Jó és rossz hírek Amerikából
A Fed januári ülésének most is beidézett jegyzőkönyve szerint mindez a pénzügyi válság további fokozódásásával, ennek a hitelpiacra gyakorolt hatásával, a fogyasztói és az üzleti bizalom megfogyatkozásával magyarázható a többi közt. Ugyanakkor az év második felében részleges kilábalásra lehet számítani - részben a gazdasági élénkítő csomagnak, részben pedig a Fed a hitelpiac mozgásba lendítését célzó erőfeszítéseinek jóvoltából. A jelenlegi 7,6 százalékos munkanélküliségi ráta a 16 Fed-vezető szerint az év végére mindezzel együtt 8,5-8,8 százalékra szökik fel. Mint bejelentették: januárban 1,8 százalékkal, a vártnál nagyobb mértékben esett vissza az ipari termelés Amerikában.
Ben Bernanke, a Fed elnöke agresszív cselekvésre szólított fel, amellyel szerinte meg lehet fékezni a visszaesést, és még az idén javulás következhet be. A Fed 0-0,25 százalékra vitte le az alapkamatot, így eszköztárának jó részét kimerítette, így most a pénzállomány növelésével operál. Különösen, hogy az inflációs nyomás csökkent, sokan inkább deflációtól, a lefelé tartó árspiráltól tartanak. Egyesek viszont támadják a Fed nem kifejezetten átlátható akcióit a fogyasztási és a vállalkozói hitelek beindítására, de Bernanke azt mondta: a különleges idők különleges lépéseket igényelnek. A bankok államosításáról azt mondta: amint lehet, kerüljenek majd vissza újra magánkézbe.
Az egyre borúsabb hírek között egy kis napfény is felsejlett tegnap, ugyanis a vezető amerikai gazdaságkutató csoport az Egyesült Államok gazdaságában javulást érzékel: januárra előzetesen számolt konjunktúramutatója 0,4 százalékkal emelkedett. Decemberre is emelkedést, 0,2 százalékost számolt a novemberi 0,7 százalékos csökkenés után a Conference Board, amelynek mutatója az elkövetkezendő három- hat hónap gazdasági tevékenységének várható alakulását mutatja. A szervezet vezető közgazdásza úgy kommentálta, hogy az amerikai recesszió erőssége az elkövetkezendő hónapokban gyengülhet. Már több mint egy éve tart az amerikai gazdaság visszaesése.