Apróból spórol a kormány

Pénteken lehet teljesebb a kép a kormány új csomagjáról, az érdekegyeztető tárgyalásra tartogatja a kormány a pontos részleteket.

A kabinet azt tervezi, a héten folyamatosan tájékoztat terveiről - ám a tegnapi, az adókról, a költségvetésről és a szociális intézkedésekről szóló tájékoztatón nem derült fény minden részletre. Hiányzik például 20-30 milliárd forint adóbevételt jelentő intézkedés a jövő évi elképzelések közül. A pénzügyminiszter azt mondta ugyanis, hogy jövőre valamivel több mint 10 milliárdot hagy ott a kormány a gazdaságban az adóintézkedésekkel, ám az általa ismertetett változások és azok hatásai 38 milliárdos rést ütnek a büdzsében.

Van, amit elmondott, van, amit az egyeztetések utánra hagyott Veres János pénzügyminiszter  Kocsis Zoltán
Van, amit elmondott, van, amit az egyeztetések utánra hagyott Veres János pénzügyminiszter Kocsis Zoltán

Az elmondottak alapján annyi tudható: az adóban az idén a járulékok (a minimálbér kétszereséig korlátozott) csökkentése visz el sokat, az szja csökkentése a mainál jóval kedvezőbb 1,5 millió forintig teljesen érvényesíthető, és a csak 3 millió 552 ezer forintnál megszűnő adójóváírás pedig valamivel kevesebbet. Hozni a családi pótlék és az anyasági ellátások jövedelemadósítása fog, ám erre csak szeptembertől kerül sor - ráadásul, mint a nyugdíj, ez sem adózik, csak az adóalapot növelő tételként jelentkezik majd. Az egyenleget leginkább az áfaemelés javítja és még a jövedéki adóké - bár utóbbiról nem tudni sokat. A pénzügyminiszter nem közölte, hogy a júliusra tervezett 3 és 7 százalék között mozgó emelés mely termékeket miként érinti. Erről is az egyeztetéseken döntenek.

Jövőre a 3 millió forintra feltolt alsó szja-sáv miatt a pénzügyminiszter szerint a legálisan keresők 85 százaléka a 19 százalékos kulccsal fizeti majd az adót. Ám ezért cserébe le kell mondani minden kedvezményről és - voltaképp - a béren kívüli juttatások jó részéről is. Ez a kettő akár havi 24 ezer forint bevételkiesést is jelenthet. Legfeljebb havi 8-10 ezer forint az év végén érvényesíthető kedvezmények kiesése, ennél nagyobb érvágás a vállalati béren kívüli juttatások befagyása. Az eddig adómentes juttatások (például az étkezési jegy, üdülési csekk) ezután a természetbeni jövedelmek rendes adóját fizetik majd: 54 százalékot. Ebben az esetben azonban aligha lesz vállalat, amely a korábbi formában tartja meg ezt a kifizetést.

A teljes bérre alkalmazott járulékcsökkentésért cserébe a cégeknek új nyereségadóval kell megismerkedniük, ami a kormányzat szerint számukra nem hoz többletterhet. A 4 százalékos különadójuk megszűnik, ám az eddigi 16 százalékos teher 19 százalékra megy fel - vagyis az adókulcsuk voltaképp 1 százalékkal csökken. Ám nekik is számolniuk kell az adóalap-kedvezmények megszüntetésével - csak néhány beruházásösztönző marad meg (lesz fejlesztési tartalék, a kis- és középvállalkozások kedvezményt kapnak, és gyorsabb lesz az értékcsökkenési leírás). Ez leginkább a nagyobb vállalatoknak kedvezőtlen - a kedvezményeket eddig ők tudták kihasználni.

Ám miután az adócsomag nullszaldós, a költségvetésnél a kiadásokon kell spórolni - a kormány azért, hogy a hiányt a GDP 2,9 százalékánál ne eressze magasabbra, most 210 milliárdos megtakarítást hirdetett. A szokásos általános lefaragás azonban ebből csak 60 milliárd, a többi érdekes apró tételekből áll. Például: kedvezőbb kamatpályával számolnak, de megtakarítanának a gyógyszerkiadásokon és az agrártámogatásokon is. Valódi intézkedés a gázártámogatások lefaragása és a szocpol (a lakásépítési támogatás) szigorítása. A gázártámogatást úgy csökkentenék, hogy senki ne fizessen többet: az árak várt mérséklődését követné a támogatás csökkenése, így az, aki támogatást kapott, ugyanannyit fizetne, mint korábban.

Nagyobb megtakarítást a büdzsének a nyugdíjrendszer átalakítása hozna - bár még nem tudni, mennyit. A 13. havi nyugdíj beépítése és - az új nyugdíjba menőknél - a megszüntetése idén nem jár megtakarítással. Az is elképzelhető, hogy csak a jövőre nyugdíjba vonulóknál szűnne meg a mai rendszer. Jövőre is csak 5 milliárdot hozhat ez az intézkedés (aztán persze az évek múlásával egyre többet). Igazi jövő évi költségcsökkentést az új nyugdíjemelési rend jelentene - de nem még tudni, mennyit. A hatásszámítások ugyanis az egyeztetésekre készülnek el.

Adóintézkedések

Szja: 1,7 millió helyett 2,2 millió forint a sávhatár, alsó kulcs 18 helyett 19 százalék,

2009-benbevételi hatás
Munkáltatói járulék: 32% helyett 27% a minimálbér duplájáig-81

felső kulcs 36 helyett 38%, adójóváírás 1,5 millió forintig teljesen (1,25 helyett), emelkedő

Megtakarítások 2009-ben
(milliárd forint)

Minisztériumi pénzek zárolása 60
Lakástámogatások (szocpol) 7
Rokkantnyugdíjas-ellátás szigorítása 10
Gázártámogatás mérséklése 20
Megtakarítás a kamatkiadásokban 24
Gyógyszertámogatások megtakarítása 30
Agrártámogatások megtakarítása 33
Szén-dioxid-kvóta maradványa 20
Szociális rendszer szigorításai 6
Összesen 210

2010-benbevételi hatás
Munkáltatói járulék: 27% járulék a bér teljes összegére-301
Rehabilitációs hozzájárulás: háromszorosára nő +21
Szja: 3 millió forint a sávhatár - adójóváírás, és a kulcsok maradnak. -210
Családi pótlék, szociális juttatások adóköteles nem adózó jövedelmek30
Magánszemélyek különadója megszűnik: -30
Megszűnik az adómentes juttatások adómentessége, a családi kedvezmény
kivételével megszűnnek a kedvezmények
200
Társasági különadó: megszűnik a 4%-os teher-208
Társasági adó: a 16%-os adó 19% lesz, csak a fejlesztési, beruházási kedvezmények
(fejlesztési tartalék, kkv kedvezménye, gyorsított értékcsökkentési leírás) marad
170
Áfa- és jövedékiadó-emelés bevételnövelő hatása290
Összesen: -38
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.