Nem csökkenti a kormány a gáz árát
Áprilistól nem változik a gáz tarifája - jelentette be Molnár Csaba energiaügyi miniszter. A kormányülést követő tájékoztatón a tárcavezető az áprilisi árcsökkentés lehetőségét fel sem vetette. Beszámolója szerint az árelőkészítésért felelős Magyar Energia Hivatal (MEH) - korábbi információinknak megfelelően - a negyedéves árkorrekció következő esedékes, április eleji időpontjára az ár szinten tartását javasolta. Ám az azt követő időszakban a forint tovább gyengült a dollárhoz képest. (Ez a tarifa szempontjából azért fontos, mert hazánk Oroszországból dolláralapon vásárolja a fűtőanyagot, a hazai deviza gyengülése pedig azonnali költségemelkedést jelent a nagykereskedőnek.) Emiatt az áremelés lehetősége is felmerült, de a kormány Molnár szerint bízik a forint stabilizálódásában és a tartósan alacsony olajárban.
Arra a felvetésre, hogy a gázár alapját is jelentő nemzetközi olajár tavaly óta a negyedére zuhant, a miniszter leszögezte: a lakossági gázárat kiszámító képletek ezt a hatást elnyújtva érvényesítik. Az ármegállapítás mostani, költségalapú rendszerét védelmébe véve hangsúlyozta: ha a gázár tisztán piaci alapú lenne, a tavalyi nemzetközi olajárdrágulás jóval nagyobb gázáremelkedést eredményezett volna. (Egyszersmind azonban úgy vélte, az ez év közepén bevezetendő gázár-liberalizációs rendszer még kedvezőbb lesz.) Kérdésekre úgy fogalmazott: ha csak a forinttal nagy probléma nem történik, a harmadik negyedévben a csökkentés szempontjából is "komolyan felülvizsgálható lesz a gázár".
A nemzetközi olaj- és gázárcsökkenés miatt még úgyis belefért volna a hazai gázár mérséklése, hogy ismert a forint gyengülése - fejtette ki kérdésünkre Felsmann Balázs, a Force Motrice tanácsadó cég partnere, a tárca előző energiaügyi szakállamtitkára. Úgy vélte: noha a kormány még nem egyezett meg a gáznagykereskedővel a számára ígért, majd eltörölt gázdíjelem viszszaállításáról, a mostani döntés mégis mintegy 40-50 milliárd forint többletbevételhez juttatja az E.ON kezében lévő nagykereskedőt. (Hangsúlyozta: ez csupán egy becslés, amelynek mértéke a majdani árfolyamtól és a gázforgalomtól is függ.) Ha a kormány nem egyezett meg a nagykerekedővel a cég igényének teljesítéséről, akkor az árnak áprilistól csökkenie kellett volna - szögezte le. Több európai fogyasztó számára most már csökkennek a gázárak. Annak kapcsán, hogy szakállamtitkárként a gázárak magasan tartása mellett tört lándzsát, úgy vélekedett: ha a kormány érvényesnek tekintené a nagykereskedő felé felhalmozódott tartozást, most pedig csökkentett volna, akkor olyan hiányok alakulhattak volna ki a gázcégeknél, aminek negatív hatásától az év közepére tervezett árfelszabadítás során csak nehezen lehetett volna megvédeni a fogyasztókat.
Molnár Csaba - részletezve a miniszterelnök korábbi bejelentését - azt is közölte: a kormány elvi támogatást kér a parlamenttől a Paksi Atomerőmű "ezer vagy kétszer ezer" megawattos bővítésére. (Utóbbi elképzelés az atomerőmű jelenlegi kapacitásainak megduplázását jelentené.) Kérdésekre leszögezte: a kormány ehhez nem kíván költségvetési forrásokat biztosítani, és a kivitelezést "az MVM bázisán" képzeli el. (A paksi atomerőművet tulajdonló, a központi áram-nagykereskedelmet is végző MVM állami tulajdonú.)
EU-pénzből bővítené a kormány az M0-st
A kormány uniós támogatást kér az M0-s autópálya déli szakaszának bővítéséhez - közölte Molnár Csaba. A 2012-ben befejeződő, 120 milliárd forintba kerülő beruházást kedvező elbírálás esetén 85 százalékban uniós forrásokból állnák. A terv részeként a Biatorbágy és Gyál közötti kétszer kétsávos szakaszt kétszer háromsávossá alakítanák, amelyhez két új Duna-hidat is ki kell alakítani.