Előremenekül és összefog a mobilszektor

Közös hálózatot használnak majd az egymással versengő mobilcégek: amire az ésszerűség és a környezetvédelmi indokok eddig nem tudták rávenni az óriáscégeket, azt a válság miatt egyre többen határozzák el. A most használt drága technológiák után már bemutatkozott az olcsóbb és gyorsabb negyedik generáció.

Noha a mobilszolgáltatók könyvelésében még nem látszik a válság, a ma záródó barcelonai Mobil Világkongresszus egyik fő témája az volt, miként tudják visszafogni költségeiket. A folyamatosan a hatékonyságról beszélő mobilcégekről kiderült, hogy ésszerűtlenül drágán működnek, s éppen a technológiával bánnak túl bőkezűen. - Nyitottak vagyunk a közös hálózatüzemeltetésre, ha vannak észszerű indokok - mondta lapunknak Christopher Schleffer, a T-Mobile termékfejlesztésért felelős igazgatója. Három-négy éve az ekkora méretű cégek még hallani sem akartak efféle megoldásokról. Angliában pedig már kötöttek is ilyen szerződést a "3" nevű versenytársukkal, a Vodafone és a Telstra pedig Ausztráliában kontinens- szinten működik együtt.

Alámerítés Barcelonában
Alámerítés Barcelonában

A network sharing koncepció lényege, hogy a cégek közösen vásárolnak infrastruktúrát, amelyet aztán úgy működtetnek, hogy a projektben résztvevő minden szolgáltató ügyfelét ki tudja szolgálni. A cégek így akár harminc százalékot is le tudnak faragni beruházási költségeikből.

A hálózatokban jelenleg hatalmas tartalékok vannak. - A mobilinternet forgalma Európában tavaly háromszorosára nőtt, az ebből származó bevétel pedig 45 százalékkal (több, mint 1,4 milliárd euróra) emelkedett - ismertette cége adatait Hamid Akhavan, a T-Mobile első embere. A szolgáltatás tehát olcsóbb lett. Szakértők most azon törik a fejüket, miként csökkentsék az adatátvitel költségeit. A megoldás az LTE (Long Term Evolution), amely gyakorlatilag a negyedik generáció. A mai technológiáknál tízszer olcsóbb és ugyanennyiszer gyorsabb rendszer az első teljes egészében internetprotokoll- alapú mobilhálózat. A helyszínen ki is lehetett próbálni, de az első kereskedelmi hálózatok csak 2010-2011 környékén jelenhetnek meg - ha a válság nem küldi padlóra a telekomcégeket.

A társaságok egyelőre kincstári optimizmussal tekintenek a jövőbe, s csak kevesen veszik komolyan az elemzőket, akik arra figyelmeztetnek: a válság hozzájuk gyűrűzik be a legkésőbb. A telekom cégvezetők szerint a fejlesztések segítenek kilábalni a gazdasági válságból, hiszen az új technológiák telepítése munkát ad, és ezek ráadásul olcsóbbak, így a felhasználóknak, különösen az üzleti szektornak segítenek spórolni.

Kevésbé derűlátó elemzők ezt nem vitatják, de felhívják a figyelmet arra, hogy a tömeges elbocsátások miatt sokan csökkentik majd a telefonra szánt kiadásokat, ami jelentős bevételkiesést eredményezhet. Sőt, az elbocsátások nyomán rengeteg céges - nagy számlát fizető - ügyfelet vesztenek a szolgáltatók. Az, ha a munkanélküliség következményeként történetesen 10-15 százalékkal csökkenne az árbevétel, nem veszélyezteti komolyan a vállalatok nyereségességét, de a részvényárfolyamokra rossz hatással van, és a beruházásokat is lassíthatja. Intő jel, hogy a gyorsan fejlődő Pakisztánban a tavalyi negyedik negyedévben már csökkent az előfizetők száma.

A szélessáv terjedése miatt Európában további frekvenciákat igényelnek a mobilcégek. Pataki Dániel, a magyar NHH és a frekvenciagazdálkodással foglalkozó uniós szervezet, az RSPG elnöke előadásában hangsúlyozta: az analóg műsorszórásról a digitálisra való átállás miatt felszabaduló frekvenciakészletet a mobilinternet rendelkezésére bocsátják majd.

Az innovatív, kis magyar cégek jó üzleteket köthetnek egy szakvásáron. Az Allround Informatikai Kft. például olyan kockázatkezelési alkalmazást mutatott be, amely megállapítja, hogy egy ügyfél visszaél-e a hálózati hibákkal, vagy azt, hogy elég fizetőképes-e. A Flexiton Kft. hálózati tervező és nyilvántartó programja a beruházásra költött pénzek hatékony felhasználását segíti elő. A BHE rádiós eszközeinek egyik fő vásárlója a spanyol nagyvállalat, a Telefonica. Az IT Ware mobilTV és flottakövetési alkalmazásokkal jelentkezett.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.