Az idén a nemzeti agrártámogatást még rendben kiutalják
A megszorítások részeként Gráf József agrárminiszter beszámolt arról, hogy az idei agrártámogatási lehetőségekből összesen 33 milliárd forintot elvonnak. Hektáronként mintegy tízezer forinttal csökkentik a gabona-, olajos-, fehérje és rostnövények (GOFR) termesztőinek járó, nemzeti hatáskörben kiadható (top up) támogatást, de úgy, hogy a 2009 után járó, de csak 2010-ben folyósítandó összeget nem fizetik ki, idén még rendben utalnak. A tárca számításai szerint így okozzák a legkevesebb veszteséget, ugyanis a többi támogatást ez nem érinti, s a termelőknek nem az idén, hanem csak egy év múlva kell szembesülniük azzal, hogy a vártnál kevesebbet kapnak.
A tavalyi támogatásra rendelkezésre álló 74 milliárd forintból 39 milliárd jut a mintegy 151 ezer gazdálkodót érintő GOFR-növények termesztésének támogatására. Ebből eddig 109 ezer ügyfélnek mintegy 15 milliárd forintot utalt ki a hivatal. Átvehette már a pénzét 218 dohánytermesztő is, akik öszszesen 582 millió forint nemzeti támogatásban részesültek, vagyis idén a teljes összegre számíthatnak - mondta Soproni Horváth Lajos, az MVH szóvivője.
Az állattenyésztési ágazatban már az év elején megkezdődött a támogatások kifizetése az MVH-nál, az érintettek fele kapta meg a támogatást. Többek között a majdnem 8 ezer tejtermelő, akik így mintegy 15 milliárd forinthoz jutottak. Az 5600 anyajuhtartónak 2,5 milliárdot utalt a hivatal, közülük 1080 azért kapott még összesen 350 milliót, mivel kedvezőtlen területen dolgoznak. A hízottbikatartás támogatására 4,4 milliárd forint a keret, egyes szarvasmarhatartók megsegítésére pedig 1,3 milliárd forint jut. A termeléstől elválasztott anyatehéntartásra szánt 1 milliárd kifizetése folyamatban van, aminek a befejezése március első hetében várható.
A 2008. évi területalapú támogatás nemzeti részének most zajló kifizetését mindig megelőzi az egységes uniós rész (SAPS) átutalása. A 155 milliárd forintos keretből több, mint 108 milliárd forint jutott el a gazdálkodókhoz még decemberben, e hó végéig pedig újabb 32 milliárd kifizetésére került sor.
A 188 ezer SAPS-kérelmet benyújtott ügyfélből 180 ezernek tehát már a bankszámláján lesz az uniós területalapú támogatás, holott a kifizetési határidő június 30. A fennmaradó mintegy nyolcezer ügyfélnek azért nem lehetett még fizetni, mert náluk a folyamatban lévő adategyeztetés, vagy a helyszíni szemle dönti majd el, hogy egy blokkon belül ki igényelt a sajátjánál nagyobb földterületre támogatást.