Simor és a kamat marad
Ahogy a miniszterelnök lemondásának hírére várható volt, hétfő reggel gyengült a forint: a kora reggeli órákban volt, hogy 308,50 forintnál is többet kellett adni egyetlen euróért, szemben a péntek esti 301 forint körüli szinttel. A reggeli csúcs után azonban megállt a gyengülés. A magyar deviza kismértékben erősödött: az euróra 302 körüli, sőt az alatti, a múlt pénteki szinteken is kötöttek üzletet. Ezt követően 303-304 forint között mozgott az euróárfolyam. Elemzők szerint az ilyen helyzetekben szokásos fejlemények zajlanak. Ha a magyar deviza jegyzése ezen a szinten marad, az arra utal, hogy a külföldi befektetők szerint viszonylag kedvező pályán zajlik majd le a változás: hiteles személy kerül a kormány élére, és elkezdődik a már jó ideje várt reformok gyors előkészítése - állították lapunknak elemzők.
Ha más nem is, az tegnap egyértelműen kiderült, hogy a lehetséges kormányfőjelöltek közzé sorolt Simor András, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnöke nem lesz miniszterelnök. A MNB monetáris tanácsának kamatdönő ülése után tartott sajtótájékoztatón - ahol bejelentették, hogy változatlan, 9,5 százalék marad az alapkamat - kérdésre válaszolva a jegybankelnök kijelentette: egyik politikai párttól sem keresték meg, de ha megkeresnék, akkor sem vállalná a miniszterelnökséget. Kitért viszont az elől a kérdés elől, hogy egy új kormánynak melyek lennének az elsődleges feladatai. Csupán annyit jegyzett meg: egyrészt van egy nemzetközi gazdasági válság, másrészt Magyarország sebezhetősége ebben a helyzetben nagyobb az elvárhatónál. A megoldások keresésekor ezt a két problémát egyszerre kell szem előtt tartani. Egy új kormányprogram kidolgozásában való részvételről kifejtette: az MNB-nek nem feladata, hogy részt vegyen egy ilyen munkában. - Ha viszont megkérdeznek minket, elmondjuk a véleményünket - tette hozzá.
A kamattartással kapcsolatban elmondta, hogy két javaslat volt: az alapkamat szinten tartása és egy 100 bázispontos emelés, a monetáris tanács végül jelentős többség mellett döntött az előbbi mellett.
Az MNB indoklása szerint az utóbbi hónapok globális kockázatvállalási hajlandóságának romlása és a kelet-közép-európai régió megítélése miatt a forint jelentős mértékben leértékelődött, és megnőtt a kockázata annak, hogy a gazdaság visszaesése erőteljesebb lesz a korábban vártnál. A monetáris tanács a reálgazdasági és az inflációs folyamatokat, valamint a pénzügyi közvetítő rendszer stabilitásának szempontjait mérlegelve döntött a kamat szinten tartása mellett. A jegybank indoklásában nem tért ki a hét végi politikai fejleményekre.
Simor András a miniszterelnök körüli történés kapcsán annyit mondott: ezek a változások növelik a bizonytalanságot a pénzpiacokon, másfelől viszont, ha egy új kormány megfelelő intézkedéseket hoz, az kedvező változásokat eredményezhet és a befektetői hangulatot is javíthatja. Erről londoni és magyar elemzők hasonlóan vélekedtek.
Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője úgy véli: rendkívül sokat javulhatna az ország külföldi megítése, ha a miniszterelnöki posztra egy hiteles személy kerülne. Illés László, a Quaestor Zrt. elemzője szerint, amennyiben ez így alakulna, az árfolyam nagyon lassan elindulhatna a 290-es tartomány felé. Szerencsés helyzet lenne, ha a Reformszövetség környékéről érkezne az új kormányfő - vitte tovább a gondolatmenetet Suppan -, hiszen már létezik egy program, amelyre lehetne építkezni, nem kellene mindent az alapoktól indítani.
Illés szerint a piac azért nem reagált az utóbbi napok történéseire, mert nem is nagyon volt rá oka, hiszen a lemondás bejelentése óta semmilyen konkrétum nem hangzott el. Ez azonban nagyon törékeny helyzet - tette hozzá. Az kedvező és normális lenne, ha a következő napokban a forint a 298-308-as sávban mozogna. Amennyiben azonban a kurzus áttörné a 312-es jegyzést, könnyen jöhetnének újabb történelmi mélypontok. - Gyurcsány szerencsés időszakban jelentette be döntését. Most viszonylag kedvező a hangulat a pénzpiacokon, s ez a magyar fizetőeszköznek is segíthet - tette hozzá.
A jelek szerint Timothy Geithner tovább javított a formálódó optimizmuson. Az amerikai pénzügyminiszter ismertette a mérgező papírok bankrendszerből való kivonásának módját, amit a piacok kedvezően fogadtak. A csomaggal kapcsolatos előzetes hírek a meghatározó ázsiai és európai tőzsdéknek is támaszt adtak. Nem akadt olyan köztük, amely ne emelkedett volna legalább két százalékot. A Budapesti Értéktőzsde ehhez képest alulteljesített, hiszen a 10802 pontos zárás csupán 0,78 százalékos növekedés a múlt péntekhez képest. Igaz, ezt megelőzően a BUX a 11 ezer pontos határt is megközelítette. Az OTP viszont tízszázalékos emelkedés után ismét 2000 forint fölött zárt.