Már a bankok féltik az ügyfeleket
A bankok nem örültek az állami pressziónak, de a forint akkori gyengülését sem érezték még annyira rettenetesnek, így nem meglepő módon az egyeztetések eredményeként végül olyan megoldásokat sikerült összehozniuk, melyek egyébként is részét képezik a hitelintézeti gyakorlatnak.
Néhány hónap alatt azonban nagyot fordult a világ: a forint árfolyama sorra dönti a negatív rekordokat, a devizaalapú hitelben ülők terhei egyre nagyobbak, az elbocsátások miatt pedig olyan ügyfelek is könnyen bajba kerülhetnek, akik egyébként még tudnák fizetni a megugró havi törlesztőrészleteket. A pénzintézetek ma már meszsze nem olyan magabiztosak, mint ősszel voltak, mind jobban aggódnak ügyfeleik fizetőképessége miatt, és sorra dolgozzák ki az új megoldásokat a probléma orvoslására.
Tegnap például az Erste jelentette be egy új hitelfedezeti biztosítási termék bevezetését. A lakossági jelzáloghitelek mellé - már meglévő kölcsön esetében is - igényelhető biztosítás a törlesztést megnehezítő vagy lehetetlenné tévő esetekre nyújt fedezetet.
A lakáshitelekkel együtt általában kötött életbiztosításokkal szemben ez a termék nem csak elhalálozás, hanem rokkanttá vagy munkanélkülivé válás esetén is fizet. (Utóbbi esetben persze csak egy ideig.) A bank azonban ezen kívül szükség esetén változtat a hitel futamidején, valamint egyéb könnyítéseket is bevezet, például a kedvezőtlen árfolyammozgások okozta hiteltörlesztési nehézségek megkönnyítése érdekében - mondta sajtótájékoztatóján Papp Edit elnök-vezérigazgató.
Egy nappal korábban a Raiffeisen jelentette be, hogy elkezdte telefonon felkeresni azon ügyfeleit, akiknek törlesztőrészlete a forint gyengülése miatt 10 százalékot vagy ötezer forintot meghaladó mértékben nőtt. Az érintetteknek a futamidő meghosszabbítását, illetve átmeneti tőketörlesztési moratóriumot (amikor csak a hitel kamatát kell fizetni) kínálnak fel külön díj nélkül.
A hoszszabbítás személyi kölcsönöknél legfeljebb három, míg jelzáloghiteleknél tíz év lehet. Tőkemoratóriumra csak az utóbbi kölcsönöknél van lehetőség, maximum négy kamatperióduson át alkalmanként fél évre.
Százával kerülnek utcára a pénzintézetek dolgozói
Sorra jelentik be leépítési terveiket a magyarországi bankok. Ezúttal a CIB közölte, hogy megválik háromszáz alkalmazottjától, amely csoportszinten a dolgozók mintegy nyolc százalékát érinti. A pénzintézetek egy része már tavaly év végén jelezte elbocsátási szándékát, ám akkor még csak néhány tízfős leépítésekről lehetett hallani. A folyamat mostanra lényegesen felgyorsult, s most már százával kerülnek utcára a banki alkalmazottak. Csak az elmúlt egy hónapban az OTP mintegy ötszáz, a Raiffeisen pedig 315 alkalmazott tervezett elbocsátásáról számolt be. Leépít az MKB is: a banknál pontos számot nem mondtak, ötszázalékos leépítésre készülnek, ám valószínűleg ez is több mint száz dolgozó elküldését jelenti. (H. B.)