Sorra zárnak be az ingatlanközvetítő irodák
A konjunktúralovagok zárnak be, és azok a magánzók, akiket földbe döngöl, ha két-három hónapig nem adnak el egyetlen lakást sem - sommázza a helyzetet Bartucz Tamás, az IBRED-csoport tulajdonos ügyvezetője, a Magyar Ingatlanszövetség közvetítői albizottságának elnöke. A bezárási hullám még nem ért véget, és várható, hogy az elmúlt években igencsak pörgő lakáspiacból élő irodáknak körülbelül a fele lehúzza a rolót Budapesten. Az immár látványos folyamat oka, hogy az utóbbi hónapokban 20-30 százalékkal csökkent az ügyletek száma. Vagyis nem az ár csökkent, mint azt sokan hiszik, hanem a forgalom, ami tönkretette azokat a kis irodákat, amelyek havi két-három üzletkötésből éltek.
Országosan mintegy 30 ezer ingatlanközvetítő van, illetve volt, köztük sokan nemrég nyergeltek át erre a szakmára. Az egyik ingatlanforgalmazó hálózat vezetője azt mondja: a közvetítők egy része az egyik héten még fagyit árult, a másik héten már lakást. A gyorsan, és kényszeresen terjeszkedő ügynökségek ugyanis több ingatlanost alkalmaztak, mint ahányan valójában értettek a szakmához.
A szakma jócskán felhígult, amire ingatlanos berkekben már régóta figyelmeztettek az érintettek. Az öntisztulás végül mindenféle új jogszabály és előírás nélkül, pusztán a gazdasági, pénzügyi válság hatására megoldódni látszik: a gyors pénzszerzésre koncentráló címközvetítők most eltűnnek a színről. És eltűnik persze sok olyan kis családi vállalkozás is, amelyek olyan későn kóstoltak bele a nemrég még virágzó piacba, hogy nem volt idejük tartalékot képezni. A sorozatos irodabezárások nyomán a megmaradók viszont piacbővüléssel számolhatnak, ha be tudnak rendezkedni a túlélésre.
A tíz fővárosi irodájából hatot nemrég bezáró svájci A1 csoport lakóingatlan üzletágának vezetője, Huszti György szerint addig nem várható érdemi változás, amíg a bankok nem kezdenek versengeni a vevőkért. Jelenleg nem a hitelezési bizonytalanságok miatt pang elsősorban a piac, hiszen 20-25 százalék önrésszel és a minimálbért meghaladó fizetéssel jó eséllyel lehet kölcsönhöz jutni, hanem a munkahelyi bizonytalanság veti vissza a vevőket. Az A1 egyébként újra akarja nyitni bezárt irodáit, amelyeket eddig sajátként működtetett, de már franchise-partnerekkel. A tíz iroda fenntartása ugyanis gazdaságtalan volt, előnyük viszont, hogy minden üzletük saját tulajdon, vagyis megvan az ingatlanportfólió a nytáshoz.
Az ingatlanközvetítők által bérelt ingatlanok nagy aránya is jelzi, hogy a forgalmazásba sokan még csak nemrég kóstoltak bele. A néhány hónapja tartó válság hatására a többirodás vállalkozások első körben a bérleti költségen tudnak megtakarítani. Egy frekventált helyen lévő pesti üzlethelyiség bérleti díja havonta minimum 200-300 ezer forint.
A vidéken általában kétszázalékos, Budapesten 3,5-6 százalékos ingatlanközvetítői díjak nem változtak. Egy-egy lakás eladása most háromszoros munkát jelent az ügynököknek, a jutalék csökkentése nem lendítene a forgalmon. Egy újlipótvárosi ingatlanos elmondta: a hirtelen megtorpant piacon neki a foglaló miatt megszorultak eladási kényszere jelentett elsősegélyt, és azoké, akik új lakásba szálltak be, visszavonhatatlanul. A bajba került eladók hirtelen nagyon engedékenynek bizonyultak, de ez a kör már kikopott a piacról, a most továbblépni szándékozók már óvatosabbak, vagy kivárnak.
Bartucz Tamás szerint az úgynevezett szociális vásárlók, vagyis azok, akik nem befektetési, hanem saját célra vásárolnak első, vagy nagyobb lakást, előbb-utóbb meg fognak jelenni a piacon. Ennek időpontját többek az év végére teszik, amikorra talán megnyugszanak a kedélyek, és kiderül, kinek maradt biztonságos a munkahelye.
Egyelőre a vevők nagyobbik fele, tízből hatan-heten készpénzesek - mondja Murányi Ákos, a piacvezető Duna House elemzője, aki a hitelközvetítői piac átalakulására is számít a közeljövőben. A két nagy hálózat - a DH mellett az Otthon Centrum is - érzi a piac szűkülését, ezért mindegyiknél igyekeznek a franchise-partnereket segíteni, például a franchise-díj euró árfolyamának maximalizálásával is. Kühne Kata, az OC franchise-igazgatója szerint a korábbi évek erőteljes terjeszkedésének előnye, hogy az igazán nagyoknak most van hová zsugorodniuk, ha a szükség úgy hozza, sőt, arra is lesz példa, hogy magánzóirodákat is magukba olvasztanak.
A nagy helyismerettel, többéves tapasztalattal rendelkező profi közvetítőknek a jövőben is lesz munkájuk, ám az újabb fénykorra pár évet minden bizonnyal várni kell. A legutóbbi nagy fellendülés az ezredforduló tájékán, a panellovagokkal kezdődött, akik a lakótelepi otthonok árának megugrására csaptak rá, sikerrel.