Nekimentek a Providentnek
- Hogy nem tűnik fel senkinek, hogy miközben a munkatársak négy órára vannak bejelentve, hétvégén hivatalosan nem dolgoznak, a reklámokban viszont a pénzintézet azt ígéri, a kölcsönt bármikor kiviszi? - vázolja a gyorskölcsönökkel csábító Provident Pénzügyi Zrt. ellen küzdő csapat egyik vezetője a munkaügyi felügyeletnél most általuk kezdeményezett vizsgálatuk egyik fő irányát. Mácsik Zoltán, aki a Provident dél-dunántúli régiójának biztonsági vezetője volt, társaival, többek között Mali Zoltánnal, Drávapiski polgármesterrel igyekszik újabb és újabb szabálytalanságokat feltárni a szegényeket elvileg legálisan "uzsoráztató" hitelintézet ellen.
Úgy tűnik, be- és feljelentéssorozatuk most célt ér. A cég ellen az adóhatóság és a munkaügyi felügyelet már vizsgálatot kezdett, de a fogyasztóvédőkhöz, a versenyhivatalhoz és a rendőrséghez is eljutottak a leveleik.
- Ha valaki kér 200 ezer forintot, kiviszik neki, majd közlik, hogy előre adja oda az első törlesztőrészletet, mert 2-3 hétig nem tudnak jönni. Így, bár a kölcsön 200 ezerről szól, már csak 180 ezret kap kézhez. Ha nem tudom kifizetni az utolsó 20 ezer forint részletemet, azt mondják: nem baj, vegyél fel 100 ezret, ebből kifizeted a húszat. Megint csak 80-at kap meg az ügyfél. Mivel 100 után 170 ezret fizet vissza, így lesz a 20 ezres tartozásból 170 ezer - hoz példákat Mácsik Zoltán a szerinte szabálytalan gyakorlatra. Mácsik ügyvédjével két hete a PSZÁF vezetőinek vázolta föl a szabálytalannak tartott működés részleteit. A felügyeletnél azonban most a hivatalos bejelentésre várnak.
- Minden esetben nyitottak vagyunk arra, hogy a felügyelet vizsgálatot indítson, ehhez azonban nem elegendő, hogy valaki bejön, és elmondja a panaszát - mondja Binder István, a PSZÁF szóvivője. Adatai szerint egyébként tavaly 73 panasz érkezett három gyorskölcsönt nyújtó pénzintézet ellen, a hitelfelvevők főként a túl magas kamatok miatt emeltek szót. Idén eddig már 12 bejelentést vettek nyilvántartásba. Mind ez idáig a Providentet egy esetben marasztalták el, amiért a hitelintézet 2001 áprilisától 2006 októberéig úgy működött, hogy semmilyen nyugtát vagy elismervényt nem adott az ügyfeleknek.
A PSZÁF-döntés szerint a Provident tevékenysége során súlyosan megsértette egyebek közt a számla- és bizonylati rendre, a kamatok elszámolására, a számviteli szabályzatokra, a kiszervezésre, illetve az ügynökök igénybevételére vonatkozó jogszabályi előírásokat. A hiányosságért a cég azonban mindössze kétmillió forint bírságot kapott.
- Ez éppen körülbelül egyhavi igazgatói fizetés a cégnél, miközben lényegében nyom nélkül adták-vették a hiteleket - fűzi hozzá az egykori biztonsági vezető. Most egyébként erre hivatkozva milliárdos adócsalással is vádolja a céget több polgármester és civil szervezet. Szerintük a magas kamattal hiteleket biztosító cég olyan helyzetbe hozza a kistelepülések szegénysorban élő lakóit, hogy azok végül ingatlanjaikat is elveszítik egy 200 ezer forintos hitel miatt.