A bizonytalanság megbillentheti a forintot

Egyelőre csak az a biztos, hogy nő a bizonytalanság a hazai pénzpiacokon Gyurcsány Ferenc lemondását követően. Elemzők szerint egy-másfél hét áll rendelkezésre az új, hiteles kormányfő kijelölésére. Addig alighanem a forint gyengülésére és a BÉT csökkenésére kell berendezkedni.

Nagyon rövid távon, vagyis ma és ezen a héten egészen biztosan nő a bizonytalanság a hazai pénzpiacokon - állították lapunknak egybehangzóan elemzők. Ez azt jeleni, hogy a forint és a tőzsde is gyengülhet, az állampapírpiac pedig újra befagyhat vagy ismét jelentős hozamemelkedés következhet - értékelték a helyzetet elemzők, arra reagálva, hogy Gyurcsány Ferenc miniszterelnök a szocialista párt hét végi kongresszusán bejelentette lemondását, bizalmatlansági indítványt kezdeményez maga ellen és javaslatát, hogy új miniszterelnök vezetésével alakuljon új kormány.

- Nagyon sok forgatókönyv van, és nagyon szélsőséges változatok is megvalósulhatnak - mondta a Népszabadságnak Kondrát Zsolt, az MKB Bank vezető elemzője. Ezek közül az egyik legrosszabb lenne, ha semmi sem változna, azaz Gyurcsány Ferenc végül mégis a miniszterelnöki székben maradna. Ennek az lenne az üzenete, hogy újra elmaradnak a piac által várt reformlépések, és nem jönnének a szükséges változások. Ezzel lényegében egyetértett Németh Dávid, az ING Bank elemzője is. - Ez patthelyzet lenne - jelentette ki. Hozzátette azonban, hogy ez a változat azért is lenne igencsak kedvezőtlen fejlemény, mert a külföldi befektetői körökből érkező információk szerint a magyar miniszterelnök az utóbbi két évben sokat veszített nimbuszából. Nehéz lenne megmondani, valóban így van-e, de a jelek szerint egyre szélesebb az a kör, amely úgy gondolja, nem ő a megfelelő személy a problémák megoldására.

Kondrát szerint legalább ennyire kedvezőtlen fordulat lenne, ha előrehozott választásokig fajulnának a jelenlegi állapotok. Úgy véli: a befektetők körében ez riadalmat okozhatna. Nem önmagában azért, mert vélhetően a Fidesz lenne a befutó, sokkal inkább azért, mert a párt gazdasági programjáról vajmi keveset lehet tudni.

A politológusok latolgatásból most az tűnik a legvalószínűbbnek, hogy egy szakértői kormány áll fel. Ez lenne a legjobb megoldás - tette hozzá. A miniszterelnök vélhetően a szocialista párton kívülről érkezik - mondta Kondrát Zsolt. Az új kormánynak a Reformszövetség által kidolgozott vagy annál is keményebb program mellett kell letennie a voksát. Puhább elképzelésekről értelmetlen beszélni. Ha ez valóban összejönne, és a kormány, illetve a program mögé esetleg az SZDSZ és az MDF is beállna, még jól is kijöhetnénk a helyzetből. Azzal, hogy a fejlemények még kedvező fordulatot is vehetnek, Németh Dávid és Barcza György, a K & H Bank elemzője is egyetértett.

Erre azonban nem sok idő van, Kondrát szerint legfeljebb egy hét - megítélése szerint ennyit ad a piac. Németh úgy véli, maximum két hétig húzható az idő, de lehet, hogy az már sok lenne. Az ING elemzője hozzátette: az, hogy a piacokon mekkora vihar lesz, a kommunikáción is múlik. Amíg azonban nincs meg a pontos forgatókönyv, amelynek alapján a befektetők is tisztán láthatnak, a tőzsde csökkenésével és a forint gyengülésével számolnak az elemzők. Hogy ez milyen mértékű lehet, arra nem kívántak választ adni. Németh Dávid csak annyit jegyzett meg, reméli, nem látunk 310-320 forint körüli euróárfolyamot.

Barcza György arra is felhívta a figyelmet: a pénteki amerikai gyenge zárás sem könnyíti meg a helyzetünket, mert önmagában is gyengítheti a forint jegyzését. Szerinte az is gond, hogy az egyre kedvezőtlenebb állapotok miatt a három százalék alatti GDP-arányos államháztartási hiányhoz képest 200-250 milliárd forintos elcsúszásban vagyunk. Mindezeket egybevéve, az is szinte bizonyos, hogy az állampapírpiacon az amúgy is rettenetesen magas hozamok tovább emelkednek. Németh Dávid szerint valóban lehet hozamemelkedés, ám ugyanúgy megtörténhet az is, hogy ismét lefagy ez a piac.

Barcza György szerint egy ilyen helyzetben már a Magyar Nemzeti Bank is képbe kerül. Szerinte nem zárható ki, hogy a helyzetre reagálva hétfőn kamatot emel a jegybank. Ezt én javasolnám is - tette hozzá -, mert nem érdemes megkockáztatni, hogy egy rendkívül veszélyes időszak és drámaian törékeny helyzet álljon be a magyar gazdaság életében.

A helyzetet az elemzők egyöntetűen foglalták össze: nagyon sok múlik az elkövetkező napok pártegyeztetésein, azon, hogy találnak-e olyan személyt, aki elvállalja-e a miniszterelnökséget, és a jelölt hiteles személy lesz-e a befektetők számára.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.