Negatív kilátással tekint ránk a Fitch
A helyzetet több, egymástól eltérő körülmény is nehezíti. Az egyik, hogy a hét végi EU-csúcson nem kapott támogatást az a magyar ötlet, amely szerint a közép-európai országoknak egy közel 190 milliárd eurós támogatási csomagot állítsanak össze. Már önmagában ez is rontott volna az árfolyamokon, ám a pénteki amerikai makroadatok is a régiós devizák ellen dolgoznak - mondta lapunknak Török Zoltán, a Raiffeisen Bank elemzője. Ezek ugyanis rosszabbak lettek, mint az amúgy is borúlátó várakozások. Emiatt az S&P, a Nasdaq és a Dow Jones is döbbenetes mélypontokon zárt. Utóbbi tizenkét évvel ezelőtt járt olyan mélyen, mint hétfőn. A New York-i tőzsdemutató hétezer pont alá süllyedt a kereskedés kezdetén. A két kiváltó ok: Warren Buffett nagybefektető Berkshire Hathaway nevű holdingjának nyeresége gyakorlatilag elolvadt, míg az AIG biztosítótársaság katasztrofális méretű, 61,7 milliárd dollár negyedéves veszteséget jelentett.
Az Egyesült Államokból a héten újabb makroszámok érkeznek a feldolgozóiparról, a munkaerőpiacról és az ingatlanpiacról - ha ezek is rosszabbak lesznek a vártnál, újra nehezíthetik a forint, a zloty vagy a korona helyzetét. Különösen azok után, hogy hétfőn a Fitch Ratings az eddigi stabilról - leminősítés lehetőségére utaló módon - negatívra rontotta Magyarország szuverén hoszszú futamidejű deviza- és forintadósi besorolásainak kilátását a hazai és az európai gazdasági kilátások folytatódó romlására hivatkozva. Becslése szerint a magyar GDP 2009-ben négy százalékkal csökken, és ebben a környezetben a közadósság a GDP 88 százalékára emelkedhet az idén a tavalyi 73 százalékról. A hírre a forintkurzus a 306 körüli szintről azonnal 308 közelébe gyengült.
Mindezek alapján hosszú távon továbbra is nagyon nehéz lenne irányokat mondani, rövid távra könnyebb most prognózist vázolni - mondta a Raiffeisen Bank elemzője. A várható fejlemények alapján aligha valószínű, hogy a forint/euró jegyzés 300-as szint alá süllyed. A piac nagyon zaklatott marad, így könnyen elképzelhető, hogy a korábbi 309-es csúcsoknál elszomorítóbb számokat látunk majd.
Edward Parker, a Fitch Ratings igazgatója a kilátásrontás után elmondta: a magyar adósságráták viszonylag magasak, és a cég várakozása szerint tovább emelkednek, de ennek jelentős részét éppen a forintgyengülés okozza, amely önmaga növeli a GDP-hez mért adósságarányt. - Magyarországot továbbra is befektetésre ajánlott országnak tekintjük - hangsúlyozta. Az EU-tagok közül Románia és Lettország például már elvesztette befektetési besorolását; az előbbit mind a Fitch, mind a Standard & Poor's, az utóbbit az S&P a spekulatív szintre sorolta vissza. (MTI)