Gyurcsány nem tart a Gazpromba

Az orosz Gazpromnak nem lenne ellenére, ha Gyurcsány Ferenc beszállna az egész Déli áramlat vezetésébe, ám erre a távozó magyar miniszterelnök részéről nem érkezett igény.

A Gazprom "nem zárkózna el" attól, ha Gyurcsány Ferenc cégtisztséget kívánna betölteni az orosz gázvállalatnál - értesült lapunk megbízható forrásból. A távozó magyar miniszterelnök akár az egész Déli áramlat gázvezetéket majdan Gazprom részről irányító társaság vezetői posztját is betölthetné. Ugyanakkor ilyen kérés, felajánlás a magyar miniszterelnök részéről nem érkezett - szögezték le. A társaságnál jelenleg nem tartják valószínűnek, hogy ilyen történjék.

Tegnap a Kommerszant nevű orosz lap újfent felvetette annak lehetőségét, hogy a miniszterelnöki posztról lemondó Gyurcsány Ferenc - Gerhard Schröder német exkancellárhoz hasonlóan - a Gazprom egy leányvállalatánál helyezkedjen el. A találgatások kapcsán, miszerint Gyurcsány Ferenc esetleg elvállalna vezetői vagy tanácsadói feladatokat valamely Gazpromhoz kötődő cégnél, Daróczi Dávid kormányszóvivő lapunknak úgy nyilatkozott: a kérdésben megfogalmazott állítás légből kapott, hírlapi kacsa. Gyurcsány Ferenc a következő időszakban politikusként kíván dolgozni - tette hozzá. A szóvivő nyilatkozata összecseng a miniszterelnök szavainak, ő ugyanis bejelentése szerint a szocialista párt elnökeként továbbra is politikai pályán képzeli el saját jövőjét.

A magyar miniszterelnök karrierjének folytatását a fel-fel reppenő, ám rendre határozottan cáfolt híresztelések tavaly február óta hozzák összefüggésbe a Gazprommal. A magyar kormány akkor szentesítette szerződés formájában az orosz-olasz Déli áramlat gázvezeték magyar szakasza melletti elkötelezettségét. Több forrásból úgy tudjuk: e szerződés kapcsán Gyurcsány Ferenc és az orosz fél igen szűk körű megbeszéléseket folytatott. Ezután mindig jelentős enyhülés volt tapasztalható az alku addigi vitás kérdéseiben. A közeledés azonban kétoldalúnak tetszik: az orosz követelések ellenére például a magyar szakaszon sikerült 50-50 százalékos tulajdoni arányról megegyezni. Felvetések szerint a miniszterelnök akár ezt az orosz-magyar vegyes vállalatot is vezethetné, ám ezt az érintett körök lapunknak akkor és most is cáfolták.

Gyurcsány Ferenc lemondása ugyanakkor akár csökkentheti is a Déli áramlat magyar megvalósításának esélyét. Horvátország ugyanis ajánlkozik arra, hogy Olaszország felé ne Magyarországon, hanem ott haladjon át a vezeték. Habár ez az elképzelés a Gazpromnál eddig számos ok miatt nem volt napirenden, amennyiben a magyar politikai változások komoly kétségeket keltenének bennük a magyar szakasz biztonságos üzemeltetését illetően, akkor erről az aktáról is lefújhatják a port. Változtatni még bőven van lehetőségük, hisz a feleknek csupán két év múlva kell végső elkötelezettséget vállalniuk a nyomvonal mellett. A Gazpromnál tapasztalataink szerint leginkább a Fidesz ellenérveinek nagyarányú térnyerésétől tartanak. Pedig a jobboldali párt határozott ellenérzései dacára sosem ment el addig, hogy esetleges kormányzása idejére kilátásba helyezte volna a Déli áramlatból való kiszállást.

Kérdés, mi módon irányíthatná felülről a Gazprom egy központi céggel azt a Déli áramlatot, amelynek magyar szakasza kapcsán a két fél szigorúan 50-50 százalékos részvénymegoszlásról állapodott meg. Úgy tudjuk, a magyar szakasz tulajdonosában az orosz cég valóban csupán a saját 50 százalékos részesedését mozgathatja. Ráadásul ilyen bármely részről is csak kölcsönös egyetértés mellett történhet. Az orosz részesedés viszont a jövőben akár egy központi Déli áramlatos Gazprom-érdekeltség tulajdonába is kerülhet. Habár a jövőbeli céges felállás még nem tisztázott, elképzelhető, hogy ebben a központi társaságban az orosz gázvállalat befektetőtársak számára - az Északi áramlathoz hasonlóan kisebbségi részesedéseket is átenged.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.