Iránytű a neten

A pénzügyi szolgáltatások kiválasztásához elengedhetetlen az alapos tájékozódás. Gazdasági krízis idején még fontosabb, hogy ehhez hiteles, független információforrásokat is igénybe vegyünk.

Baráti, családi jó tanácsból rendszerint van bőven: legjobb bank, tuti befektetés, azonnal vegyél eurót, nehogy most vegyél eurót, használj hitelkártyát, vagy éppenséggel eszedbe se jusson.

Fiatal felnőtt korától kezdve pénzzel kapcsolatos döntések sorát hozza az ember: bankszámlát nyit, bankkártyát igényel, nyugdíjpénztárat választ, hiteleket vesz fel, leköti, befekteti megtakarításait. Mielőtt eldöntenénk, melyik bank milyen szolgáltatását választjuk, érdemes alaposan átnézni a pénzügyi szolgáltatók ajánlatait. Bár ezek a döntések általában nem egy életre szólnak, mégis boszszúsághoz vezethet és felesleges többletkiadással járhat, ha nem a számunkra legmegfelelőbb ajánlatot választjuk.

Mielőtt bármilyen pénzügyi szolgáltatást igénybe veszünk, számoljunk utána, hasonlítsuk össze az ajánlatokat, döntsünk megfontoltan, körültekintően, és változtassunk, ha nem vagyunk elégedettek. Egyre több pénzügyi szolgáltató internetes honlapján elérhetők olyan információk, amelyek segítenek átgondolt, felelős döntést hozni, és egyes intézmények feladatai között is növekvő jelentőséget kap a közérthető és hiteles ismeretterjesztés, tájékoztatás. A bankok és biztosítók honlapjai mellett ma már mind több független információforrás is segíti az eligazodást.

A mindennapokhoz szükséges gazdasági, pénzügyi ismeretek elterjesztéséhez a Magyar Nemzeti Bank (MNB) által létrehozott Pénziránytű (www.penziranytu.mnb.hu) is hozzájárul. A honlap legfőbb célja az, hogy az MNB közérthető formában hívja fel a figyelmet azokra az összefüggésekre és szempontokra, amelyek az egyes monetáris politikai és egyéb jegybanki döntések hátterében állnak, valamint amelyeket a leggyakoribb egyéni pénzügyi döntések során mérlegelni érdemes. Bemutatja a jegybank működését, és összefoglalja a legfontosabb tudnivalókat a bankjegy- és érme-, bankszámla- és bankkártyahasználat, az elektronikus fizetési módok, a megtakarítások, a körültekintő hitelfelvétel és az árstabilitás témakörökben.

Hasznos tanácsokat kaphatunk a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete weblapján a fogyasztóknak szóló oldalra kattintva is. A lakossági ügyfeleknek nyújtott pénzügyi szolgáltatások részletes ismertetése mellett fogalomtár segíti a pénzügyi szaknyelv megértését. A honlapon rendszeresen frissített termék-összehasonlító táblázatokra támaszkodhatunk a legkedvezőbb feltételeket biztosító szolgáltató és termék kiválasztásához.

Tavaly októberben a Sulinet oktatási portálon is elindult egy önálló gazdasági, pénzügyi menüpont, amelynek szakmai felelőse a jegybank. Létrehozásának célja az volt, hogy a tanárok, diákok, valamint a szülők egy általuk már jól ismert, gyakran látogatott honlapon kapjanak megbízható, közérthető információkat ezekben a kérdésekben.

A pénzügyi szolgáltatók ajánlatai között a hitelközvetítők is segíthetnek eligazodni. Például előminősíttethetjük hiteligényünket: jövedelmi helyzetünk alapján, a meglévő önerő nagyságából és a kért hitelösszegből a hitelközvetítő meg tudja állapítani, hogy az igényt melyik szolgáltató bírálná el nagyobb eséllyel pozitívan. A hitelközvetítő az előminősítés után ajánlatot is tud adni a hitelintézetek termékeiből. A hitelközvetítők tevékenysége a hitel elbírálási idejének rövidülését is eredményezheti, mivel csak hiánytalanul összeállított hitelkérelmeket továbbítanak a pénzügyi szolgáltatónak, így ott gyorsabban tudják feldolgozni és elbírálni azokat.

A hitelközvetítő bevonásakor sem szabad megfeledkezni a független tájékozódási forrásokról. Az ügynökök ugyanis anyagilag érdekeltek minél több és minél magasabb összegű hitelszerződés közvetítésében, illetve megkötésében. Lakáshitelek ügynöki értékesítésével az ingatlanközvetítő irodák többsége is foglalkozik, amelyek kétszeresen is érdekeltek az ügyfelek meggyőzésében (ingatlanközvetítői díj plusz a hitel közvetítéséért járó jutalék).

Hirdetési újságokban számos, első olvasásra kedvezőnek tűnő hitelfelvételi lehetőség, vagy a jelenlegi hitel kiváltására buzdító ajánlat jelenik meg, de könnyen megtörténhet, hogy hitelkiváltás esetén, a csábító ígéretek ellenére, valamennyi költség számbavételét követően jelenlegi hitelénél magasabb hitelköltségek megfizetésével szembesül az ember. Éppen ezért a legfontosabb szabály az: soha ne hagyjuk, hogy más döntsön helyettünk.

Írásunk a Magyar Nemzeti Bank szakmai közreműködésével készült.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.