A cégek fele befagyasztja a béreket
Hihetetlen gyorsasággal szűkült a magyarországi vállalatok mozgástere az utóbbi időben. Alig négy hónapja a cégek 17,7 százaléka tervezett leépítéseket, ez az arány márciusra 34 százalékra emelkedett. Decemberben a gazdálkodók alig 16 százaléka jelezte, hogy a befagyasztja a béreket, most a válaszadók több mint fele. Bár tavaly év végén a cégek majd harmada már meglehetősen sötéten látta üzleti lehetőségeinek alakulását, a múlt hónapban több mint felerészben gondolták, hogy ez az év rosszabb lesz tavalyinál, és bevételének növekedésében már senki nem reménykedett.
Ez a pesszimizmus természetesen a munkavállalók helyzetében is tükröződik: a cégek több mint fele befagyasztja a béreket - de még így is szerencsésnek mondhatják magukat azok, akiknek megmarad a munkahelyük. A magyarországi vállalatok több mint harmada a létszám csökkentése, ugyanennyi pedig befagyasztása mellett döntött, és csak a megkérdezettek egy százaléka számolt be létszámnövelési tervekről.
A tervezett béremelés mértéke az utóbbi négy hónapban szinte megfeleződött: a munkavállalók átlagosan alig 2,5 százalékos emelésre számíthatnak. Sokaknak várhatóan egyáltalán nem nő a fizetésük, de vannak olyanok - elsősorban a még mindig jól teljesítő informatikai és telekommunikációs ágazatban -, akik tíz százalék fölötti emelésben reménykedhetnek. A globális trendeknek megfelelően, a vállalatok nálunk is a vezetőknek adják a legkisebb arányú béremeléseket.
A 2008-as bónuszok kifizetését szintén érintette a válság: a cégek 41,7 százaléka csökkentette a múlt évre esedékes öszszeget, vagy nem fizette ki az egyébként megérdemelt jutalom egy részét.
A Hay Group az is vizsgálta, mely ágazatokat sújtotta leginkább a válság. Mint várható volt, az autóiparban rendkívül alacsony béremeléseket terveznek: az országos átlagnak csupán a felét, várhatóan 1,2 százalékot. Ebben az ágazatban a legmagasabb, ötven százalék körüli a leépítéseket végrehajtó vállalatok aránya is. A napi fogyasztási cikkeket gyártó, forgalmazó vállalatokat egyelőre kevésbé sújtja a krízis: a béremelések az országos átlagnak felelnek meg, ugyanakkor kiugróan magas - kétharmad - a bérek befagyasztása mellett döntő cégek aránya.
Az előző, decemberi felmérés szerint az informatikai és telekommunikációs ágazatot viselte meg a legkevésbé a recesszió, de már ezen a területen is elkezdődtek a megszorítások. Az IT-vállalatok több mint 40 százaléka létszámleépítést tervez, és ugyanennyien befagyasztják a béreket.
A Hay Group felmérésében 88 ország több mint kétezer vállalata vett részt. Globálisan a vállalatok 27 százaléka csökkenti a létszámot, a négy hónappal ezelőtti 15-höz képest. A cégek 36 százaléka döntött a bérek befagyasztása mellett, leginkább a vezetői béreket fogják vissza. A vállalatok közel 40 százaléka a tervezettnél jóval rosszabb üzleti eredményekere számít - egy évvel ezelőtt ez az arány csupán tíz százalék volt.