Soros sajnálja, az OTP továbbmenne

Soros György sajnálja, hogy az OTP áresésére játszott az alapja, de azt hangsúlyozza, hogy ő a már nem vesz részt a napi irányításban. A magyar felügyelet félmilliárdos bírsága nyomán belső vizsgálat folyik a cégnél. Az OTP alapkezelőjének vezetője az akkoriban kötött forintüzleteket is megvizsgálná.

Amint arról beszámoltunk, csütörtökön este a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) közzétette: csaknem félmilliárd forintra bírságolta a Soros Fund Management LLC-t, Soros György egyik befektetési alapkezelőjét, amiért tavaly október 9-én a Budapesti Értéktőzsdén OTP-részvényekre kötött olyan üzleteket, amelyek a banki papír jelentős értékvesztését okozták. A 489 millió forintos büntetésről szóló határozatot a PSZÁF csütörtökön tette közzé. Ez a felügyelet történetének legnagyobb ilyen jellegű bírsága. Az ügyleten elért árbevételt mintegy 675 ezer dollárban állapították meg, a cselekmény tőkepiaci súlyának figyelembevételével a bírságot ennek 400 százalékában határozta meg. A határozat szerint a Soros Fund megsértette a piacbefolyásolás tilalmára vonatkozó jogszabályi előírásokat, amikor ügyleteivel rövid idő alatt szándékosan leverte a bank részvényének árát, hogy így érjen el nagy nyereséget.

Soros György előadást tart a Közép-Európai Egyetemen. A pénzügyi felügyeleteket is kritizálta
Soros György előadást tart a Közép-Európai Egyetemen. A pénzügyi felügyeleteket is kritizálta

Emlékezetes, hogy az említett napon délután szinte megbolondult a magyar pénzpiac: a Budapesti Értéktőzsdén az OTP részvényeinek az ára a kereskedés vége előtt hatalmasat zuhant, és ennek hatására a forint is sokat gyengült. A vizsgálat kiderítette, hogy ebben az időszakban hajtotta végre az alapkezelő azokat a tranzakciókat, amelyek nyomán az OTP árfolyama rövid idő alatt jóval tíz százalék fölött esett, és végül 3855 forinton zárt. A forint euróárfolyama is beszakadt: egészen 259 forintig szalad el délután ötre, pedig egy órával azelőtt még a békés 249-es árfolyamon kereskedtek a piacon. (A piac ezt akkor nagy sokként érte meg, gondolni se mert senki arra, hogy 300 fölött is lesz még a forint, és márciusban majd örülni kell annak, ha újra 2000 forint fölé kapaszkodik az OTP részvényára.) Az események hatására másnap reggel Csányi Sándor, a bank elnök-vezérigazgatója, Veres János pénzügyminiszter és Simor András jegybankelnök igyekezett megnyugtatni a kedélyeket. A pénzügyminiszter bejelentette: a pénzügyi felügyelet vizsgálatot indított spekuláció gyanújával. Csányi Sándor azt mondta: tudatos támadás áll az esést okozó óriási eladási megbízás mögött. A bank feljelentést tett tőkebefektetési csalás miatt. Hangsúlyozta: ismeretlen tettes ellen, ám meg tudják nevezni azt a befektetési alapot és személyt, aki ezt elkövette.

Soros György a PSZÁF határozat csütörtöki napvilágra kerülése után kiadott közleményében azt állította, hogy néhány órával ezelőtt értesült arról, hogy a magyar felügyelet azt vélelmezi, a Soros Fund egyik kereskedője a szabályokkal ellentétes módon kötött üzletet az OTP részvények árfolyamának csökkenésére. Soros azt hangsúlyozza: az alapkezelő napi működését már nem ő ellenőrzi, de úgy tájékoztattak, hogy cég átfogó belső vizsgálatot indított, amelynek befejezése után megteszi a szükséges intézkedéseket. Soros azt reméli: a vizsgálat kideríti, hogy nem történt a szabályokkal ellentétes üzletkötés. Ennek a "sajnálatos ügynek" a kimenetelétől függetlenül kijelenteni, hogy ő személy szerint nem kötött volna üzletet az OTP részvényeinek árfolyamcsökkenésére, és sajnálja, hogy a Soros Fund Management ilyet tett. Az elmúlt időszakban tett konkrét javaslataim azt bizonyítják, hogy fontosnak tartom a feltörekvő piacok bankrendszerének az eddigieknél sokkal hathatósabb védelmét - állítja Soros, aki a Magyarországhoz fűző szoros személyes kapcsolata miatt különösen fájlalja a történteket, még akkor is, ha a cég üzletkötője nem szegte meg az érvényes magyar szabályokat.

Hamecz István, az OTP Alapkezelő elnök-vezérigazgatója tegnap azt mondta: a Soros Fund tavaly októberi támadása az OTP papírok ellen sok kisbefektetőnek is komoly károkat okozhatott, az ügylet fényében érdemes lenne alaposan megvizsgálni a forint elleni akkori támadásokat is. Lehet, hogy nem mutatható ki közvetlen kapcsolat, de arra is emlékezni kell, hogy október 9-ét megelőzően voltak híresztelések a forint összeomlásáról, ezért éppen a tranzakció fényében célszerű lenne vizsgálni, hogy voltak-e forint elleni spekulációs lépések - javasolta Hamecz.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.