Kapunk hideget-meleget

The Wall Street Journal Magyarország, amely a legnagyobb gondban levő kelet-európai gazdaságok egyike, úgy tűnik, egyre jobban elszigetelődik abbéli igyekezetében, hogy segítséget szerezzen az Európai Uniótól a térségnek - írta a The Wall Street Journal csütörtökön. A vezető amerikai gazdasági napilap budapesti tudósításában azt állította, hogy Magyarországot lecsúszása még a gondban levő szomszédaitól is elszigeteli.

Új Szó Lehet, hogy a Brüsszelben előterjesztett Gyurcsány-csomag nem jó vagy éppen nem időszerű, de hasznosnak bizonyult - sommázza a szlovákiai magyar napilap. A kérdés most az, hogy ha a jelenlegi negatív trend folytatódik, akkor egy magyar vagy lett (esetleg éppen görög) államcsőd elkerülése 180 milliárd eurónál többe vagy kevesebbe kerülne-e az uniónak. Berlinnek, Prágának, Varsónak igaza volt abban - jegyzi meg Malinák István, a szerző -, hogy nem kell ellenőrizhetetlenül pumpálni a pénzt egy régióba csak azért, mert keleti, hanem egyedi megközelítésre van szükség. Mégsem a Gyurcsány-csomag okozná a tömbösödést, ahogy felrótták neki, mert az már eleve tapasztalható, de a nagyok és erősek meg a többiek között. Abból pedig Prága és Varsó is profitálhat, hogy a magyar kezdeményezés nyomán máris több nyugati vezető hajlandó fontolóra venni azt, hogy le kellene rövidíteni az eurózónába jutás idejét.

Der Standard A liberális osztrák napilapban megjelent jegyzetében Paul Lendvai azt írja: látványosan megbukott Gyurcsány Ferenc brüsszeli EU-csúcson ismertetett kezdeményezése egy 180 milliárd eurós régiós segélycsomag létrehozásáról. A publicista megjegyezte, hogy a rosszul előkészített javaslatot még annak esetleges haszonélvezői közül is sokan elutasították. A politikai túlélésért küzdő miniszterelnök drámai hangú figyelmeztetése, miszerint új vasfüggöny oszthatja ketté Európát, süket fülekre talált, sőt kárörvendő kommentárokat váltott ki a német és a svájci sajtóban. De Lendvai Orbán Viktort sem kímélte. Megítélése szerint a Fidesz elnökének legújabb követelése, hogy a pénzintézetek legkevesebb felének magyar kézben kellene lennie, nemzeti populista taktikájába illeszkedik. A gazdasági nyomorúságért a 2002 óta hatalmon lévő szociálliberális kormányokat terheli a fő felelősség - húzta alá a kommentátor. De korábban, a polgári pártok kormányzása alatt is lehetőségeiken felül éltek a magyarok - fűzte hozzá Lendvai, azzal fejezve be cikkét, hogy a szocialista kisebbségi kormány időzített "szociális bombán" ül.

The Harvard Crimson A nemzeti önvédelmet, az európai szolidaritást és a hosszú távú politikai stabilitást figyelembe véve a gazdag nyugati uniós nagyhatalmaknak nincs más választásuk, mint hogy kisegítsék az összeomlás közeli állapotban lévő Magyarországot, Romániát és a balti államokat - írja szerkesztőségi állásfoglalásában a tekintélyes amerikai egyetem napilapja. Nem kétséges, a kúra fájdalmas és költséges lesz. A hitelválságnak az egységes gazdasággá kovácsolódott uniót még erősebbé kellene tennie, széthúzásnak helye nincs - szögezik le, megemlítve, hogy nyugaton nem feledkezhetnek meg arról, hogy a keleti blokkba vitt beruházásaik és pénzük révén saját polgáraik jólétének forrása is jó részben keletről táplálkozik. Ha ez elvész, ők is sokkal szegényebbek lesznek. Nem szólva arról, hogy esetleges tétlenségükkel az orosz érdekszféra érvényesülése előtt nyitják meg a kapukat a kapitalizmusban csalódó országokban. Márpedig a teszetoszaság veszélye hatványozottan jelentkezik, hiszen a németek és a britek választások előtt állnak, és politikusaiknak otthon kell megszerzeniük a szavazatokat, nem Kelet-Európában.

Globe and Mail Európa a gazdasági és politikai katasztrófával "flörtöl", amennyiben a szűklátókörűség és a kormányok között most tapasztalható meg nem értés hosszabb távon is fennmarad - véli elemzésében a legnagyobb kanadai napilap, amely állítja: a megoldás kulcsa Németország zsebében lapul. Neki kell az élre állnia, s irányítania a bajban lévő kelet-európai országok megsegítésére sürgősen kidolgozandó közös programot. Már csak azért is, mert árui számára jórészt ezek az országok adják a felvevőpiacot, azaz a német munkásnak is laposabb lesz a pénztárcája, ha keleten drámaian visszaesne a fogyasztás. Kanadában úgy látják, hogy a Nemzetközi Valutaalap a tőle telhető támogatást megadja, az EU-tól és az uniós nagyhatalmaktól viszont nagyobb szerepvállalást várnak, elkerülendő egyben azt is, hogy a társadalmi feszültségek robbanáshoz vezessenek. Az új, gazdasági vasfüggöny szövögetését vizionáló Gyurcsány Ferencnek nincs igaza, Európa ma még egyben van - jegyzi meg a lap. A magyar miniszterelnök EU-csúcson előterjesztett és elutasított régiós segélycsomagja viszont felért egy segélykiáltással, ébresztőt fújt Brüsszelben - legalábbis így látják a tengerentúlon.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.