződés bővítésével hajtották végre, azaz új közbeszerzési eljárást nem írtak ki. Azt azonban nem publikus adatnak nevezte, mennyibe kerülnek a terminálok. Pedig a tisztánlátás elvárható lenne az állami pénzből kiépített rendszerről.

A világszínvonalú, komplex - az egykori Westel 450 méretű - hálózat rekordidő alatt épült fel és került használatba, de az már most látszik, hogy bővítésre szorul, s ennek finanszírozásába az államnak is be kell szállnia. Egy tavalyi, 109-es kormányrendelet értelmében más hatóságok - önkormányzati fenntartású tűzoltóságok, közterület-felügyeletek és kritikus infrastruktúrát üzemeltető cégek - is használhatják az EDR-t. Noha a felhasználói kör bővítése még nem történt meg, s az új belépők a saját költségen használják majd a rendszert, az eredetileg 42 ezres kapacitású rendszer központi bővítésének vélhetően az államra nézve is lesznek pénzügyi vonzatai.

Annál is inkább, mert maga a technológia is fejlődik, tehát a mostani rendszer is változni fog - ideális esetben. A rendőrség például már most is tudná használni a széles sávú adat- és videoátvitel lehetőségét, így egy intézkedő rendőr szinte azonnal hozzáférhetne térfigyelő kamerák képeihez - mondta Draskóczi József. Ez egyelőre világszinten is fejlesztés alatt áll, az árát sem tudni. A Pro-M azonban már most jelezte az egyik nagy gyártónak, hogy az elsők között szeretne részt venni a tesztelésben és a próbaüzemben.

Új eszközöket kapnak a készenléti szervezetek
Új eszközöket kapnak a készenléti szervezetek
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.