A legbetegebb tagokat kell megmenteni, vagy az egész uniót kell gyógyítani?
The New York Times A mélyülő gazdasági válság miatt veszélybe került az "egy Európa" gondolata - írta a lap annak kapcsán, hogy több nyugati EU-állam, Németország vezetésével, elutasította a Kelet-Európának nyújtandó támogatási keretre vonatkozó magyar kezdeményezést. A világgazdasági válság olyan erőket szabadított el, amelyek azzal fenyegetnek, hogy Európa szembenálló táborokra bomlik, vélte az újság, utalva arra, hogy Gyurcsány Ferenc miniszterelnök figyelmeztetett: nem szabad engedni, hogy újabb vasfüggöny válaszsza el Kelet- és Nyugat-Európát. Különösen azok a friss gazdasági gondok rontottak a helyzeten, amelyek néhány, egykor a szovjet tömbhöz tartozó országban jelentkeztek. Közép- és Kelet-Európa országai elfogadták a liberális, kapitalista fejlődés útját az európai integráció áraként. Ez a modell azonban mára erősen veszített vonzerejéből, Európa új tagjai úgy érzik, magukra hagyták őket.
Lidové Noviny Legyünk szolidárisak Magyarországgal, de ne hozzunk létre az Európai Unióban tömböket - írja a konzervatív cseh lap szerkesztőségi kommentárjában. Rámutat: ha az erősebbek nem tanúsítanak szolidaritást a gyengébbekkel szemben, működőképtelen lesz a közösség. "Ha azt akarjuk, hogy működjön a szolidaritás, határozott nemet kell mondanunk a protekcionizmusra (Franciaország). Nyújtsunk segítséget például a bajba jutott Lettországnak, de ne pártoljuk egy általános pénzügyi alap létrehozásának gondolatát, amely támogatást nyújtana Közép- és Kelet-Európa pénzügyi szektorainak (Budapest követelése)" - fejti ki az újság. Úgy véli: ha a közép-európai országok nem akarják, hogy a Nyugat egy kalap alá vegye őket, kerüljék a Közép- és Kelet-Európa szókapcsolatok használatát, mert az félreértelmezhető lehet. Konkrét országok vannak konkrét problémákkal - azokat kell orvosolni.
Der Tagesspiegel Az egész nemzetközi pénzügyi rendszer válságban van, nem csak Kelet-Európa - szögezi le kommentárjában a berlini napilap. A falakat azonban ezúttal nem Berlin, hanem Budapest építi azzal, hogy miután kudarcot vallott adósságainak leépítésével, most a sikeres gazdaságpolitikát folytató országok - Szlovákia, Lengyelország és Csehország - rovására kívánja szanálni saját gazdaságát. A Gyurcsány által kért 180 milliárdos régiós segélycsomagot élből megtorpedózó Merkel kancellárt egyúttal magasztalja a lap, mert nem vette Kelet-Európát egy kalap alá, s azoknak adna - alkalomadtán - segítséget, akik arra tényleg rászorulnak. Segíteni kell, ha Európa el akarja kerülni azt, hogy az instabil szomszédok - összeomló szociális rendszereikkel - teljes ellátásra szoruljanak. A szolidaritás azonban nem egyirányú utca - oktatta ki Magyarországot a lap.
Handelsblatt A frankfurti gazdasági napilap szerint Gyurcsány Ferenc nem feltétlenül tett jót országának azzal, hogy közvetlenül az EU-csúcs előtt az egész térségnek 180 milliárd eurós segélycsomagot követelt. Magyarország nem épp a rendkívüli költségvetési fegyelméről volt híres, és ha egy országnak rosszul megy, az jelentős részben saját politikájának következménye - állítja a lap, emlékeztetve, hogy 2002-ben a költségvetési hiány elérte a GDP 9 százalékát. Erre több uniós tagállam is utalt, amikor Gyurcsány előterjesztette a segélyprogrammal kapcsolatos kívánságát, megemlítve, hogy egy milliárdos segélycsomag értelme és célja semmiképp nem lehet az, hogy egyes tagállamok nyilvánvaló hibáit "elsimítsa".
Libération A vasárnapi rendkívüli brüsszeli csúcs tehetetlenségét rótta fel Bernard Guetta külpolitikai elemző, aki a baloldali párizsi napilapban közölt írásában kifejti: a francia autóipar protekcionista támogatását és a közép-európai régiós segélycsomag elfogadását nem utasították el, ezzel szemben "egyedi esetek kezelésére" tettek szóbeli ígéretet, amelynek betartása senkit semmire sem kötelez. Az EU Titanichoz hasonlított hajója csak azért nem süllyedt el, mert az európaiaknak sikerült elkerülniük nyilvánosan a széthúzást. Guettának saját receptje is van a válságkezelésre: ebben a közös uniós gazdaságpolitika lefektetése, európai pénzekből nagy európai infrastrukturális beruházások elindítása, s az európai ipari ágazatok jövőjéről közös politikai konszenzus lefektetése szerepel az első helyeken. Valódi európai gazdasági összefogás nélkül azonban ez fabatkát sem ér - figyelmeztet a szerző.
Sme Tény, hogy Gyurcsány segítségkérése - álnok módon az egész régió köpenye alá takarva - megkárosítja a szomszédokat, állítja kommentárjában a pozsonyi liberális napilap. Csakhogy az 1997-es thaiföldi példa azt mutatja, ha Magyarország csődbe megy, magával rántja az egész régiót.
Le Figaro Brüsszelben a kelet-európai országoknak sikerült meghúzniuk a vészharangot, ugyanakkor felesleges lenne milliárdokat átutalni anélkül, hogy pontosan tudnánk, hogy az hova jut - írja a párizsi Le Figaro publicistája. A szolidaritás és a felelősségét elvét megőrizte az EU azzal, hogy minden esetet az érdemeinek megfelelően kezel. Az országok közti különbségeket tekintve a régi és új Európa közti felosztás értelmét vesztette. Ezért a cseh EU-elnökség helyesen döntött, amikor ellenállt a magyar kérésnek, de a nemzetközi pénzintézeteknek ettől függetlenül minden meg kell tenniük azért, hogy ha egy országban bankválság tör ki, az dominóhatással ne terjedjen át Európa egészére.