Malév: újra késik a tőke és a bér

Eredménytelenül zárult a Malév tegnapi közgyűlési fordulója, nem döntöttek a társaság tőkehelyzetének rendezéséről, így információink szerint a hónap elején ismét csak ötvenezer forintos előleget kapnak a cég egyes dolgozói. Ahogyan azt a cég közölte, a többségi tulajdonos, az AirBridge Zrt. rögtön a közgyűlés felfüggesztését indítványozta, így március 18-ra halasztották a részvényesek gyűlését.

A halasztás elsődleges oka, hogy a jelenlegi tulajdonosok még mindig nem fejezték be a Malévot birtokló AirBridge részvényeinek átadását a társaságot hitelező Vnyesekonombank, illetve egyéb, eddig meg nem nevezett magyar partnereknek. Így pedig nehéz érdemi döntést hozni. Pedig a cég tőkehelyzetének rendezése sürgető volna, hiszen már a múlt hónapban sem tudták időre utalni a béreket.

A legjobb VIP-vendég a pénz lenne
A legjobb VIP-vendég a pénz lenne

Emlékezetes, hogy a fizetés napján csak ötvenezer forint bérelőleget utaltak át a dolgozóknak, a fennmaradó részt pedig kamatokkal együtt csak február második felében sikerült kifizetni. Információink szerint a Malév Ground Handling Zrt., a cég földi kiszolgálást végző leányvállalatának vezérigazgatója, Limburger Lóránt tegnap délután állománygyűlésen közölte az alkalmazottakkal, hogy március elején csak ötvenezer forint előleget kapnak, a fennmaradó összeget pedig huszadika környékén utalják.

A közgyűlési meghívó szerint tegnap arról kellett volna dönteni, hogy ha valaki pénzzel emeli az alaptőkét, akkor a jelenlegi részvényesek ne gyakorolhassák elsőbbségi jogaikat. Ezt követően új részvények forgalomba hozatalával alaptőke-emelést hajtottak volna végre. Ezen túl az alapszabály módosítása és személyi kérdések szerepeltek volna a napirenden. Úgy tudjuk, hogy lényegében erre számíthat a többi Malév-dolgozó is. A Malév pénzügyi helyzete már hónapok óta bizonytalan, s ezen az sem segített, hogy az orosz-magyar kormányközi bizottság ülésén eldöntötték: a jelenlegi-korábbi tulajdonos Borisz Abramovics helyét a Malévet korábban hitelező Vnyesekonombank foglalja el.

Az áldatlan helyzet eredményeképp a múlt héten már felvetődött az is, hogy a magyar állam felmondja a Malév privatizációs szerződését, és esetlegesen a cég részvényei visszaszállnának a magyar államra. A Pénzügyminisztérium ezt azonban nem erősítette meg, csak annyit mondtak: több más szerződéssel együtt ennek is tart a felülvizsgálata. Eredmény azonban nincs, s forrásaink ezt csak egy végső lehetőségnek tartják.

Kútba esett a debreceni reptér eladása

Elállt a debreceni repülőtér értékesítésére megkötött szerződéstől a Xanga Holding Kft. Kovács Zoltán, a közgyűlés kommunikációs tanácsnoka nem kommentálta a hírt. A debreceni közgyűlés a Xanga Holding Kft.-nek tavaly novemberben értékesítette a helyi repteret működtető, addig városi tulajdonban lévő Airport Debrecen Kft. százszázalékos tulajdonrészét, s egyúttal eladta a légikikötő 140 hektáros fejlesztési területét is. A repülőtéri üzemi területet nem értékesítették, hanem azt a Xangának bérbe adták 75 évre. A Xanga Holding Kft.-nek 700 millió forintot kellene fizetnie részletekben és további 4,4 milliárdot a fejlesztési területért. (K. Zs.)

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.