Milliárdokkal támogatja meg Demján orosz üzletét az MFB
A kiszivárgott hírek után tegnap az MFB és a Demján Sándor érdekeltségébe tartozó magyar Orglot Zrt. hivatalosan is közölte: az állami bank tavaly döntött arról, hogy 85 millió euró - most mintegy 25,4 milliárd forint - hitelt nyújt a magyar társaságnak. A futamidő 5 év. A kamatról annyit közölnek, hogy az nem kedvezményes. Úgy tudjuk, ez euróban mintegy 7 százalékot jelent.
Habár az állami nagyhitelt a magyar cég kapta, annak célja kimondottan az Orglot Zrt. - vagyis Demján Sándor - 51 százalékos tulajdonában lévő orosz Orglot ottani lottóvállalkozásának fejlesztése. Az MFB szabályai szerint ezt a hitelt nem is kaphatta volna meg külföldi cég. Emellett a vagyoni biztosíték sem lehet Magyarországon kívül. Ez utóbbiról annyit közölnek: a bank a hitel megtérülését alapvetően a lottó számsorsjátékból származó nyereségre alapozza, független biztosítékként azonban előírta a Demján Sándor érdekeltségébe tartozó holdingvállalkozás készfizető kezességét is.
Székely Árpád, az orosz Orglot igazgatósági tagja - egyben a szintén Demján-hátterű orosz TriGránit elnöke - lapunknak erről annyit árult el: a biztosítékok hazaiak, és azokat az Orglottal csak Demján Sándor személye köti össze. Más források szerint noha a vállalkozó Magyarországon elsősorban ingatlanairól ismert, ezúttal nem feltétlenül ilyen biztosítékra kell gondolni. Az MFB-Orglot-közlemény szerint az Orglotnak az állami Mehibbel exporthitel-biztosítást is kellett kötnie.
Demján Sándor tavaly októberben indította be oroszországi lottójátékát. A nagy üzlet reménye alapvetően abban áll, hogy az Orglot az egyetlen orosz cég, amely birtokolja az egész országra kiterjedő lottójáték üzemeltetésének állami jogát. Székely Árpád - hazánk volt oroszországi nagykövete - biztos abban, hogy a cég ki tudja majd termelni azt a nyereséget, amely nemcsak a kamatokkal növelt hitel visszafizetéséhez, hanem a tulajdonosok osztalékához is elegendő lesz. Azt elismerte, hogy az elmúlt néhány hónap tapasztalatai alapján a tavalyi induláskor sokan túlzott reményeket tápláltak a gyors siker iránt. Ezt a fajta lottójátékot még be kell járatni - szögezte le. Szerinte derűlátásra ad okot például, hogy az orosz kormány épp most szigorítja jelentősen a kaszinók működtetésének szabályait. Ugyanakkor további "irányigazításra" bármikor, akár már fél év múlva is lehetőséget lát.
A hitelt kizárólag a terjeszkedéshez szükséges berendezésekre kívánják költeni. (Ezzel cáfolta, hogy Demján Sándor ebből az orosz Orglot 49 százalékát birtokló orosz magánbankot, illetve magánszemélyt is kivásárolná. A hitelből természetesen nyereményeket sem szabad fizetni.) Az összegből a fogadóirodák jelenleg 6 ezres számát szeretnék rövid időn belül 60 ezerre bővíteni. Ebbe automatikus fogadógépek éppúgy beletartoznának, mint a tippelést a nálunk megszokott módon lehetővé tevő irodák.
Törekszenek arra, hogy a beruházásokat minél nagyobb arányban Magyarországon hajtsák végre, vagyis a pénzt itt költsék el, és a kész berendezéseket innen szállítsák ki az orosz helyszínekre. Erre azonban a szerződésben nem kellett kötelezettséget vállalniuk - közölte kérdésünkre az igazgatósági tag.
Székely Árpád elmondása szerint azt már az induláskor tudták, hogy a továbbfejlődéshez ekkora nagyságrendű külső forrás bevonására lesz szükség. Ezen belül az MFB kínálta a legkedvezőbb piaci feltételeket.
A rendszer teljes kiépítését követően az Orglot Zrt. a Szerencsejáték Zrt. részére beszállási lehetőséget kíván biztosítani az orosz lottótársaságba 25 százalék tulajdoni hányad erejéig - áll az MFB és az Orglot közleményében. Székely Árpád leszögezte: a tulajdonátruházásra a hitel érdekében nem kellett kötelezettséget vállalniuk. Ugyanakkor szeretnének együttműködni a komoly tapasztalatokkal bíró (állami kézben lévő) Szerencsejáték Zrt.-vel, amelynek érdeke lehet a külföldi terjeszkedés. Az esetleges részvényértékesítés részleteit viszont csak később dolgoznák ki - szögezte le.