Ingatlanalapok: az ajtók záródnak

Felgyorsult az ingatlanalapok zárt végűvé alakulása. A MAG és a Raiffeisen után az Európa is működési formájának megváltoztatása mellett döntött, példájukat pedig többen is követhetik.

Zárt végűvé alakulását kezdeményezte a pénzügyi felügyeleténél az Európa. Az ingatlanalap április 6-tól hagyna fel az eddigi nyílt végű működéssel, a konstrukció tervezett futamideje három és fél év lenne. Az ügyfelek március folyamán dönthetnek arról, hogy továbbra is befektetői kívánnak-e maradni az Európának. Azoknak a jegyeit, akik a távozás mellett döntenek, az alap még az átalakulás előtt visszavásárolja (a felügyelet engedélye mellett ugyanis ez az egyik feltétele a működési forma lecserélésének), míg a maradók legközelebb 2012 végén, vagyis a futamidő lejártakor számíthatnak pénzre.

Az Európa tőke- és hozamgaranciával igyekszik maradásra bírni befektetőit: a hűségért minimum évi hatszázalékos hozamot garantál. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy aki marad, két és fél év múlva még mindig csak ugyanott tart majd, mint ahol három hónappal ezelőtt volt, az alap befektetési jegyeinek árfolyama ugyanis november vége óta nagyjából 15 százalékkal csökkent, részben az ingatlanportfólió átértékelése miatt.

Az Európa nem az első ingatlanalap, amely a zárt végűvé alakulás mellett dönt. A sort a Macrogamma által kezelt alap nyitotta még november végén. A MAG azóta megállapodott befektetőivel, a felügyelet engedélyét is megkapta, így március 23-án át is alakul egy négyéves futamidejű alappá.

A következő a sorban a Raiffeisen volt, amely február 10-én jelentette be, hogy változtat eddigi működési formáján. Az ingatlanalap tegnap meg is kapta a felügyelet áldását, melynek értelmében április 2-től zárt végűként tevékenykedik. A Raiffeisen ügyfeleinek március 25-ig kell eldönteniük, hogy mennek vagy maradnak, a távozókat április elsejéig fizeti ki az alap. (Aki most akarna beszállni, az március 27-ig adhat vételi megbízást befektetési jegyre.) Az Európához hasonlóan a Raiffeisen is tőke- és hozamgaranciával ösztönözné maradásra befektetőit, akiknek szintén minimum 6 százalékos éves hozamot garantál. A garantált hozam egyébként a Raiffeisennél sem jelent sokkal többet a jelenlegi veszteség ledolgozásánál, az alap befektetési jegyeinek árfolyama ugyanis most közel 19 százalékkal marad el a három hónappal ezelőtti szinttől.

A zárt végűvé alakulók táborát gyarapíthatja a Biggeorge's-NV 4. is. Az alapot gondozó Biggeorge's-NV Ingatlan Befektetési Alapkezelő Zrt. jelenleg a befektetőkkel és a pénzügyi felügyelettel egyeztet a további üzletmenetről. Az elképzelések között szerepel a Biggeorge's-NV 4. zárt végűvé alakításának lehetősége is - mondta lapunknak Csoma András, az alapkezelő vezérigazgatója.

Ahogyan egyre közelebb kerülünk április elejéhez, valószínűleg úgy jelenti majd be mind több ingatlanalap, hogy zárt végűvé alakul. Az április azért vízválasztó, mert akkor járnak le az első olyan visszaváltások, melyeket már november 24-e, vagyis az új forgalmazási szabályok életbelépése után kezdeményeztek. Az alapoknak tehát addig nem kellett fizetniük, volt idejük kivárni, hogyan alakul a piac. A helyzet azonban állítólag nem sokat javult a tavaly őszi rohamhoz képest. Az alapok adatain ez ugyan még nem látszik (hiszen a visszaváltási megbízásokat még nem kellett teljesíteniük), ám az biztos, hogy több tízmilliárd forintról van szó, egyes becslések szerint pedig már bőven százmilliárd felett jár az az összeg, amit a befektetők november vége óta visszakértek.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.