Szabad péntek
A gazdasági válság miatt takarékoskodni kényszerülő hazai vállalkozásoknak átmeneti megoldást jelenthet a négynapos munkahét bevezetése, amelyet egyre több cégnél alkalmaznak. A munkarend nem minden esetben alakul úgy, hogy a dolgozóknak heti egy munkanapjuk felszabadul - bár erre bőven van példa -, hanem sok helyütt időkeretet alkalmaznak: a határidőktől, valamint a megrendelésektől függően határozzák meg a ledolgozandó munkanapokat. A rendszer változatos, de bármelyik megoldást alkalmazzák, az általános tapasztalat az, hogy a munkavállalók - akiknek a fizetése átlagosan 10-20 százalékkal csökkent - nemigen találnak olyan mellékállást, amelynek révén a kieső bevételüket pótolni tudnák. Egyelőre még az idénymunkák sem kínálnak erre lehetőséget - hiszen még nem kezdődtek el.
Ami pedig a megnövekedett szabadidő eltöltését illeti: az általunk megkérdezett emberek azt mondták, otthoni barkácsolásba, lakásfelújításba fogtak, a ház körül tevékenykednek a kényszerű szabadnapon. Szolnok térségében népszerű a pecázás.
A győri Rába Járműipari Holdingnál a gyár mindhárom üzletága csökkentett munkaidőben, négynapos munkarendben dolgozik, a tervek szerint áprilisig. Az üzletágakat nagyjából egyforma mértékben érinti a válság, a bérmunkások jelentős részét leépítették. A legfrissebb tőzsdei jelentések szerint a Rába tavaly 58,7 milliárd forint árbevételt ért el, ami több ugyan a 2007-esnél, ennek ellenére a cég 393 millió forint nettó veszteséggel zárta a 2008-as évet.
Berki Balázs karosszérialakatos egy munkaközvetítő cég alkalmazottjaként dolgozik a Rábában. Azt mondja, amikor volt megrendelés, sokszor még ügyelni is bement, hogy többet keressen. Így most, hogy a péntekek szabadok, a bére jelentősen csökkent. Czank Zoltán vízvezeték-szerelő szerint mindenki azzal számol a gyárban, hogy a négynapos munkahetek rendszerét a nyár elejéig meghosszabbítják. Arra a kérdésre, hogy mivel tudják pótolni kiesett bérüket, gondolkodás nélkül vágta rá: semmivel.
A Rábához hasonló rend szerint dolgoznak a General Motors Powertrain Hungary Kft. szentgotthárdi gyárában is, ahol autómotorokat, sebességváltókat szerelnek össze. A vállalat vezetősége úgy állapodott meg a szakszervezettel: ha kevesebb megrendelés érkezik, akkor csak hétfőtől csütörtökig dolgoznak, pénteken szünetel a termelés, s erre a napra bérük felét kapják az alkalmazottak. Légrádi Edit, a cég szóvivője szerint így közel száz munkahelyet menthetnek meg. Kocsis András műszakvezető - aki tizenöt éve dolgozik a gyárban - érdeklődésünkre azt mondta: annak senki nem örül, ha kevesebb a fizetése, de a kisebb fizetés is jobb, mint a semmi.
Hasonlóan vélekedtek a dolgozók a szentgotthárdi gyár tehergépkocsi-sebváltókat összeszerelő részlegén, ahol már több mint egy hónapja minden munkahét négynapos. Sipos Imre csoportvezetőtől megtudtuk: többen megpróbálkoztak azzal, hogy a szabadnapon mellékesre tegyenek szert, de erre alig van esélyük. A szabadnapjukat azzal töltik, hogy átmennek Ausztriába, de hiába, mert a néhány kilométerre lévő határ túloldalán sincsen munka. Olyan munkaadót meg pláne nem találni, aki csak hetente egy-egy napra alkalmazná az embert.
A munkások hétfőtől csütörtökig dolgoznak a Continental makói gumigyárában is, ahol januárban vezették be a négynapos munkahetet. Az embereknek megmaradt a munkahelyük, de ennek az az ára, hogy - egyéni szerződésmódosítás keretében - húsz százalékkal csökkentették a fizetésüket. A vasipari munkákkal foglalkozó kalocsai Budamobil Cargo Kft.-nél mindennap dolgoznak, de ha nincs megrendelés, az ötödik munkanap szabad. Mind Makón, mind Kalocsán általános tapasztalat, hogy a keletkezett szabadnapjukkal nem igazán tudnak mit kezdeni az emberek. A mezőgazdasági idénymunkák még nem indultak be, az ipari építkezések nagy része leállt, s belátható időn belül nem indul számottevő családiház-építés sem.
Jász-Nagykun-Szolnok megyében két cégről tudni, ahol a négynapos munkahétre tértek át: az autó-üléshuzatokat gyártó Eagle Ottawánál és a légtechnikai berendezéseket készítő Unimaxnál. A csökkentett munkaidő miatt a dolgozóknak 15-20 százalékos fizetéskieséssel kell számolniuk. A pénteki különmunka terén a nők vannak jobb helyzetben, mert takarítással, gyerekfelügyelettel tudnak egy kis pénzt keresni. Az egri ZF Hungária Kft.-nél is négynapos a munkahét, de ott a pénteki napra eső bérük felét megkapják a dolgozók. Az egri cég egyhetes leállást is tervez a közeli napokban.
Borsod-Abaúj-Zemplén megye több cégénél előfordul, hogy hétvégenként hívják be a munkavállalókat, s az is gyakori, hogy a munkások egy héten csak két-három napot dolgoznak, de egyik munkaszervezés sem teszi lehetővé, hogy mellékállást vállaljanak - tudtuk meg Bodnár Józseftől, a Vasas Szakszervezeti Szövetség észak-magyarországi regionális vezetőjétől. A sátoraljaújhelyi Prec Cast Öntödei Kft.-nél - ahol tavaly decemberben vezették be a négynapos munkahetet - a dolgozók fizetése alacsonyabb a korábbinál, de a kiemelten magas munkanélküliséggel sújtott térségben inkább vállalják a fizetéscsökkenést, mert örülnek, hogy legalább munkahelyük van.
Érdekes a Pápai Hús 1913 Kft. esete, ahol ugyan nem tervezték a négynapos munkahétre való áttérést, de rákényszerültek: a vágóhídon ugyanis csak heti három-négy napra való munka akad. Politzer József ügyvezető azt mondja: azokon a napokon, amikor sertéshiány miatt nincsen vágás, a dolgozók egy részét más üzemegységekbe vezénylik, míg a többi alkalmazottnak - mintegy 240 embernek - kényszerszabadságot adnak. A dolgozóknak havonta két-három szabadnapot kell kivenniük, vagyis a nyári, egybefüggő kéthetes szabadságra már nem is gondolhatnak.