A nyugdíj az ára a román IMF-hitelnek
A hitelkeretből mintegy 12,95 milliárd eurót az IMF, 5 milliárdot az Európai Unió, 1-1,5 milliárd eurót a Világbank, a többit más pénzintézetek, köztük az EBRD bocsátja rendelkezésre. Az IMF igazgatótanácsa várhatóan május 4-én hagyja jóvá a hitelmegállapodást. A hitel feltételeiről részleteket csak az után tesznek közzé.
Az IMF romániai küldöttségének vezetője szerint a pénzintézet nem kérte a nyugdíjak csökkentését, de megállapodott a román hatóságokkal arról, hogy megreformálják a jelenlegi nyugdíjrendszert, hogy az hosszú távon is fenntarthatóvá váljon. A román kormánynak két év alatt kell felülvizsgálnia nemzetközi segítséggel az állami bérek és nyugdíjak rendszerét, valamint az állami vállalatok ellenőrzési módszereit, mondta Franks. Emlékeztetett, hogy a közszférában az elmúlt három év alatt megkétszereződtek a bérek. Franks rámutatott: ezentúl kevesebb pótlékot kapnak majd a közalkalmazottak, és ezek a juttatások nem haladhatják meg a bér 25 százalékát. A Mediafax hírügynökségnek a tárgyaláson részt vevő, nevük elhallgatását kérő illetékesek elmondták: a nyugdíjakat hozzáigazítják az évi infláció szintjéhez, de változni fog a nyugdíj kiszámításának módszere. Romániában a nyugdíjakat az átlagbérhez viszonyítják.
Románia mellett Szerbia is megállapodott az IMF-fel egy két évre szóló 3 milliárd eurós hitelről. Mladjan Dinkics szerb miniszterelnök-helyettes szerint 2,2 milliárd eurót kap Szerbia ebben az évben. A kormány és az IMF között a gazdasági visszaesés mértékéről folyt a vita eddig, ugyanis a kabinet által hozandó megszorító intézkedések is a GDP várható alakulásához igazodnának. Ezek között szerepelne egy másfél éves bérbefagyasztás az állami szférában és adóemelés is.