Szabadabb lesz az Opel

Önálló lesz az Opel, de nem teljesen független. A német autómárka továbbra is a General Motors égisze alatt marad, ugyanakkor a jelenleginél jóval nagyobb szabadsághoz jut - közölte pénteken Rüsselsheimben Carl-Peter Forster, a General Motors európai főnöke, miután a szakszervezetekkel ismertette a felügyelőbizottság elé vitt Opel szanálási tervet.

Az Opel sorsa első számú politikai ügy lett Németországban. A nagykoalíciós kormány csak egy reális szanálási terv alapján hajlandó a villámos márka megsegítésére, amely 80 éve a detroiti óriáshoz tartozik. Szintén előfeltétel az Opel "függetlensége" - így biztosítva, hogy a német adófizetők pénze biztosan nem Detroitba folyik.

Az Opelnek Forster szerint legalább 3,3 milliárd eurós pénzügyi segítségre van szüksége a talpon maradáshoz, a hiteleket 2014-2015-ig fizetnék vissza. (A csőd szélén imbolygó anyacég, a General Motors a 2008-as évet 30,9 milliárd dolláros veszteséggel zárta.) A terv értelmében az Opelt egy európai részvénytársasággá alakítanák, amelybe a GM mellett a dolgozók, autókereskedők, valamint befektetők is beszállhatnak. Az utóbbiak 25-49 százalékos részesedéshez juthatnak. A teljes kivásárlás a GM-ből - ahogy azt Németországban egyes politikusok, illetve szakszervezeti vezetők követelik - több okból is kivitelezhetetlen. Az Opel összes szabadalma a GM tulajdonában van, s a német márka évi kétmillió autós termelése nem elegendő az önállósághoz. A mentőcsomagban Forster szerint egyelőre nem szerepelnek gyárbezárások. Az Opelnek Németországon kívül Belgiumban, Lengyelországban, Spanyolországban, valamint ikermárkája, a Vauxhall révén Nagy-Britanniában van összeszerelő üzeme. Konkurens márkák ugyanakkor átvehetnek gyárakat, értesülések szerint a Daimler komoly érdeklődést mutat a Corsákat gyártó eisenachi üzem iránt.

A csökkenő kereslet miatt mindenképpen le kell építeni gyártókapacitásokat - méghozzá legalább egymilliárd eurót kell így megtakarítani. A szakszervezetekkel tárgyalásokat kezdenek arról, hogy az átalakítást miként lehet tömeges elbocsátások nélkül végrehajtani. Az Opel négy németországi üzemében már most rövidített munkaidőben dolgozik közel 26 ezer alkalmazott. Csütörtökön Európa-szerte mintegy 25 ezer Opel-dolgozó demonstrált a munkahelyek megtartása érdekében. A rüsselsheimi Opel-központ előtt összegyűlteknek Frank-Walter Steinmeier német külügyminiszter, egyben az SPD kancellárjelöltje azt ígérte, nem hagyja őket cserben. A cég hivatalosan hétfőn tájékoztatja a német kormányt a szanálási terv részleteiről.

Forster árnyéka az Opel alatt
Forster árnyéka az Opel alatt
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.