Elfüstölt 1400 milliárd a leggazdagabbakéból

Egy év alatt 1400 milliárd dollárt veszítettek a világ leggazdagabbjai a válság miatt. A dollármilliárdosok száma 332-vel csökkent, vagyongyarapodást csak kevesen, például Soros György vagy Michael Bloomberg könyvelhettek el.

Bill Gates (Microsoft): mínusz 18 milliárd dollár. Warren Buffett (Berkshire Hathaway), a Las Vegas-i kaszinóbáró Sheldon Adelson, illetve a The New York Times kiadóját nemrég negyedmilliárdos csekkel kisegítő mexikói Carlos Slim egyaránt mínusz huszonötmilliárd. Oleg Deripaszka orosz oligarcha mínusz 24,5 milliárd, és így tovább.

Mintha csak a nagy cégek piaci kapitalizációjának megcsappanását néznénk nap mint nap a tőzsdén, pedig ezúttal a világ leggazdagabb embereinek vagyonáról van szó. A Forbes magazin 2009-es milliárdoslistáján az elitklub tagjainak száma egy év alatt 332 fővel, 1125-ről 793-ra apadt, vagyonuk pedig mintegy 1400 milliárd dollárral csökkent. Ez az összeg nagyságrendben megfelel a teljes amerikai gazdasági élénkítőcsomag, illetve a tavaly őszi, elsősorban bankmentő csomag összértékének.

Az üzleti kudarc, a vagyonvesztés egyes esetekben olyan szélsőséges reakciókat váltott ki, mint Adolf Merckle iparmágnás, Németország ötödik leggazdagabb emberének januári öngyilkossága. Legalább heten, köztük Mort Zuckerman ingatlanfejlesztő és Steven Spielberg filmrendező Bernard Madoff több mint 50 milliárd dolláros veszteséget okozó pilótajátéka és értékpapírcsalása miatt is komoly veszteségeket szenvedtek el. A másik feltélezett csaló, R. Allen Stanford, akit februárban vádolt meg az SEC, az amerikai értékpapírpiaci felügyelet, önmagát taszította le az elitlistáról.

Ezzel együtt maradt a milliárdosoknak mit a tejbe aprítaniuk. Összvagyonuk 2400 milliárd dollárra rúg. Az élen továbbra is Gates és Buffett áll nettó 40, illetve 37 milliárd dollárral, a harmadik a Slim család 35 milliárddal. Az első huszonötben tizenegy amerikai, két indiai, egy-egy kanadai, mexikói, hongkongi és szaúdi gazdag található. A többiek európaiak, élükön az ötödik helyezett svéd, de országa adókulcsai miatt Svájcban élő Ingvar Kampraddal. Az IKEA alapítója és családja 22 milliárd dolláros nettó vagyon felett rendelkezik.

Kevesen, mindössze 44-en tudták növelni vagyonukat az ár ellenében. Az ügyesen lavírozók között található Michael Bloomberg, New York polgármestere, a nevét viselő hír- és pénzügyi adatszolgáltató alapítója, aki 4,5 milliárddal, 16 milliárd dollárra gazdagodott. Ő a lista 17. helyezettje.

A tőle tizenkét pozícióval lemaradó Soros György kétmilliárdot tudott hozzátenni a tavalyi 9 milliárdjához, a szintén fedezeti alapkezelő John Paulson vagyona pedig százszázalékos gyarapodással hízott hatmilliárdra. A mamutvagyon ritkán jön gyorsan: az első huszonöt helyezett átlagéletkora 66 év. A legfiatalabb, a 44 éves Michael Dell, az azonos nevű számítógépgyártó alapítója, éppen a huszonötödik. A legidősebb a 89 éves, német Aldi-társalapító Karl Albrecht, aki 21,5 milliárd dolláros vagyonával Európa második, a világ hatodik leggazdagabbja.

 

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.