Demjánt is elérte a válság
A válság a legnagyobbakat sem kíméli: a kereslet csökkenése és a finanszírozási nehézségek miatt visszavett a lendületből a Demján Sándor érdekeltségébe tartozó TriGránit Zrt. Az ingatlanfejlesztő tavaly még mintegy húsz beruházáson dolgozott párhuzamosan, ebből mostanra hat nagyobb maradt, a többit egyelőre befagyasztotta, a napirenden lévő projektek összértéke ezzel nyolcmilliárdról négymilliárd forintra csökkent. - A kevesebb fejlesztéshez kevesebb emberre volt szükség: a TriGránit 250 fős régiós csapata a felére olvadt - mondta lapunknak Nyúl Sándor, a TriGránit operatív vezérigazgatója.
- Míg korábban akár 85 százalékban is lehetett hitelből finanszírozni egy beruházást, a bankok ma már legkevesebb 35 százalékos önerőt várnak el, de egyéb feltételekben is szigorítottak: például magasabb fedezeteket várnak el, drágábban hiteleznek, és alacsonyabb értéken számítják be a fejlesztéseknek helyet adó telkeket. A bankok ráadásul egyedül nem mernek belevágni egy nagyobb fejlesztés finanszírozásába. Egy éve még egy százmillió eurós projektet akár egyedül is meghiteleztek, ma már egy ekkora beruházáshoz négy-öt pénzintézetet kell összeszedni.
A jelenlegi gazdasági helyzetben ezért nem indulhattak el például olyan beruházások, mint a bukaresti Esplanada városközpont. A fejlesztés nagyjából egymilliárd euróba kerülne. Egyelőre nem épül a budapesti WestEnd II. sem. A beruházás elindítását a jelenlegi kedvezőtlen gazdasági környezet mellett az hátráltatja, hogy nem sikerült még megállapodni az érintett önkormányzatokkal a kapcsolódó közüzemi fejlesztésekről. A TriGránit tízmilliárd forint értékben vállalna pluszberuházásokat, míg az önkormányzatok kétszer ekkora összegre gondolnak, ráadásul nincs egyetértés az összeg felhasználását illetően sem - tette hozzá a vezérigazgató.
A TriGránit tehát lelassított, de azért nem állt le. A társaság Zágrábban, Ljubljanában, Krakkóban és Constantában épít a WestEndhez hasonló központokat, illetve folytatja a katowicei beruházását, és tovább épül a Millenniumi városközpont is. Utóbbi projekt keretében hamarosan elkészül a Millennium Gate irodaház, és az idén hozzákezdenek a még beépítetlen területek hasznosításához is. Ezeken a telkeken újabb irodaházak kapnak helyet, melyek alapterülete 150 ezer négyzetméter lesz. Az összesen 75 milliárd forint kerülő épületek közül egyelőre csak az első fázisról lehet biztosat tudni: ez a 42 ezer négyzetméteres irodaház lesz majd a K & H Bank új székháza, és a szerződés értelmében 2011-végéig kell átadni.
A magyar építőipar többi szereplőjéhez hasonlóan érinti a válság Demján Sándor másik érdekeltségét, az Arcadom Zrt. is. A társaság rendelésállományán belül ugyan most megnőtt a TriGránittól érkező megbízások aránya (az Arcadom a kivitelezője például a krakkói és a constantai központoknak, illetve a Millennimumi irodaházaknak), ám azért más cégektől is van munkája a vállalatnak - mondta Nyúl Sándor. A vezérigazgató szerint ahogyan korábban, úgy ezután is kiemelten számít az Arcadom a magyar alvállalkozókra és építőanyag-beszállítókra, melyek szerepet kaphatnak a külföldi beruházásokban is. A constantai központ acélszerkezetét például a szegedi KÉSZ-csoport szállítja - tette hozzá.