Gáz van az Emfesz gázellátásával

Egyre több vita övezi a magyar ipar jó részének és néhány lakossági fogyasztónak is gázt szállító Emfesz Kft. Ukrajnából származó földgázellátását. A magyar szervek egyelőre vizsgálódnak.

Az orosz gázszállításokat végző Gazprom levelet küldött a magyar kormányszerveknek, azt panaszolván: noha nem áll szerződéses kapcsolatban a magyar Emfesz Kft.-vel, a rendszeregyensúly fenntartása érdekében mégis az Emfesz által igényelttel több gázt kell táplálnia Ukrajnán keresztül a magyar rendszerbe - erősítették meg lapunknak a Világgazdaság értesülését a hazai érintettek.

A vita érvei "kicsiben" a januári gázválságot megelőző időszakot idézik - nem véletlenül, hiszen a mostani helyzet is a gázkrízist lezáró orosz-ukrán alku következménye. Habár tény, hogy az ukrán-magyar határra mindmáig megérkezik az Emfesznek szükséges gáz, a jelek szerint a most egyformán nyilatkozó orosz és ukrán illetékesek a magyar felek együttműködésének hiányában akár az egyoldalú szállításcsökkentést sem tartják kizártnak. Habár a magyar illetékesek azt teljesen kizárják, hogy ilyen esetben az Emfesz-fogyasztók gáz nélkül maradnának, pontos vészforgatókönyv egyelőre nincs. Az viszont felmerül, hogy a Gazprom a hazai fogyasztás ötödét képviselő Emfesz 50 százalékáért cserébe esetleg elfelejtené aggályait.

A vita "szokásos módon" rendkívül bonyolult, ráadásul a különböző nemzetközi háttéralkuk ismerete nélkül meglehetősen féloldalas. Vlagyimir Putyin orosz és Julija Timosenko ukrán kormányfő a gázválság lezárásaként abban állapodott meg, hogy kiiktatják a közös gázbizniszben közvetítő szerepet játszó RosUkrEnergo nevű céget. E cég 50 százalékban a Gazprom tulajdona, 50 százalékban pedig Dmitrij Firtas ukrán üzletemberhez köthető, aki (bevallása szerint) az Emfesz 100 százalékát is birtokolja. Ukrajnából az Emfesz számára az elmúlt 5 évben egy 2015-ig érvényes szerződés értelmében a RosUkrEnergo szállította a gázt.

Korábban Góczi István, az Emfesz ügyvezetője úgy nyilatkozott: bármi is legyen az ukrán és az orosz kormányfő megegyezése, azt nem tudja elképzelni, hogy a Gazprom ne állna jót egy 50 százalékban általa tulajdonolt társaság kötelezettségeiért. Meglátása szerint Ukrajna januárhoz hasonlóan most is igazságtalanul a Gazpromra szeretné hárítani a felelősséget.

Gazpromos körök azonban lapunknak egyértelművé tették: az európai gázválság végét jelentő megállapodás következtében akár veszni is hagynák a RosUkrEnergót, amely ráadásul nincs többségi tulajdonukban. Nem tagadták azonban: ha a Gazprom megvásárolhatná a magyar gázpiac ötödét magáénak tudó Emfesznek legalább a felét, enyhülne az álláspontjuk. Ez ügyben viszont csak akkor kezdenének konkrét tárgyalásokba, ha ehhez megszereznék a magyar politika elvi hozzájárulását is.

Góczi István szerint a mostani helyzetben is maximálisan biztosított valamennyi ügyfelük ellátása. A szerteágazó ügy egyik szálaként említette például, hogy a RosUkrEnergo igényt tart 11 milliárd köbméter, Ukrajnában tárolt gázra. Ezt azonban az ukrán állami tároló nem adja ki nekik. Mindemellett az ukrán gázrendszert jól ismerő ügyvezető szerint elképzelhető, hogy mégiscsak ebből a gáztárolóból jut el gáz a magyar határra. Vagyis ő kétségbe vonja azt, hogy a Gazpromnak az Emfesz gázával többet kellene betáplálnia kívülről az ukrán rendszerbe. A legnagyobb problémának azt tartja, hogy az ukrán állami gáztársaság nem jegyzőkönyvezi a gázforgalmat. Azt nem tagadta, hogy a Gazprom január óta valóban nem szállít a RosUkrEnergónak. Ha viszont megkapnák az Ukrajnában tárolt 11 milliárd köbmétert, az több évig elegendő lenne az Emfesz ügyfeleinek ellátásához, s ez idő alatt új megállapodások születhetnek. Ám félőnek tartja, hogy ehhez csak egy bírósági eljárást követően juthatnának hozzá.

Kérdés, mi lesz, ha az orosz-ukrán fél beváltja a fenyegetését, és egyoldalúan lecsökkenti a magyar határon átadott mennyiséget. Zsuga János, a magyar gázegyensúlyért felelős FGSZ Földgázszállító vezérigazgatója szerint most nem tudnak mit csinálni: az Emfesz számukra hitelt érdemlően bizonyítja, hogy neki Ukrajnából jár gáz, és ez a menynyiség meg is érkezik. Akkor viszont, ha a magyar igények és a szállítások között különbség adódik, meg kell kérdezniük az ukrán féltől, hogy mely magyar kereskedő számára nem küldenek onnan gázt. Ha erre nem jön válasz, akkor az összes magyar gázkereskedő számára arányosan csökkentik a továbbított mennyiséget. (Góczi István csak ezt az esetet tudná elképzelni.) Zsuga János szerint viszont ha az ukránok megnevezik az érintett kereskedőt, akkor az FGSZ felszólítja az érintett hazai vállalkozást, hogy valahonnan pótolja a kiesést. Ha erre nem lenne néhány órán belül kielégítő válasz, az FGSZ az opciós piacon "lekötne gázt", amelynek elszámolását később "a vevőkre és a kereskedőkre bíznák": az adott kereskedő fogyasztóinak korlátozása csak abban a nem várt esetben kerülhetne szóba, ha a piacon nem lehetne beszerezni a kellő mennyiségű pótgázt. Zsuga János leszögezte: ennek pontos eljárásmódjáról a Magyar Energia Hivatal (MEH) állásfoglalására várnak.

Góczi István elképzelhetetlennek tartja, hogy a magyar versenyszektorban 5 éve gond nélkül jelen lévő, a hazai gázpiac ötödét ellátó Emfesz fogyasztói gáz nélkül maradhatnának. - Az Emfesz Magyarországon tárolt gázkészletei több hónapos ellátást biztosítanak - szögezte le. Az Emfesz esetleges tulajdonosi átrendeződésével nem kíván foglalkozni, de úgy véli: ha a Gazprom még közvetlenebbül kapcsolódna hozzájuk, az a helyzet letisztulásának irányába mutatna.

A MEH-nél lapunknak anynyit mondtak: a Gazprom-panasz kapcsán egyelőre adatkérő leveleket küldtek ki. A döntésre 30 plusz 60 nap áll rendelkezésükre.

Kérdés, ezt megvárják-e a gázcsapot kezelő oroszok és ukránok.

A Naftogaz ukrán energiakonszern bizonyos körülmények között esetleg nem tud fizetni az orosz földgázért, mivel kiegyenlítetlen követelései vannak ukrán ügyfelekkel szemben - figyelmeztetett a cég csütörtökön. A fenyegető fizetési nehézségek az ukrán fogyasztók katasztrofálisan növekvő adósságaira vezethetők vissza. Az állami közművek és közszolgáltatók tartozása a Naftogaznak már elérte a 456 millió eurót. A gázválságot követően a Gazprommal kötött új szerződések értelmében Ukrajnának a beérkezett orosz gáz ellenértékét legkésőbb a megfelelő szállítási hónap vége után hét nappal ki kell egyenlítenie. Ha a Naftogaz késve fizet, akkor a Gazprom később százszázalékos előre fizetést követelhet. (MTI)

Emfesz-promóció a Tescónál. Valaki bundázik
Emfesz-promóció a Tescónál. Valaki bundázik
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.