Borsod újra válságövezet

Százezer fölé emelkedett a munkanélküliek száma az észak-magyarországi régióban - a regionális munkaügyi központ január végi adatai szerint. A BorsodChemnek sikerült megállapodni a kormánnyal, így felfüggesztette a leépítést, a DAM lépése azonban a kabinetet is váratlanul érte.

Utoljára a kilencvenes évek elején volt ilyen mértékű a munkanélküliség Észak-Magyarországon. Hevesben és Nógrádban az állástalanok száma meghaladja a 18 ezret, Borsodban pedig több mint 63 ezer munkanélkülit tartanak nyilván. A válságot utóbbi megye szenvedi meg a leginkább, hiszen csak ezen a héten a diósgyőri DAM 2004 Kft. és a tiszaújvárosi Jabil is azt közölte: megválik 900-900 dolgozójától.

Dobrozsi Zoltán, az Észak-magyarországi Regionális Munkaügyi Központ főigazgató-helyettese elmondta: a régióban január eleje óta tizennégy munkáltató jelentett be csoportos létszámleépítést, ez előreláthatólag összesen 2300 embert érint. Azért örömhír is volt a héten: a kazincbarcikai BorsodChem - a február elején bejelentett terveitől eltérően - mégsem bocsátja el 550 dolgozóját. Az érintettek közül százötven munkavállalónak felajánlják a korkedvezményes nyugdíjba vonulás lehetőségét. Ennek költségeit a vállalat állja, de a lehetőség elfogadása önkéntes. Ez a cég és a kormány között lefolytatott tárgyalások során megköttetett elvi megállapodásnak köszönhető. Gyurcsány Ferenc miniszterelnök - aki tegnap dolgozókkal, érdek-képviseleti szervezetek képviselőivel találkozott a kazincbarcikai vegyi üzemben - azt hangsúlyozta: a gazdaságiválság-kezelés legfontosabb feladata a munkahelyek megőrzése. A kormányfő elmondta: a BC vezetői január elején fordultak a kormányhoz, így volt elég mozgástér az elégséges állami szerepvállaláshoz a munkahelyek megtartása érdekében. A miniszterelnök szerint a következő kihívás a tervezett és már elkezdett fejlesztések folytatása. Ehhez is segítséget nyújt a kormány, elsősorban a Magyar Fejlesztési Bank közreműködésével, de egyes esetekben állami garanciát is adnak.

Kevésbé derűlátóan nyilatkozott a miniszterelnök Miskolcon, a DAM-mal kapcsolatos fejlményekről. Innen 878 munkavállalót bocsátanak el a következő időszakban. Az acélipari cég esetében a kormány beavatkozási lehetőségei azért is korlátozottak, mert a miniszterelnök szavai szerint derült égből villámcsapásként érte a kabinetet a hír a DAM-elbocsátásokról.

Sokkal többet lehetett volna tenni a DAM-ért, ha a cég vezetői időben megkeresik a kormányt - jelentette ki Gyurcsány. Szerinte a vezetők felelősséggel tartoznak munkavállalóikért, nem állíthatnak kész tények elé kilencszáz embert és egy várost. Ennyi munkahely megszűnése komoly gondokat okoz, az önkormányzati és állami eszközöket igénybe véve is legfeljebb kétszáz álláshelyet lehet létrehozni egy ilyen mértékű leépítéssel szemben - fűzte hozzá a kormányfő.

Némi reménysugárt jelenthet, hogy a miskolci önkormányzat által életre hívott kohászati krízis munkacsoport szerdai ülésén elhangzott: a tulajdonos ígérete szerint legkorábban egy év múlva újraindulhat az acélgyártás Diósgyőrben. A cég versenyképessé tétele érdekében azonban strukturális változtatásokra is szükség van. Arról nem esett szó, hogy az ehhez szükséges anyagi forrásokat miből finanszírozzák. Mladen Pejkovics, a DAM 2004 Kft. vezérigazgatója ezzel kapcsolatban azt mondta: a tulajdonosok célja, hogy megmaradjon az üzem.

Ágotai Józseftől, a DAM üzemi tanácsának vezetőjétől megtudtuk: egy hét múlva kapnak tájékoztatást az elbocsátás részleteiről. Akkor kezdődik meg a cég és az érdekképviseletek közötti tárgyalássorozat a leépítés lebonyolításának feltételeiről. Ágotai hozzátette: elsősorban az újraindítás terveiről szeretnének többet tudni. Elsősorban azért, hogy érdemes-e arra várniuk a szakképzett dolgozóknak, avagy induljanak el munkát keresni. A legtöbben valószínűleg az utóbbi megoldást választják majd.

Közvetlenül 25 ezer állás megtartását teszi lehetővé a szerdai kormányülésen elfogadott 30 milliárd forintos, európai uniós forrásból finanszírozott munkahely-megőrzési támogatás - jelentette be Székely Judit, a munkaügyi tárca szakállamtitkára a kormányszóvivői tájékoztatón. A kormány 4+1 napos támogatása minden ötödik munkanap bérköltségét átvállalja a munkáltatótól, a pályázó cégek munkavállalóinak legfeljebb 50 százalékáig. Az érintett cégeknek vállalniuk kell, hogy két éven át nem hajtanak végre létszámleépítést, illetve a bértámogatásban lévő dolgozókat hetente egyszer továbbképzésekben részesítik. A munkahely-megőrzési pályázatból 20 milliárd forint a mikro-, kis- és középvállalkozásoknak, míg 10 milliárd forint a nagyvállalatoknak áll rendelkezésre.

A miniszterelnök a BorsodChemben
A miniszterelnök a BorsodChemben
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.