Nem kell a zárt végű ingatlanalap
A 15 milliárd forint nettó eszközértékű Európa esetében 12,8 milliárd értékben váltottak vissza befektetési jegyet. A távozók kifizetését úgy oldották meg, hogy az alap mögött álló UniCredit Bank 12,6 milliárdért vásárolt a jegyekből, míg a különbözetet befektetők vették meg - tájékoztatták lapunkat az Európa Alapkezelőnél. Ez azt jelenti, hogy a külső tulajdonosok kezében lévő befektetési jegyek értéke csak 16 százalék.
Ennél valamivel kisebb arányban, de szintén jelentős mértékben vonták ki a pénzüket a befektetők a Raiffeisen alapból. A visszaváltott jegyek értéke ebben az esetben 34,3 milliárd forint volt, melyet teljes mértékben a Raiffeisen Bank által megvett papírokból fedeztek. Az ingatlanalap 44,4 milliárd forintos vagyonnal működik tovább, ám ebből mindössze 9,8 milliárd forint a külső tulajdonosok kezében lévő befektetési jegyek értéke.
Míg a két nagy ingatlanalapot elhagyta a befektetők többsége, addig a korábban átalakult két alap, a Carion és a MAG esetében nem volt jelentős tőkekivonás. Ez főleg annak volt köszönhető, hogy ezeknek az alapoknak elsősorban intézményi befektetőik vannak, s ezeknek van idejük és türelmük kivárni, míg befektetéseik ismét annyit érnek, mint korábban. A Carion esetében ráadásul a zárt végű formát maguk a befektetők kérték, hogy biztosan elkerüljék a tőkekivonások miatti likviditási gondokat.