Egyre csúnyább mínuszok a magyar GDP-ben

Bár tavaly összességében 0,5 százalékkal nőtt a magyar gazdaság, de 2008 végén már nagy volt a zuhanás. Az év utolsó három hónapjában 2007 azonos időszakához képest 2,5 százalékkal esett vissza a GDP, a harmadik negyedévhez viszonyítva pedig 1,2 százalékos volt a lassulás.

Tíz éve nem volt ilyen rossz állapotban az ország, mint mostanában. Az előzetesen becsült 2,1 százalékos csökkenéssel szemben tavaly az utolsó három hónapban 2,5 százalékkal esett vissza a GDP 2007 azonos időszakához képest. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) jelentése szerint az előzetes adathoz képest az okozza a különbséget, hogy a pénzügyi szektor a vártnál is rosszabbul teljesített. Miközben az év egészében még volt némi - félszázalékos - növekedés, október és december között az előző három hónaphoz képest 1,2 százalékkal esett vissza a GDP.

A GDP-t egyfelől az ipar mélyrepülése, a pénzügyi szektor lehangoló teljesítménye, másrészt a jól teljesítő agrárium befolyásolta. Nem segítette Magyarországot az sem, hogy a belső mellett a külső kereslet is csökkent. A vállalkozások fejlesztési forrásai sem biztatóak, a bankok egyre óvatosabbak. Tavaly a bruttó hazai termék értéke folyó áron 26 470 milliárd forint volt, ami egy főre vetítve 2 millió 637 ezer forintot jelent.

Az árutermelő ágazatok - mezőgazdaság, ipar és építőipar - hozzáadott értéke az utolsó negyedévben 1,3 százalékkal nőtt, ezen belül az ipar teljesítménye 8,5 százalékkal csökkent, míg az építőiparé a korábbi időszakok tendenciájával ellentétben 2,7 százalékkal bővült. Utóbbi alapvetően az év végén befejezett útépítéseknek, a központi megrendeléseknek köszönhető. Az év egészében az árutermelő ágazatok 4,2 százalékkal növekedtek, amiben a mezőgazdaságnak óriási szerepe volt, hiszen egy év alatt 43 százalékkal javult a teljesítménye. Ez főként az időjárás számlájára írható, és semmi garancia nincs arra, hogy az idén is kedvez majd az idő a gazdáknak. Az ipari teljesítmény az év első felében bekövetkező bővülés ellenére tavaly öszszességében 0,3 százalékkal csökkent, tükrözve az exportorientált feldolgozóipar teljesítményének második fél évben megfigyelhető visszaesését.

A szolgáltatások GDP-je az átlagnál jobban, 4,2 százalékkal csökkent az utolsó negyedévben. A pénz-, az ingatlan-, valamint a gazdasági szolgáltatások területén 7,8 százalékos volt a visszaesés. A bankok visszafogták az új hitelek kihelyezését, veszteségessé vált az értékpapír-értékesítés, kevesebb biztosítást kötnek az emberek. Az idegenforgalomnak sem volt túl fényes az év vége, a szektor teljesítménye 5,2 százalékkal csökkent, összefüggésben a háztartások fogyasztási kiadásainak mérséklődésével. A szolgáltatások teljesítménye az év egészében 1,2 százalékkal lassult.

Visszafogta fogyasztását a lakosság, az utolsó negyedévben ilyen célú kiadásai 4,4 százalékkal csökkentek. Az év egészét nézve a háztartások kiadásai 0,7 százalékkal csökkentek.

Tavaly a negyedik negyedévben 2,7 százalékkal, éves szinten 2,6 százalékkal estek vissza a beruházások. Ezért a nagyobb súllyal bíró ágazatokban - feldolgozóipar, szállítás, raktározás, posta és távközlés, valamint ingatlanügyletek, gazdasági szolgáltatás - történt kevesebb beruházás tehető felelőssé.

Infláció: egy hónap, egy százalék

Februárban egy hónap alatt egy százalékkal, egy év leforgása alatt pedig három százalékkal emelkedett az infláció. Februárban januárhoz képest az élelmiszerek árai 1,1 százalékkal emelkedtek, egy év alatt pedig az átlagot meghaladó mértékben, 4,9 százalékkal drágultak. Egy hónap alatt legjobban, 7,6 százalékkal az üzemanyagárak nőttek, miközben tavaly februárhoz képest e téren 13,6 százalékos árcsökkentést regisztrált a KSH.

Az infláció további mérséklődését az élelmiszer-, üzemanyag- és háztartásienergia-árak magas bázishatása okozta, azonban a viszszaeső hazai kereslet is hozzájárult ehhez. Ezt tükrözi a szolgáltatások és tartós fogyasztási javak áralakulása: az utóbbi termékcsoport jóval kisebb mértékben drágult, mint amit a jelentős forintgyengülés indokolt volna - mondta Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője. Szerinte az év közepéig az infláció lassú, fokozatos mérséklődésére lehet számítani, azonban az áfa és a jövedéki adó várható emelései az év közepétől az emelkedését eredményezik majd.

Ha nem is a várt mértékben, de a gyenge forint ellenére is folytatódik az infláció csökkenése Magyarországon - mondták londoni elemzők. A citybeli prognózisok széles, 2,6-3,0 százalékos sávban mozogtak, az előrejelzési átlag 2,78 százalék volt.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.