Sürgősségi ellátás csigatempóban

Már nyolc hónapja húzódik a döntés egy a sürgősségi betegellátás fejlesztésére kiírt uniós felhívással kapcsolatban. A kórházaknak tavaly júliusban kellett beadniuk pályázatukat, azóta teljes a csönd.

Tavaly év elején jelent meg az az uniós pályázati felhívás, amelyen kórházak nyerhetnek támogatást a sürgősségi betegellátás fejlesztésére. Az ügy eleve nehezen indult, ugyanis a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség (NFÜ) a pályázatok májusra meghirdetett beadása előtt pár héttel július 15-re tolta ki a jelentkezési határidőt, és gyakorlatilag teljesen megváltoztatta a kiírást. Így a kórházaknak villámgyorsan kellett átdolgozniuk a projektjüket. Azóta eltelt nyolc hónap, és még nem hirdettek eredményt. Az NFÜ lapunkkal azt közölte, március közepén várható a bejelentés.

Az egyik jelentkező a székesfehérvári kórház. A pályázatnak is elkelne a sürgősségi ellátás
Az egyik jelentkező a székesfehérvári kórház. A pályázatnak is elkelne a sürgősségi ellátás

A tavalyi határidőre 35 pályázat érkezett be. Ebből formai hiányosságok miatt négyet elutasítottak, 31 elbírálása pedig jelenleg is tart. A 8,8 milliárd forintos keretre 14,4 milliárdnyi támogatási igény érkezett. A pályázható forrás intézményenként 100-820 millió forint, annak függvényében, hogy új sürgősségi osztály kialakításáról vagy már meglévő korszerűsítéséről, fejlesztéséről van-e szó. Az NFÜ-nél elmondták: a 31 pályázatból 15-20 számíthat támogatásra.

A kórházak nem értik, mi tart nyolc hónapig a bírálatban, hiszen elvileg még a hiánypótlással együtt is le kellett volna zárulnia a folyamatnak 90 nap alatt. - Határidőre benyújtottuk a pályázatunkat, az NFÜ küldött néhány tisztázó kérdést, amire három nap alatt válaszolnunk kellett, majd egy hónapja megint kaptunk egy kérdést - mondta Nyári Ildikó, az ajkai Magyar Imre Kórház főigazgatója. Ennyi történt nyolc hónap alatt. Ráadásul a pályázat kétfordulós, vagyis azok, akik az első körben nyernek, még nem biztos, hogy tényleg megkapják a pénzt. A főigazgató szerint még sok idő eltelik, mire kiderül a végeredmény és megköthetik a szerződést, és csak azután indíthatják el a közbeszerzési eljárásokat az eszközök megvásárlására és a kivitelezésre. Ajkán 500-600 millió forintos támogatást szeretnének elnyerni, s a főigazgató szerint nincs esély arra, hogy 2010 előtt elindítsák a projektet.

- Nagyon szeretnénk már tudni, mi a helyzet a pályázatunkkal - mondta Nyári Ildikó, megjegyezve, hogy az eljárással semmibe veszik a munkájukat. - Ráadásul azok a számok, amelyek alapján a fejlesztés költségvetését elkészítettük, már rég nem reálisak - tette hozzá.

Az ugyancsak találomra felhívott szentesi Dr. Bugyi István Kórház főigazgatója is belefásult az ügyintézésbe. Várkonyi Katalin azt mondja, már csak legyintenek, ha azt hallják, hogy lesz eredmény, mert havonta hitegetik őket ezzel. "Elveszítettük a reményt." Mint mondta, a nyolc hónap alatt egyetlenegyszer lépett velük kapcsolatba az NFÜ, s tisztázó kérdéseket tett fel. Nekik is háromnapos határidővel kellett válaszolniuk. Ahogy Nyári Ildikó, ő is úgy látja, a fejlesztés költségvetése az idők során elavult. Elég azt figyelembe venni, mennyivel nőtt az euró árfolyama, és máris egyértelmű, hogy a külföldről beszerzendő gépek, berendezések ára sokat változott.

Volt pályázó, aki azt mondta lapunknak, nem mer nyilvánosan panaszkodni, az NFÜ-t bírálni, mert attól tart, emiatt hátrányba kerül.

Megkérdeztük az NFÜ-t, hogy miközben az intézményért felelős miniszter már többször is bejelentette, hogy gyorsítani akarja az uniós pályázatok átfutását, miért képtelenek nyolc hónap alatt eredményt hirdetni. A hivatal válasza erre az, hogy egyrészt az előzetesen vártnál lényegesen több pályázat érkezett be, másrészt a fejlesztések összetettsége és bonyolultsága elhúzódó értékelést és elbírálást igényelt. Továbbá a pályázati anyagok sokszor hiányos, több esetben ellentmondásos tartalma is hátráltatta a döntéshozatalt.

Az elbírálás azért is húzódott, mert annak érdekében, hogy a valóban legjobb minőségű pályázatokat támogassák, az NFÜ sok esetben tisztázó kérdéseket tett fel a pályázóknak, illetve hiánypótlást kért. Ezek beérkezése az átlagosnál is több időt vett igénybe - állítják. Volt olyan pályázat is, ahol további tisztázó kérdéseket kellett feltenni. Az NFÜ azt is közölte, hogy mivel ez kétfordulós pályázat, a második forduló beadása előtt minden támogatott pályázat úgynevezett projektfejlesztésen megy keresztül, azaz lesz lehetősége az indokolt változások átvezetésére.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.