Pincében a forint, plafonon a törlesztés

Tegnap tovább gyengült a forint a bankközi piacon. Ismét új, ijesztő rekord született, és még inkább felerősödtek a devizahitelek esetleges tömeges bedőlése miatti félelmek.

Már hétfőn sem lehetett túl vidám napja annak, aki követte a bankközi devizapiac fejleményeit, ám a tegnap látottaktól biztosan tovább romlott a hangulata. A hétfői történelmi mélypont után kedden - különösebb erőlködés nélkül - újabb negatív rekord született, miután az euró jegyzése csaknem 310 forintig erősödött. A 309,53-as mélypont már délelőtt kialakult, s bár utána volt némi forinterősödés is, a kereskedés a 306-308 közötti, rendkívül gyenge sávban zajlott. A svájci frank kurzusa ugyancsak ijesztő szinteket ért el. Volt, hogy az alpesi ország devizájáért 208 forintnál is többet kellett adni. - Drámai mélységbe esett a forint árfolyama - fogalmazott egy elemző. Nem lehet tudni, hol húzódik az a határ, amikor a devizahitelek tömegesen bedőlnek, de ismét közelebb kerültünk hozzá - mondta lakonikusan. Több elemzés szerint drámai folyamatok indulhatnak el, ha az euró jegyzése eléri a 320-as szintet a forinttal szemben. Az ettől való félelem fokozódása az OTP-részvények árán is látszódott, hiszen a bankpapír hatéves mélypontra esett: az árfolyam már alig haladja meg a kétezer forintot.

A helyzetet csak nehezítette, hogy a Moody's a kelet-európai leánybankokkal rendelkező anyabankok leminősítését helyezte kilátásba. A vártnál nagyobb visszaesés miatt ezekben az országokban megnőtt annak a veszélye, hogy hitelintézetek, leánybankok kétségbeejtő helyzetbe kerülhetnek. - Olyan hatások érik az országot, amelyeknek csaknem mindegyike gyengíti a forintot - vélekedett ezzel kapcsolatban az elemző.

Az Erste Bank által publikált technikai elemzés ráadásul nem fest túlságosan szép jövőt. Szakértőik szerint a forint árfolyama belekerült egy olyan spirálba, aminek következményeként az euróval szembeni jegyzés könnyen elmehet a 322-es szintig is. A Raiffeisen részéről ezt lapunknak úgy kommentálták: ez elképzelhető, de akkor már a környező országok devizái is olyan mélységekben járnának, amikor az érintett jegybankok intervenciókkal próbálnák megakadályozni a helyzet további durvulását.

A Kelet-Európára szakosodott Wood & Co. tanácsadó és elemző ház részéről ugyanakkor úgy látják: a forint és a magyar pénzügyi rendszer stabilizálása felé tett fontos lépés, hogy az IMF-küldöttség támogatta a magyar adóreformterveket. A Wood & Co. szerint a forint vissza fog erősödni, különösen a második fél évtől.

A lapunknak nyilatkozók körében egyöntetű volt az a vélemény: nagyon csodálkoznának, ha ilyen helyzetben a Magyar Nemzeti Bank monetáris tanácsa hétfőn az alapkamat csökkentéséről döntene. Hozzátették, az MNB-nek nem a gyenge árfolyammal van baja - mint ahogy ezt Simor András, a jegybank elnöke hétfői sajtótájékoztatóján hangsúlyozta is -, hanem a kurzus rendkívül ideges mozgásával. Napon belül minden további nélkül kileng a jegyzés 6-8 forintot, ami nagyon sok, és ez is csökkenti a befektetők bizalmát.

Nem szabadulunk az államcsőd rémétől

Valóban egyre közelebb látnak minket egy államcsődhöz nemzetközi befektetők - állítja egybehangzóan Hamecz István, az OTP Alapkezelő és Heim Péter, az Aegon Alapkezelő vezérigazgatója. Hamecz István az ATV-ben elmondta: egyre drágábbak azok a biztosítások, amelyek a befektetőket hivatottak megvédeni a magyar államkötvényekbe történt befektetéseik kapcsán. Ez objektíven jelzi, hogy milyen állapotban van a magyar gazdaság. Szerinte külső szakértők egyöntetűen úgy látják, hogy az ország adósságcsapdában van, amiből a jelenlegi alacsony növekedés mellett szinte lehetetlen kikerülni. Heim Péter szerint az IMF-hitel ugyan megvédte Magyarországot, praktikusan mégis államcsődről lehet beszélni, és érthető, hogy a befektetők nem akarnak kockáztatni. - Ezzel a helyzettel valamit kezdeni kell, a bejelentett intézkedések ugyanis semmiféle gyógyírt nem jelentenek, úgy tűnik, valami megváltásra, csodára vár az ország - fogalmazott. Szerinte elkerülhetetlen lesz egy következő IMF-hitel, ami kapcsán hazánknak azonban semmiféle tárgyalási pozíciója nem lesz. A közgazdászok egyetértettek abban is, hogy a kormány túl későn, túl keveset lépett a költségvetés rendbetétele és a gazdaság felpörgetése érdekében. (atv.hu)

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.