Cégautóadó: itt az idő
A február óta hatályos adót a céges tulajdonban lévő autók után mindenképpen fizetni kell - így az evás cégeknek is, a magánszemélyek közül pedig azoknak, akik költséget számolnak el, vagy autójuk után más teszi ezt. Kibúvó persze itt is van.
Ha egy evás vállalkozó el akarja kerülni az adót, célszerű átíratnia a céges autót egy magánszemély nevére, ahogy ezt sokan már eddig is megtették. Jó esetben az ezzel járó költségek akár fél év alatt megtérülnek - havi 15 ezer forint adóval számolva.
- A megtérülési idő azonban csak akkor lehet ilyen rövid, ha az autó elég régen a cég tulajdonában van (értéke nagy részét már leírták), és a megfelelő személy kapja papíron - hívja fel a figyelmet Ruszin Zsolt, a Magyar Könyvelők Országos Egyesületének fővárosi vezetője. Az evás vállalkozásnak ugyanis az autó eladása utáni bevétel is adóköteles, vagyis meg kell fizetni utána a 25 százalékos evát és a bevétel egy százalékára rúgó helyi iparűzési adót.
A szakértő szerint az evatörvény akkor nem foglalkozik a piaci árral, ha az autót a vállalkozástól független magánszemélynek adják el - például az anyósnak. (Nem független a munkatárs, a volt munkatárs, tag vagy a közvetlen hozzátartozó.) Egy olyan autó esetében, amelyet csaknem nullára leírt már a vállalkozó, az ár lehet akár 30 ezer forint is, így nagyjából 8000 forint adóval és 60-100 ezer forint körüli átírási költséggel lehet számolni. A 15 ezres havi adóval kalkulálva itt valóban csupán néhány hónap a megtérülés.
Szakértők szerint a magánszemélyek közül nagyon kevesen fogják az új adót befizetni. Ezt akkor kellene megtenniük, ha az illető munkavégzéshez használja autóját, amelyre költségtérítést kap. Ám a kilenc forint munkába járási térítés nem tartozik ide, és szintén nem kell fizetni, ha kiküldetési rendelvényt állít ki a munkáltató az elszámolt úthoz - a rendelvényt két példányban kell kiállítani, amelyből az egyik a magánszemélyé lesz. Ha előbbiek egyike sem történik meg, és a munkáltató vagy az autó más használója számolt el költséget az autóra, erről neki írásban nyilatkoznia kell az autó tulajdonosa felé.
Csak akkor fizeti az adót a tulajdonos, ha a használattól számított nyolc napon belül nyilatkoztak neki. Ha nem, akkor a használónak kell fizetnie.
Zara László, az Adótanácsadók Egyesületének elnöke szerint nem valószínű, hogy külön ellenőrzéseket indítana majd az APEH a cégautóadó miatt. Úgy véli, a cégek egyéb irányú ellenőrzésekor megnézhetik majd a költségelszámolásokat, s ha ezekhez nem társul kiküldetési rendelvény vagy az érintett autó tulajdonosától egy cégautóadó-bevallás, érdemes lehet rákérdezni. Ha előkerül a cég nyilatkozata, amelyben tájékoztatta a magánszemélyt a használatról, az illetőnek kell fizetnie, a bírságokkal együtt. Zara azt mondja, nem valószínű, hogy ilyen papírok előkerülnének.
Az APEH-nél ezzel szemben azt mondják, leginkább azokat a cégeket ellenőrzik majd, amelyek tulajdonában személygépkocsi van. Az ilyen társaságokat össze tudják gyűjteni a gépjármű-nyilvántartásból, és ezekkel az adatokkal összevethetik majd a cégautóadó-bevallásokat. A cégeknél és a magánszemélyeknél a bizonylatok hitelességét, nyilvántartását is ellenőrzik, így a kiküldetési rendelvényekre is kiterjed majd a revízió. Mint mondják, ezeket két példányban kell kiállítani, és ügyelni kell a rendelvények szabályszerű nyilvántartására is.
Ellenőrzik majd a magánszemélyeket is az éves szja-bevallásban, illetve a havijárulék- és adóbevallásban szereplő adatok segítségével. A bevallásokban szerepel, ha egy magánszemély költséget számol el.
Ha szabálytalanságot találnak az elszámolásokban, a nyilvántartásokban bizonylatokban, a magánszemélyeket legfeljebb 200 ezer, a cégeket pedig félmillió forint bírsággal sújthatják. Sőt a hatóság azt ígéri: ha egy evás céget ellenőriznek, amelynek autó értékesítéséből van bevétele, azt is vizsgálják majd, hogy az adásvételi szerződésben szereplő ár megfelel-e a piaci viszonyoknak. Ha úgy ítélik meg, hogy nem, akkor a hatóság szerint reális piaci ár alapján kiszámított bevételre fizettetik meg utólag az adót és a bírságokat.
Az adót a 0901-es nyomtatványon kell befizetni, elektronikusan vagy papíron. Elektronikusan akkor lehet bevallani, ha az illető regisztrál a kormányzati ügyfélkapuhoz, amit okmányirodákban lehet megtenni. Az elektronikus nyomtatványt és a kitöltőprogramot az APEH honlapjáról lehet letölteni. Az első határidő április 20. A cégek és a magánszemélyek jó része két hónap után fizet most adót (ha valaki csak februártól számol el költséget, akkor csak márciusra fizet). Egyébként minden negyedévet követő hónap 20-án lesz a határidő. Az adót a 10032000-01076167-es számlaszámra kell átutalni. Figyelni kell arra is, hogy a súlyadó időarányos része levonható a cégautóadóból. Ám csak akkor, ha be van fizetve. Ha nem, akkor később nem lehet már érvényesíteni az első negyedéves részletet.
Kinek kell fizetnie?
Az általános szabály szerint azoknak a nem magánszemélyeknek kell fizetniük, akiknek a gépjármű-nyilvántartásban bejegyzett személygépkocsijuk van, valamint azoknak a magánszemélyeknek, akik költséget (ilyen az üzemanyag, kenőanyag, karbantartás, javítás, bérleti díj, lízingdíj, értékcsökkenés) számolnak el az autó után, vagy ha más számol el költséget a gépkocsira. (Például ha egy vállalkozás tagjáé az autó, amelynek benzinszámláit elkönyvelik.) Annak a magánszemélynek, aki lízingeli a gépkocsit, de nem számol el utána költséget, nem kell fizetnie. Ha nem Magyarországon helyezték forgalomba az illető autót, és itthon költséget számolnak el utána, annak kell fizetnie, aki elszámolja azt.
Az APEH honlapján található tájékoztató szerint nem kell fizetniük az evázó és az átalányadózó egyéni vállalkozóknak, a számviteli törvény hatálya alá nem tartozó evázó magánszemélyeknek (akik nem kettős könyvelést vezetnek), valamint a fizető-vendéglátó tevékenységre átalányadózást alkalmazó magánszemélyeknek. A nem magánszemély evásokra (betéti társaságokra, kft.-kre) azonban vonatkozik az új kötelezettség, ha autójuk van, vagy lízingelik azt, vagy külföldön (például Szlovákiában) bejegyzett személygépkocsira számolnak el költséget.
Az adó mértéke 1600 köbcentiméteres hengerűrtartalomig, illetve 1200 köbcentiméteres kamratérfogatig havi 7000 forint, efölött pedig 15 ezer. Annak tehát, aki egész évben fizet, 77 ezer, illetve 165 ezer forint kiadással kell számolnia.