A Reformszövetség megtette, a Reformszövetség megy
Alig négy hónapos, de meglehetősen nagy figyelmet ébresztő működés után tegnap feloszlatta magát a Reformszövetség. Kilenc munkaadói szervezet vezetőinek, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnökének, valamint a Magyar Tudományos Akadémia volt és jelenlegi elnökeinek részvételével tavaly novemberben megalakult testület válságkezelő program kidolgozását ígérte. Olyan kríziscsomag összeállítása volt a cél, amelyben szembesítik a társadalmat a gazdasági fejlődést gátló intézményekkel, mechanizmusokkal és szemléletekkel. Így készítve elő az államháztartás teljes reformját.
Három munkacsoportban láttak munkához, javaslataikat megvitatták korábbi pénzügyi és gazdasági miniszterekkel, illetve jegybankelnökökkel. Programjukat február 21-én tették közzé. Öt év alatt 1325 milliárd forintot faragtak volna le az állami kiadásokból, elsősorban a nyugdíj, a szociális juttatások, az egészségügyi kiadások és a kamatprémium csökkentése révén. Viszonylag rövid időn belül emelték volna a nyugdíjkorhatárt, egészségügyi és oktatási reformot sürgettek, és vállalkozásélénkítő intézkedéseket is javasoltak.
Gyurcsány Ferenc miniszterelnök imponálónak nevezte a programot, de társadalmi hatását "dermesztőnek" nevezte. Az MDF és az SZDSZ, majd pedig Simor András, az MNB elnöke is elismerően nyilatkozott az intézkedési tervről. Bokros Lajos még radikálisabb lépéseket tartott volna szükségesnek, míg Orbán Viktor kijelentette: más dimenzióban gondolkoznak az ország gazdaságának fellendítéséről.
Nem sokkal ezután a szocialista Lendvai Ildikó kezdeményezte a javaslatok parlamenti megtárgyalását. Az alapítók ugyan sem a pártok vitáiban, sem a politikai döntéshozatal folyamatában nem kívántak részt venni, de a program önálló életre kelt. Különféle pártok indítványaiba került be egy-egy darabja, további ötletekkel - például a 2500 milliárd forint értékű állami vagyon értékesítésének tervével - megtűzdelve. Csakhogy a Reformszövetség ebben nem kíván részt venni. Ráadásul egyre nehezebb kívülállónak maradni, hiszen a programíró, illetve az alapító tagok közül többek neve is felmerült az új kormánnyal kapcsolatban. Glatz Ferenc kormányfőjelöltként múlt-, Oszkó Péter pénzügyminiszterként jelen időben.
A Reformszövetség ezek után némiképp váratlanul úgy döntött, feloszlatja önmagát. Az indítványtevők egyike furcsamód Glatz Ferenc, a testület társelnöke, aki alig néhány napja jelentette be a válságkezelő intézkedések társadalmi hatását vizsgáló reformszövetségi munkacsoport megalakítását.
A hatásvizsgálat így sem marad el - mondta Glatz. - A kutatást akadémiai stratégiai program keretében végezzük el. Szerinte a grémium a válságkezelő program kidolgozásával, az egyes programelemek széles körű megvitatásával teljesítette vállalásait. Sőt, nyilvánvalóvá tette: a választások idején tett fedezet nélküli ígéretek árát később kamatostól kell megfizetni. A kiadáscsökkentő intézkedések társadalmi támogatottsága a terv közzététele óta 15 százalékról 85 százalékra emelkedett.