A beteg menthető, de gyógyulása elhúzódik
Financial Times A belépési feltételrendszer törlésével mielőbb fel kell venni a kelet-európai EU-tagállamokat az euróövezetbe, mert a keleti térség pénzügyi válsága a valutaunió összeomlásának kockázatát is felveti - áll a lap elemzésében.
A szerkesztőségi írás szerint Kelet-Európa két hiba miatt szenved. Az egyik, hogy a háztartásokat devizaalapú ingatlanhitelek felvételére ösztönözték, a másik, hogy az új EU-tagállamok önkéntes választásként kezelték az euróövezeti csatlakozást, s nem folytattak ennek szigorúan alárendelt gazdaságpolitikát, aminek aztán most isszák meg a levét.
The Wall Street Journal Kelet-Közép-Európa az elmúlt két évtized legsúlyosabb traumáját kénytelen átélni a pénzügyi világválság miatt - írja az amerikai gazdasági napilap. Menekül a tőke a régióból, a devizák sorra döntik a negatív rekordokat, s mindez párosul az aggasztó ütemű gazdasági lassulással és a növekvő munkanélküliséggel. Ahogy mélyül a válság, egyre több kelet-európai ország követheti a magyar és lett példát, s kérhet segítséget a Nemzetközi Valutaalaptól.
International Herald Tribune Nemcsak Európa, hanem az Egyesült Államok gazdasága számára is új veszélyeket jeleznek a kelet-európai országok problémái - írta a Párizsban megjelenő amerikai napilap. Kenneth Rogoff, az IMF korábbi közgazdásza szerint a nemzetközi hitelpiacok annyira össze vannak kötve, hogy egy kelet-európai és balkáni hitelválság közvetlenül a New York-i papírok esését okozza. A lap megemlíti, hogy a nyugati bankok hiteleiből költekező keleti országoknak esedékessé vált a számlák kifizetése. Ugyanakkor mivel erre a Nyugat vette rá a volt kommunista országokat, sorsuk iránt felelősséggel tartozik.
Le Monde A közép-európai bankszektornak és a pénzügyi válságnak Európában leginkább kiszolgáltatott Ausztriát "szinte biztos", hogy megmenti a német kormány, de eddigi kivételes helyzete súlyos hátránnyá válik - állítja a francia napilap. Számításai szerint, ha az osztrák bankok 10 százalékot veszítenek a kelet-európai országoknak nyújtott kölcsönökön, az az ország GDP-jének 7 százalékos kárt jelentene. Ha Közép-Európában hosszabb ideig tartó recesszió következik, akkor ez a veszteség megháromszorozódhat. Az osztrák bankok 277 milliárd dollárt fektettek be Kelet-Európában.