'Teheneket akarunk nevelni, nem uniós marhákat hallgatni'
Csehország fennállásának eddigi legnagyobb agrártüntetése zajlott csütörtök délelőtt Prágában. Több mint ötezer hazai és több száz külföldi (szlovákiai, lengyel, magyar, litván, valamint a velük szolidáris német) gazda követelte, hogy már az Európai Unió már a jövő évtől ugyanakkora támogatást nyújtson a 2004-ben csatlakozott országok agráriumának, mint a korábban uniós taggá vált országok termelőinek. Ezenkívül nagyobb anyagi segítséget kértek a csehországi és más, kelet-közép-európai uniós államok tejtermelőinek. Szorgalmazták azt is, hogy törvénnyel korlátozzák a kereskedelmi láncok nyereségét és üzletpolitikáját.
A tiltakozó menet a cseh agrártárca székhelyéről, Prága-Tesnovból indult, ahol a résztvevők kifütyülték Petr Gandalovic cseh minisztert, aki azt hangoztatta, hogy akkor kellett volna tüntetniük a gazdáknak, amikor az uniós csatlakozás feltételeiről tárgyaltak, s egyeztek meg az egykori döntéshozó politikusok.
- Bármennyire is szeretnénk, 2013-ig aligha változnak a jelenlegi feltételek, s azért is nagy harcot kell majd vívnunk, hogy azután ugyanakkora legyen valamennyi, uniós tagország gazdájának a támogatása - szögezte le a tárcavezető, akit egyesek megdobáltak. Majd hatalmas transzparenst húztak ki "Teheneket akarunk nevelni, nem uniós marhákat hallgatni!" felirattal.
Ezután Jan Veleba, a cseh agrárkamara elnöke közölte, hogy 2013-ig összeomlik a cseh mezőgazdaság. - Már kiürültek a sertésólak, rövidesen ez a sors vár a szarvasmarha-istállókra is, ha nem lép a cseh kormány és az unió. Amióta Csehország uniós tag lett, 26 százalékkal csökkent a marhahús-, és több mint harminc százalékkal a sertéshústermelés, miközben csak tavaly 14 milliárd koronáért importált az ország a két húsfajtából, a bűnös észak-déli üzletpolitika következményeként. A tizenöt alapvető élelmiszer eladásából a nagy kereskedelmi láncok tavaly 37 százalékos hasznot vágtak zsebre, holott öt évvel ezelőtt az árrés alig 20 százalékos volt - hangsúlyozta a szónok, aki akár a magyar gazdák panaszát is megfogalmazhatta volna.
Ezután a menet a cseh főváros egyik előkelő szállodája, a Hotel Marriott elé ment, ahol tiltakozó levelet akartak átadni a nemzetközi konferencián részt vevő Mariann Fischer-Boel uniós biztosnak, aki azonban csak az egyik munkatársát küldte ki a bejárathoz. Mire a gazdák több száz liter tejet öntöttek ki és eladatlan gabonát szórtak szét a luxusszálló előtt. Innen a Vencel térre indultak. Ott a cseh és a kelet-közép-európai agrárium végét jelképező koszorúkkal borították el Szent Vencel szobrát, majd ingyenjoghurtokat osztogattak az érdeklődőknek, akiknek a többsége külföldi turista volt.
A magyar gazdálkodók képviseletében jelen lévő tüntetők a két legnagyobb magyar tenyésztőszervezetet, a holstein-fríz-tartókat és a magyartarkatenyésztőket képviselték, azaz mintegy 2200 hazai tejtermelőt.
Az európai tejpiac válsága súlyosan érinti a magyar tenyésztőket is. A magyar tejpiac problémái a gazdák szerint ugyanis elsősorban abból adódnak, hogy az EU bizottsága nemrégiben felemelte az országok támogatott tejkvótáit. Ezért még több külföldi tej ömlik be a magyar piacra, lenyomva ezzel az egyébként is nagyon alacsony felvásárlási árakat.
A Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetsége (MOSZ) Szarvasmarha-tenyésztők Országos Választmánya a múlt héten bejelentette, hogy a tejágazat válsága miatt felújítja tevékenységét az ágazati demonstrációs bizottság. A választmány azon az állásponton volt, hogy amennyiben nem kapnak érdemi segítséget az ágazati problémák megoldásához az agrártárcától, úgy a továbbiakban országszerte tiltakozásokra lehet számítani.