A nagy jós 3600 milliárdos mínuszt vár

Az amerikai tőzsdék esni fognak, több bank államosítására is hamarosan sor kerül, a gazdaság pedig 2009 végéig tovább zsugorodik - állítja Nouriel Roubini sztárközgazdász, aki azzal szerzett világhírnevet, hogy idejekorán megjósolta a világválság kitörését és a recesszió elmélyülését.

A New York University professzora szerint a tőzsdeindexek most tapasztalható száguldása átmeneti jelenség, és egyáltalán nem tekinthető a gödör fenekéről való felkapaszkodás garanciájának. Úgy véli, egyszerű visszapattanásról van szó, az árfolyamok ismét beszakadhatnak, így az jár jól, aki idejében kiszáll, túlad részvényein, és kiveszi a nyereséget.

A legjobban teljesítő részvényekből összeállított S&P 500-as index két hét alatt húsz százalékot erősödött, ilyenre legutóbb 17 éve volt példa. Csakhogy ez nem a gazdasági növekedés beindulásához vezető kormányzati ösztönzőcsomag számlájára írandó, hanem arra, hogy Timothy Geithner pénzügyminiszter a bedöglött befektetéseket megtestesítő mérgezett értékpapírokat kisöpri a bankokból, s az nem rontja tovább a mérlegüket. A bankmentő csomagból maradt 75-100 milliárd dolláron ezermilliárd névértékű kétes követelésállományt vesznek át a pénzintézetektől. Ám hiába mindez, a pénzügyi rendszert veszélyeztető potenciális aknákból marad bőven. Roubini szerint számos nagybank ezután is fizetőképességi problémával fog küszködni, ezeket államosítani fogják, s rendbetételük, feltőkésítésük után privatizálják őket.

A professzor konkrét neveket nem említett a Bloombergnek adott interjújában, ám a számlát viszont megnevezte: a válság 3600 milliárd dollárnyi értékvesztéssel jár majd a nemzetgazdasági szinten. A deflációs veszély még három éven át leselkedik Amerikára, az államkötvényhozamok alacsonyan maradnak, az ingatlanárak pedig 20 százalékot zuhannak a következő másfél évben - sorolja Roubini, aki szerint a dollár erős marad, ám a kereskedelmi deficit elszállása egy időre maga alá temeti majd. Roubini próféciáival teljesen ellentétes jövőképet festett Mark Mobius, a Templeton és Barton Biggs, a Traxis befektetési társaság feje. A feltörekvő piacokon 20 milliárd dollárt forgató Mobius szerint a bika szusszan egyet, és újult erővel nyomja ismét feljebb a tőzsdeindexeket. Biggs pedig 30-50 százalékos erősödést sem lát lehetetlennek. Megérzéseiket a kormány gazdaságösztönző intézkedéseinek sikerére és a banki működés normalizálódására alapozzák. Roubini szerint azonban a gyógyulásba vetett hitük elragadtatta őket, és inkább csak a vágyaiknak adtak hangot.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.