Nem tartalékolunk a gázhiányra

Az újabb aggasztó ukrán gázellátási hírek kapcsán sem a hazai rendszerirányító, sem a tárolóüzemeltető nem tart szükségesnek intézkedéseket. Igaz, a januári csapzárást követő gyors lépésekkel a két cég fenntartotta a hazai ellátást. Az ukrán hátterű Emfesz viszont már most tartalékol. A kormány a hosszú távú tervekre összpontosít.

A magyar kormány is hall a hazai gázellátás szempontjából kedvezőtlen híreket Ukrajnából, ami kapcsán közös uniós fellépést szorgalmaz - válaszolta lapunk kérdésére szerdán Molnár Csaba energiaügyi miniszter. Közölte: múlt héten, a szakminiszterek brüsszeli ülésén két javaslatot is tett. Egyrészt, hogy a független uniós megfigyelőcsoport ne csak gázválság idején, hanem folyamatosan legyen jelen a fontosabb ukrán helyszíneken. Másrészt, az EU-nak olyan szankciórendszert kellene kidolgoznia, amely egy válságra vonatkozna, de amelynek léte remélhetőleg önmagában biztosítaná az uniós gázellátás zavartalanságát. A részletekről márciusban tárgyalnak - tette hozzá. A mai hírek alapján elképzelhető: az energiaügyi szakminiszterek ismét egy gázstop árnyékában tárgyalnak majd a részletekről.

Zsuga János, a rendszeregyensúly fenntartásáért felelős FGSZ Földgázszállító Zrt. vezérigazgatója lapunknak leszögezte: a rendszerirányító semmilyen módon nem készül egy esetleges újabb ukrán gázstopra. A rendszer folyamatosan alkalmas az import megingásának a kezelésére - tette hozzá.

Kutas István - a tárolóik és nyugati importjuk révén a januári gázellátás zömét biztosító központi nagykereskedő -, az E.ON Földgáz szóvivője a friss hírek kapcsán megerősítette: nem látják szükségét a tárolók fokozott kímélésének, avagy gyors feltöltésének. Ilyenkor ugyanis mindig kitárolás folyik, a berendezések nem állíthatók át feltöltésre - szögezte le. Ráadásul a társaság érdeke, hogy a korábban magas áron beszerzett gázt értékesítse, hogy később minél többet vásárolhasson a mostani alacsony áron.

Tájékoztatása szerint a magyar tárolóikban most 1,65 milliárd köbméter gáz van. Ebből 200 millió köbméter a náluk tárolt stratégiai készlet. Ez azt jelenti, hogy a tartalékok a kapacitások kicsit kevesebb mint a felén állnak. Januárhoz képest a napi kitárolási csúcskapacitás is csökkent valamicskét: ez a januári 53 millió után most több mint napi 40 millió köbméter. Jelenleg az ország összfogyasztása sem sokkal több ennél.

Az orosz gáz újabb keleti irányú elzárása az enyhébb tavaszi időjárás közepette már nem feltétlenül veszélyeztetné a napi ellátást. Szakértők azonban figyelmeztetnek: a tárolók mindig ekkor állnak át "szívó" üzemmódba. Vagyis ha ilyenkor nem sikerül azokat feltölteni, olyan behozhatatlan hátrányba kerülhetnek, ami a következő télre biztosan jósolható, a januárinál jóval komolyabb gázellátási zavarokat vetítene előre.

Magyarország második legnagyobb gáznagykereskedője, az ukrán hátterű Emfesz ugyanakkor készül az újabb keleti gázstopra. Góczi István ügyvezető kijelentette: saját magyarországi tárolóikat kímélő üzemmódba állították, és fogyasztóik gázszükségletét igyekeznek minél nagyobb mértékben közvetlenül az ukrajnai importból kielégíteni. Lapunknak kifejtett korábbi álláspontjában, miszerint az ukrán politikai körök nem merik újra kockáztatni Nyugat-Európa gázellátását, ma már nem olyan biztos. A cég tegnapi közleménye ezen túlmenően leszögezi: az Emfesz valamennyi fogyasztóját figyelmeztette az újabb ukrán gázválság esélyére. Hozzáteszik: jelenleg folyamatosan megkapják az általuk igényelt gázt Ukrajnából, de az általános ellátási problémák minden gázfogyasztót érintenének. Vagyis: ha Magyarországra Ukrajnából januárhoz hasonlóan senki számára nem érkezne orosz gáz, az Emfesz fogyasztóinak a többiekhez hasonló - de annál nem nagyobb - problémákkal kellene szembesülniük.

A Magyar Energia Hivatal folyamatosan elemzi, hogy a januári gázkorlátozások során kirajzolódott problémákat hogyan lehetne orvosolni. Elsősorban ama cégek besorolása rendezendő, amelyek számára technológiai okokból (mert berendezéseiket nem készítették fel egy gázstopra) akkor sem állítható le az ellátás, ha fogyasztásuk alapján beleesnének egy ilyen körbe. Sok társaság felvetette, hogy talán előbb kellene leállítani mondjuk egy múzeum vagy középület gázellátását, mint például egy pékségét vagy tejüzemét. Gyakorta hallani olyan hangokat is, hogy nincs szükség új szabályra: az "egyedi elbírálás" januárban bevált. Sokak szerint azonban ez a módszer a korlátozási sorrend III. (A és B-re osztott) körében már nem alkalmazható, hisz akkor a gázkorlátozás egyszerre több tízezer céget érintene.

Gazprom-gázvezeték Moszkvától száz kilométerre, Kalugánál
Gazprom-gázvezeték Moszkvától száz kilométerre, Kalugánál
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.