Röviden
A Mercedes tartja magát a beruházásához
A magyarországi Mercedes-gyár megépítésére vonatkozó tervek nem változtak - jelentette ki a genfi autószalonon újságíróknak a Daimler vezérigazgatója. A kecskeméti gyárban 2011-től a Mercedes A és B osztály modelljeit gyártják. Dieter Zetsche annak kapcsán nyilatkozott erről, hogy híresztelések szerint a Daimler az Opel megvételét fontolgatja. A vezérigazgató utalt arra, hogy a Daimler számára az Opel "nem a megfelelő parti", mert más a területe, mint a Daimlernek. Zetsche véleménye szerint az idei év végén beindulhat a fellendülés az autópiacon. (MTI)
Acélos állami segítséget kér a magyar acélipar
Szüntessék meg, de legalábbis függesszék fel az Európai Unión belül az acélipar hátrányos megkülönböztetését, amit az ágazatnak a különböző támogatási formák és pályázatok területén kell elszenvednie - többek között ezt követeli a Magyar Vas- és Acélipari Egyesülés. Magyarországon jelenleg csak Dunaújvárosban folyik acéltermelés, ám a tavaly még 280 millió dolláros EBITDA-nyereséget produkált ISD Dunaferr Zrt. is a termelése visszafogására kényszerül. Az MVAE idén legalább tízszázalékos, a válság mélyülése esetén húszszázalékos hazai keresletcsökkenéssel számol. A kormánytól azt kéri, lépjen fel azért, hogy a bankrendszer teremtse meg az ágazatban működő nagyfoglalkoztatók finanszírozásának feltételeit. (Cs. P.)
Kiépítik a magyar-horvát gázvezetékeket
Fejlesztési megállapodást írt alá az FGSZ Földgázszállító Zrt. a horvát Plinacro céggel a magyar és a horvát gázszállító hálózatok összekapcsolásáról a Városföld-Slobodnica vonalon. Az FGSZ a vezeték magyarországi szakaszát építi, míg a Plinacro a horvátot. A felek a vezeték rájuk eső részének építési költségeit maguk finanszírozzák. A korábbi információk szerint ez az a magyar-horvát vezeték, amihez az Európai Bizottság 20 millió euró közösségi támogatást javasol adni. A döntést az Európai Tanács márciusi ülésén hozzák meg. (MTI)
Másfél hónapra leáll a Zalakerámia gyára
A piaci kereslet visszaesése miatt március közepétől átmenetileg leáll a termelés a Zalakerámia tófeji gyáregységében - tájékoztatott Márton Péter vezérigazgató. A 320 embert foglalkoztató üzem dolgozóinak több mint 70 százaléka érintett. A cég nem tervez létszámleépítést, ugyanis munkahelymegtartó támogatásra nyújtott be pályázatot. Ha a piac nem változik, folytatni kell a gyártást Tófejen, de ha rosszabb állapotok alakulnak ki, akkor vannak olyan megoldások is, hogy csak részben dolgozik tovább az üzem - jegyezte meg a vezérigazgató. (MTI)
Nem a kelet-európai válság fenyegeti Európát
Téved, aki azt hiszi, hogy Európa egységére leginkább a kelet-európai gazdasági válság jelent veszélyt, hogy a gyengébb, volt kommunista gazdaságok lehúzzák gazdagabb nyugati szomszédaikat - írta a The Washington Post. A válság nem egy Nyugat és Kelet közötti régi törésvonalat tárt fel, és pláne nincs szó új vasfüggönyről, ahogy az "ingerült és eredménytelen magyar miniszterelnök fogalmazott" - írja a lap elemzője. A legelső és legmélyebb gazdasági válság Európában nem Keleten, hanem Izlandon tört ki. A legmélyebb recesszió pedig nem a lassabb délen, hanem Írországban, a dinamikus északon következett be. (MTI)