Magyar kártyák az uniós géncsatában
Sólyom László köztársasági elnök az általa alapított "zöld elnökök" informális államfői hálózat tagjainak küldött levelet. Ebben arra kéri a környezetvédelmi elkötelezettségű kollégáit, hogy támogassák a magyar álláspontot a génmódosított kukorica magyarországi termelésére és forgalomba hozatalára vonatkozó moratórium fenntartásáról. Sólyom szerint Magyarországnak joga van arra, hogy eldöntse: a saját területén használja vagy betiltja a génmódosított kukoricát. A köztársasági elnök úgy véli, a génmódosított élő szervezetek nem "szokványos kereskedelmi árucikkek": ha egyszer kikerülnek a természetbe, terjedésük, szaporodásuk, génjeik további változása ellenőrizhetetlenné válik az ember számára. - A nem őshonos, vagy mesterségesen előállított élő organizmusok bevezetése az EU területére nemcsak a belső piacot, hanem a közegészségügyet, a természetvédelmet, a környezetvédelmet, a mezőgazdaságot és a vidékfejlesztést is érintő kérdés - olvasható a levélben. Az indoklás részben a GMO-kkal kapcsolatban eddig megfogalmazódott aggályokra utal, részben pedig arra a tényre, hogy az európai fogyasztók többsége elutasítja ezeket a termékeket, így a GMO-k beengedése jelenleg egyértrelmű exportpiaci hátrányt jelent.
A magyar moratórium feloldásának kérdése várhatóan március 2-án kerül az EU környezetvédelmi miniszterei elé. Addig gőzerővel zajlik az érdekeltek győzködése. Olajos Péter néppárti uniós képviselő Manuel Barossót, az Európai Bizottság elnökét igyekezett meggyőzni egy szerdán elküldött levélben arról, hogy a testület rossz úton jár. A bizottság szorgalmazza, hogy a Mon810 mellett két másik génkezelt kukoricafajtát is engedélyezzenek Európában, és oldják fel a magyar, a francia és a görög termesztési tilalmat. Hegyi Gyula, a szocialista frakció tagja az összes EU-honatyát megkereste levelével, amelyben a tilalom fenntartásához kér segítséget. Dudits Dénes akadémikus, az MTA alelnöke egy "ellenlevélben" azt hozta az EU-képviselők tudomására, hogy Magyarországon (a Hegyi-levél állításával ellentétben) nincs tudományos konszenzus a GMO-k kitiltásának szükségességéről. Azt viszont nem tette hozzá, hogy politikai konszenzus viszont - szinte példátlan módon - annál inkább létezik, hiszen a moratóriumot ötpárti támogatással fogadták el.
Ma a Föld barátai nevű mozgalom szervezésében több hazai és nemzetközi zöldszervezet küldöttsége járja körbe az EU-tagállamok budapesti követségeit, hogy támogatást kérjen a magyar állásponthoz. Szakértők ugyanakkor arra figyelmeztetnek, hogy a moratórium sorsa másfajta alkuban is eldőlhet: Franciaországban (ahol szintén termesztési tilalom van érvényben) az állam teljes mellszélességgel támogatja a zöldek GMO-ellenes álláspontját, cserébe a környezetvédők hallgattak, amikor az álllamfő bejelentette az atomerőmű-építések újraindítását.