Méregtelenítik az amerikai bankokat
Tokiótól Európáig kedvezően reagáltak a tőzsdék az amerikai pénzügyminisztérium tervére, amely a bankok kétes értékű eszközállománya, az úgynevezett mérgezett papírok felvásárlását célozza. A tárca közleménye szerint az őszi, 700 milliárd dolláros pénzügyi mentőcsomag még fel nem használt részéből 75-100 milliárdot fordítanak erre a célra. Ez az összeg a becslések szerint mintegy 500 milliárd dollár névértékű papír felvásárlására lehet elég, ugyanakkor az összeg idővel a kétszeresére, ezermilliárdra is nőhet.
A másodlagos jelzáloghitel-piaci válság nyomán keletkezett, több ezermilliárdosra becsült rossz eszközállomány felszívására már korábban is közöltek terveket, de a mostani a legkonkrétabb. Lényege, hogy a kormány ppp-konstrukcióban, az állami és a magánszektor együttműködésével csökkentené az érintett eszközök alulértékeltségét. A szövetségi betétbiztosító által felügyelt programban a bankok által felkínált kölcsönkészletet aukción értékesítik, az állam a magántőke legfeljebb hatszorosáig garanciát vállal a finanszírozásra, a fennmaradó vételárat pedig 50-50 százalékos arányban teljesíti a befektetőkkel, várhatóan kockázatai alapokkal és biztosítókkal együtt. A program másik fele az örökölt értékpapírokat célozza. A pénzügyi tárca itt szintén 50 százalékos társbefektetőként száll be a magánszektor mellé a korábban a legkiválóbb, AAA minősítésű, de az ingatlanbuborék kipukkadásával beragadt eszközök felvásárlására.
Timothy Geithner pénzügyminiszter világossá tette: az ezekbe a programokba beszálló cégekre nem vonatkozik a menedzsment jövedelmének korlátozása, amellyel az állam megköti a bankmentő csomag haszonélvezőinek kezét - csak akkor, ha egyébként is ez utóbbi kategóriába tartoznak, mint például a bónuszbotránya miatt pellengérre állított AIG biztosító. Ez azért fontos, mert vasárnap a befektetők még attól féltek, hogy hurokba dugják a fejüket. - Jónak ígérkezik, de nem éri meg, ha aztán visszamenőleges adóba vagy kongresszusi meghallgatásba vásárlom be magamat - mondta még a hét végén egy cégvezető a The New York Timesnak.
Mindez kiegészíti a hitelpiac megsegítését célzó, korábban már bejelentett intézkedéseket. Így például szükség szerinti feltőkésítését vagy a jelzálogkölcsönök átütemezését. A mostani programot vezető közgazdászok eltérően fogadták. - Ha az eszközérték a felvásárlási ár alá esik, akkor a pénzügy ezt magára vállalja. Feltétlenül működni fog a terv - mondta Jeremy Siegel, a Wharton Üzleti Főiskola professzora. Paul Krugman, a tavalyi közgazdasági Nobel-díjas azonban pénzügyi hókuszpókusznak nevezte Geithner tervét, amely szerinte el fog bukni. Az egyik fő megközelítésbeli különbség, hogy a mérgezett papírok csak alulértékeltek-e vagy egyenesen értéktelenek. Krugman úgy véli: a pénzügyminiszter csak kozmetikázással tünteti fel a felvásárlást piaci korrekciónak, és lehet, hogy az eszközállomány valamelyest alulértékelt, ez azonban részletkérdés az ingatlanbuborék kipukkadásához és a felhalmozódott jelzálogadóssághoz képest.
Az alig két hónapja hivatalban lévő Geithner politikai túlélése szempontjából kulcsfontosságú, hogy működjön a terve. A The Wall Street Journal által megkérdezett közgazdászok a minap 51 pontot adtak a teljesítményére a 0-100-as skálán. Felerősödtek a távozását sürgető hangok is, de Barack Obama teljes támogatásáról biztosította. - Ha ezzel jönne is hozzám, azt mondanám: sajnálom, haver, de tiéd még az állás - mondta az elnök egy tévéinterjúban.