Hidegen hagyta a piacot az újabb leminősítés
Az eddigi elsőrendű A3-ról a közepes befektetői kategória felső szélét jelentő Baa1-re módosul a magyar kormánykötvény- és a deviza-bankbetéti osztályzat, amelyeken fennmarad a további leminősítés lehetőségére utaló negatív kilátás.
Hiábavaló volt azonban a Moody's lépése, a tőzsdeindex nemhogy csökkent volna, hanem jelentős mértékben még emelkedett is, sőt a Moody's döntésére a forint árfolyama sem reagált érdemben, holott hétfőn az S&P hasonló leminősítésére azonnal gyengült a magyar deviza jegyzése. (Az is igaz azonban, hogy az S&P-nél a legrosszabb a magyar adósosztályzati besorolás.) A forint/ euró kurzus a nap folyamán 307-309 forint között mozgott, vagyis még kicsit erősödött is a magyar deviza a hétfő esti szinthez képest.
Illés László, a Quaestor Zrt. elemzője szerint a fejleményeknek több magyarázata is van. Egyrészt a nemzetközi hangulat viszonylag kedvező volt, a meghatározó európai tőzsdék mutatói emelkedtek, aminek jó hatása volt a magyar piacra is. Ezen a véleményen volt Pintér András, a Budapest Alapkezelő részvénypiaci elemzője is. Hozzátette: a Mol körüli események szintén javítottak a BUX helyzetén. Mindezek mellett az S&P leminősítése után a piac már beárazta a Moody's, s alighanem már a Fitch várhatóan hasonló döntését is - vélekedett Illés László. A mai heves reakció elmaradása alighanem részben ennek is köszönhető. Az átlagosnál nagyobb növekedésben annak is szerepe lehetett, hogy a negyedév utolsó napján a befektetési alapok karbantartották az árfolyamokat. (Á. A.)