Felpaprikázott hangulat az uniós csúcs előtt

A franciák munkahelyvédő autóipari intézkedéseire válaszul a csehek rendkívüli csúcstalálkozót hívtak össze vasárnapra, abban a reményben, hogy a tagállamok megtalálják a közös hangot és elhárítják a protekcionizmus veszélyét. Ám egyre rosszabb a hangulat, s az EU válaszolni kényszerül a számára pénztárcájukat megnyitó nemzetközi pénzügyi intézmények bírálatára is.

Ötletbörzévé és panaszirodává alakul át a vasárnapi rendkívüli és informális csúcs Brüsszelben. A találkozó érdemi döntésekre nem ad alkalmat, csak a nézetek ütköztetésére. S a nézetek ütközni fognak: hirtelen lett német javaslat a bajbajutottak megsegítésére, új francia indítvány az európai szintű autóipari támogatásra, újabb magyar ötlet 180 milliárd eurós alap létrehozására, osztrák felvetés a kelet-európai bankok segítésére, lengyel kezdeményezés kilenc közép-európai tagállam külön egyeztetésére.

Ráadásul a tegnap bejelentett 24,5 milliárdos csomag több résztvevője: Zoellick, a Világbank amerikai elnöke, Strauss-Kahn, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) igazgatója és maga az EBRD is diplomatikusan, de egyértelműen bírálta korábban EU-t, amiért nem tud kellő erőt felmutatni a világválság közepette. Erre Almunia pénzügyi biztos válaszolt. Pénteken a szóvivője sorolta fel, mi mindent tett az EU, hogy enyhítse a krízis okozta fájdalmakat. Először is megsegítette Magyarországot, hogy Budapest elkerülje a fizetésképtelenséget, igaz, a húszmilliárd eurós csomagból csak 6,5 milliárdot állt, a többit az IMF és a Világbank adta össze. Aztán felkarolta Lettországot. Meghirdette a gazdaságösztönző csomagot, hagyta, hogy a tagországok átlépjék a maastrichti szerződésben és a stabilitási paktumban megállapított makrogazdasági mutatókat, aztán persze felhívta a figyelmüket, hogy vissza kell térniük a szabályrendszer keretei közé. A franciák ezt zokon is vették, s közölték, első a válságkezelés, s a hiány miatt majd később izgulnak. A bizottság gyorsítja a kifizetéseket a strukturális alapokból, hétmilliárd eurót előbb tesz hozzáférhetővé, mint ahogy az a hétéves költségvetésből következne - Magyarország egymilliárdot hívhat le hamarabb. A válságmenedzselés máris az uniós nemzeti össztermék (GDP) 3,5 százalékára rúg. A tagállamok ráadásul 300 milliárd eurót öltek bajba jutott bankjaikba, s 2500 milliárdot ajánlottak fel garanciaként. S ha ez nem elég - hangzott a válasz a külső kritikákra -, lesz még több intézkedés.

Borúsabb pillanatában Almunia azt mondta azonban a Financial Timesnak, hogy félő, Európa lassabban lábol ki a felfordulásból, mint az Egyesült Államok, mert nem koordinálja kellőképpen a tagállami intézkedéseket. A vasárnapi csúcs ennek lehet bizonyítéka. A találkozót a cseh elnökség hívta össze, amely egyrészt az előző francia elnökség árnyékában érzi magát, másrészt nagyon megorrolt Sarkozy államfőre, aki azt mondta: talán nem kéne a francia piacra Csehországban autót gyártani. A francia állam aztán hatmilliárd euró kedvezményes hitelt adott a Peugeot-Citroennek és a Renaultnak, mert meg kell őrizniük a francia munkahelyeket. Ez érthető döntés, de ellentmond az unió alapelveinek.

Az eurózónában a hirtelen eladósodott országok egyre nehezebben finanszírozzák a hiányukat, a kötelezettségeiket, a pénzügyi protekcionizmus miatt pedig a nyugat-európai bankok kelet-európai leányai is bajba kerültek, mert nem jutnak elegendő hitelhez. A nemzeti akciók nyomán a nagy európai országok a tevékenység visszafogására kötelezték bankjaikat, amelyek az utóbbi években azonban éppen Kelet-Európa felé terjeszkedtek - ideértve Ukrajnát, Szerbiát és persze a tagjelölt Horvátországot. Ám a világkereskedelem botlása, s nyomában a tőkeáramlás drámai lassulása miatt nem jutnak megfelelő mennyiségű és kamatú hitelhez a leányok, az Európai Központi Bank pedig egyelőre nem hajlandó likviditásbővítő ügyletekre az eurózónán kívül, de az EU-n belül.

A másik témában is súlyos viták várhatók. Az eurózóna tagjai ugyanis elvileg nem segíthetik egymást, nem vállalhatják át egymás adósságát. Ám Merkel német kancellár szerint a szerződés szövegét lehet úgy értelmezni, hogy ez mégiscsak lehetséges, s Berlin hajlandó is a támogatásra. Carl-Otto Pöhl, a Bundesbank volt elnöke szerint valamely kisebb eurózónataggal kellene kezdeni, és a továbbiakban az IMF-re is szükség lehet. Ám Almunia biztos azt mondta: politikailag elképzelhetetlen, hogy az euróövezet tagországa a Valutaalaphoz forduljon. Ám ennek elkerülésére elemzők szerint Európának sokkal többet kellene tennie.

Merkel azt is szorgalmazta: vasárnap minden állam- és kormányfő mondja már el végre, milyen bajt lát, s milyen orvosságot kér. Az egyes tagállamok helyzete más és más, ezért próbál a bizottság útmutatót adni ahhoz, milyen intézkedés felel meg a versenyszabályoknak, és milyen nem. Kilenc közép-európai tagállam vasárnap délelőtt mindenesetre egyeztet a háromórásra tervezett informális csúcsebéd előtt, de nyilvánvaló, hogy az érdekek különböznek. A szlovákok ott lesznek, mert "visegrádiak", de már bent vannak az eurózónában. A csehek is ott lesznek, szintén a V4-tagjaiként, meg ők látják el az EU elnökségét ebben a fél évben, de nyíltan megmondják, nem szeretnék, ha besorolnák őket a pénzügyileg bizonytalannak látszó kelet-európai országok táborába. Köszönik szépen, ők alapvetően jól vannak.

Ebben a felhevült légkörben kellene közelíteni a széttartó véleményeket, a március 19- 20-i rendes csúcs és az április 2-i londoni G20-as találkozó előtt - fél szemmel persze az amerikai kormány jóval nagyobb és hatékonyabbnak ígérkező mentőcsomagjára is figyelve.

Csúcs előtti ablaktisztítás Brüsszelben
Csúcs előtti ablaktisztítás Brüsszelben
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.