Ismét felfüggesztve a tőketerebesi erőmű
A döntés előzménye, hogy kedden a hivatal levélben értesítette a magyar határhoz és a tokaji történelmi borvidékhez közeli kelet-szlovákiai járási székhely önkormányzatát, hogy elkezdték a városukba tervezett hőerőművel kapcsolatos ügyintézést. Szerdán a kassai illetékesek a helyszínen meghallgatást tartottak, ahol átvették a polgármesteri hivatal tiltakozását és szakmai ellenvetéseit tartalmazó levelet. Az épület előtt a térség környezetvédői és a helyiek tiltakoztak a környezetkárosító elképzelések ellen. Többen felvetették azt is: a tervezet súlyosan veszélyezteti a tokaji történelmi borvidéket is.
A nagyobb mértékben szénnel, kisebb arányban gázzal fűtött hőerőmű felépítését a pozsonyi környezetvédelmi tárca nem ellenzi. Szerintük a káros hatások és a kockázatok elenyészőek, valójában ki sem mutathatóak. Lubomír Jahnátek szlovák gazdasági miniszter nemrég azt hangoztatta, hogy az erőműből nagy mennyiségű szennyező anyag és por kerülne a levegőbe, s egyéb káros következményekkel is számolni kellene. Ráadásul az egykori cukorgyár épülete - ahol az új létesítmény működne - csak száz méterre van a járási székhely egyik lakótelepétől. Közölte azt is, hogy a Szlovákiai Villamosművek olasz többségi tulajdonosa, az Enel 2013-ig korszerűsíti az ukrán határhoz közeli, vajányi (Vojany) hőerőművet, s ezért sem indokolt az újabb kelet-szlovákiai beruházás.
Ennek ellenére a beruházó, a Csehszlovák Eneregetikai Társaság (CES) vezetői közölték, hogy az 1,3 milliárd euró költségű hőerőmű építését még az idén szeretnék elkezdeni. A prágai Energoprojekt vezérigazgatója szerint Európa legkorszerűbb létesítménye lenne a tőketerebesi, amely minden környezetvédelmi normának megfelel, és 3500 új munkahelyet ad a térségnek, ahol a legnagyobb a munkanélküliség. Gejza Gore, az erőmű ellen tiltakozó helyi civil szerveződés elnöke érdeklődésünkre közölte, hogy minden törvényes eszközzel megakadályozzák a megalomániás terv valóra váltását.