A forintárfolyam újra háromszáz körül ugrált

A jelenlegi gazdasági folyamatok mellett aligha tartható három százalék alatt a GDP-arányos államháztartási hiány - állítják a Buda-Cash Brókerház elemzői. A bevételi és a kiadási oldalon is vannak lyukak, amelyek miatt az államháztartás hiánya a költségvetésben tervezett 730 milliárd forinttal szemben könnyen 1130-1230 milliárdra hízhat. Ha a gazdasági visszaesés meghaladja a kormány által prognosztizált szintet, és az egyre többet hangoztatott 4-5 százalék körüli zsugorodás következik be, a GDP-arányos hiány 4,5-5 százalékra is hízhat.

A forint jegyzésével kapcsolatban Szitás Attila, a Buda-Cash kereskedelmi igazgatója elmondta: nincs olyan pénzügyi, gazdasági modell, amelynek alapján ötven százaléknál nagyobb biztonsággal lehetne prognosztizálni a forint árfolyamát. Szerinte a forint jegyzésére globális folyamatok hatnak. Magyarország ebben a helyzetben azt teheti, hogy fiskális és monetáris politikáját hatékonynyá és összehangolttá teszi. Csak ez segíthet a forint kurzusának, és éppen ezért fontos, hogy a költségvetés számai a tervezettek szerint alakuljanak - szögezte le Szitás Attila.

A Magyar Nemzeti Bank sem tud nagy hatást gyakorolni a forint kurzusára - magyarázta Taraczky Andrej, a brókerház devizakereskedési üzletágvezetője. Mint mondja, a nemzetközi példák bebizonyították, hogy a nyílt piaci intervenciók önmagukban nem érik el az eredetileg tervezett árfolyamcélt, sőt utólag inkább katasztrofális hibáknak minősülnek. Példaként említette az orosz jegybank beavatkozását. Moszkva célja az volt, hogy megállítsa a rubel drámai értékvesztését. Erre a devizatartalékok közel egyharmadát költötték el (130 milliárd dollárt), ám a kurzuson lényegében semmi nem volt érzékelhető. Az MNB devizatartaléka jelenleg 25 milliárd euróra tehető. (Ezt az adatot Simor András jegybankelnök egy múlt heti konferencián megerősítette.)

Hogy ez pontosan mire lehet elég, aligha mondható meg, de az utóbbi néhány nap kedvező hangulata szerdán tovatűnt a bankközi piacról. A forint/euró kurzus szinte egész nap a 300-as szint fölött volt, sőt jellemzően 302 forintot kellett adni egy euróért, estére azonban 299 alá csökkent az árfolyam. A svájci frankkal szemben először fájóbb volt a gyengülés, hiszen a keddi 191-192-es szintről 197-re ugrott a kurzus, de aztán 194-re hanyatlott.

Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője szerint a mostani változás mögött a csehországi fejlemények állnak. Ez már csak azért is valószínűsíthető, mert egyéb kedvezőtlen hírek nem láttak napvilágot - magyarázta az elemző. Prágában viszont kormányválság körvonalazódik, miközben a parlamenti egyensúly amúgy is nagyon ingatag. Szerdán, a forinthoz hasonlóan, a korona és a zloty is gyengült.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.