Állások százezrei tűntek el, de Brüsszel bízik magában

A bírálatokra, hogy mindeddig vajmi keveset tett, eddigi ötleteinek, ajánlásainak, útmutatóinak egységes keretbe foglalásával felel az Európai Bizottság, amely elégedett tevékenységével, még ha aggódik is a tovább romló foglalkoztatási adatok miatt.

Két adatsort is közzétett a héten az Eurostat, s mindkettő aggodalomra ad okot. Egyrészről az unió tagországaiban 0,3 százalékkal, azaz 672 ezerrel csökkent az állások száma a múlt év utolsó negyedében a megelőző három hónaphoz képest, ilyen mérvű zuhanásra 1995 óta nem volt példa.

Másrészről februárban 1,2 százalékkal emelkedtek a fogyasztói árak, s elemzők már attól félnek, hogy az Európai Központi Bank (EKB) alábecsüli a defláció veszélyét. Ha a háztartások a csökkenő árak miatt elkezdik halogatni vásárlásaikat, abban bízván, hogy később még olcsóbban vehetik meg az áhított terméket, azzal csak tovább rontják a kilátásokat. A japán gazdaság hasonló okok miatt nem növekedett tíz éven át a kilencvenes esztendőkben.

A foglalkoztatási adat ugyanakkor jól jelzi, hogy az uniót viszonylag kedvező növekedési szakaszban érte a pénzügyi válság. A múlt évben ugyanis 1,137 millió munkahely keletkezett, éves szinten a foglalkoztatás 0,8 százalékkal még bővült is.

Az utolsó negyedév azonban kiábrándítóan zárult, s a helyzet egyáltalán nem javul. Sőt mint bizottsági szakértők mondják, már nemcsak egyes iparágakat érint a leépülés folyamata, hanem minden ágazatot. Az autó, a vegy- és a fémipar után a gép- és elektrotechnikai ipart is elérte a válság. S miközben például a hajógyárakban még folyik a munka, mert a megrendeléseket teljesítik, új vevők már nem jelentkeznek, tehát arra kell számítani, hogy a foglalkoztatási helyzet tovább romlik.

Barroso az ír ünnepnek számító Szent Patrik napját sörrel köszöntötte Brüsszelben
Barroso az ír ünnepnek számító Szent Patrik napját sörrel köszöntötte Brüsszelben

Az Európai Bizottság január végén még azt vizionálta, hogy ebben az évben az uniós gazdaságok két százalékkal esnek vissza, s jövőre már szerény ütemben növekednek, az EKB március elején 2,7 százalékos hanyatlást prognosztizált 2009-re, és stagnálást 2010-re. A bizottsági szakértők most - csupán másfél hónappal becslésük közzététele után - egyetértően idézik a jegybanki előrejelzést.

Az e heti uniós csúcs előtt a bizottság összegereblyézte mindazt, amit eddig mondott, javasolt a válság enyhítésére, s elégedetten vette tudomásul, hogy a G20-ak londoni pénzügyminiszteri értekezlete - amely az április 2-i állam- és kormányfői megbeszélést készítette elő - összhangba hozta az európai és az amerikai elképzeléseket szabályozásról, felügyeletről, gazdasági ösztönzésről, a nemzetközi pénzügyi intézmények szerepéről.

A bizottságnak persze reagálnia kell az elhangzott bírálatokra, miszerint vajmi keveset tett. Az unió iránt inkább elfogult, hiszen a pályafutását az alapító atyának számító Paul-Henry Spaak munkatársaként kezdő belga Etienne Davignon egy interjúban azt fejtette ki: még nem lehet látni, hogy sikeresen száll-e szembe az EU a válság kihívásaival, igaz, azt sem lehet kijelenteni, hogy kudarcot vallott volna. De a pénzügyi krízis alapvető változásokat érlel a következő másfél-két évben, s az unió még csak a kezdetén tart annak, hogy megfogalmazza a válaszát.

- Az eheti uniós és az áprilisi G20-as csúcs nem a részletes válságkezelési programról, hanem a közös cselekvés szándékának kinyilvánításáról szól majd - mondta Davignon. A brit Daily Telegraph, amely viszont nem vádolható Európa iránti elfogultsággal, a finn külügyminisztert idézte a legutóbbi tanácsülésről. Alexander Stubbs azt hangoztatta, rendkívül aggódik az intézményi káosz, a klikkek kialakulása, a kisebb államok hangjának elvesztése miatt. Véleményét osztotta a svéd, a belga, a lengyel és a luxemburgi kollégája is.

Az eurózónán belüli és kívüli országok viszonyáról, a nyugat-európai és a kelet-európai bankok kapcsolatáról kialakult vitát a bizottsági szakértők azzal söprik le az asztalról, hogy az egységes piac megőrzése, a mindenkire egyformán vonatkozó játékszabályok érvényesítése sikerrel járt, s az unió öszszehangoltságát mi sem bizonyítja jobban, minthogy a gazdaságélénkítésre a GDP 1,2 százalékáig terjedő kiadásnövelést kért Brüsszel azoktól a tagállamoktól, amelyek ezt megengedhetik maguknak, s a friss számok azt tükrözik, hogy pont ennyi jött össze.

Ha még hozzávesszük az úgynevezett "automatikus stabilizátorokat" - a lassuló növekedés vagy visszaesés ellenére kiáramló szociális kiadásokat, nyugdíjakat, a megszelídült inflációt és olajárat -, akkor az ösztönzés mértéke már az EU nemzeti össztermékének 3,3 százalékára rúg.

A csütörtökön kezdődő uniós csúcstól az Európai Bizottság azt várja, hogy útmutatást ad. A banki és ágazati versenyügyekben született állásfoglalásokat megerősíti, de hozzájárul a hitelfolyam újraindításához. Ezen erőfeszítések jegyében növelte a likviditást az EKB, születtek döntések banki tőkejuttatásokról és garanciákról, valamint a rossz eszközök leválasztásáról és értékeléséről.

Az egyéb témákat azonban csak ezután dolgozzák fel, s némely esetben őszre halasztódik a joganyag elkészítése: mi legyen a fedezeti alapokkal, a banki felső vezetés javadalmazásával, a tőkekövetelményekkel, a pénzügyi szabályozás és felügyelet európai rendszerének létrehozásával. Az üzleti köröket képviselő szervezetek közben levélben azt kérték José Manuel Barroso bizottsági elnöktől, hogy miközben az újraszabályozás nyilván elkerülhetetlen, a vállalkozások adminisztrációs terheit inkább csökkentsék.

A válaszok megfogalmazásakor a legfőbb szempont azonban a kiút meglelése, de lehetőleg a versenyképességet fokozni kívánó lisszaboni stratégia jegyében, az innováció és a klímavédelem szem előtt tartásával. A foglalkoztatási gondok láttán a bizottsági emberek azt hangsúlyozzák: jobb a rövidített munkahét, mint a képzett munkaerő szélnek eresztése, ám közben az oktatásnak, az átképzésnek arra is kellene gondolnia, hogy a válság után vezetővé váló iparágak, technológiák számára is legyen elég szakember.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.