A bankárok után a kormányfőt vallatták a képviselők
Brown fekete szerdáján a Munkáspárt 1997-es hatalomra kerülése óta a legmagasabbra, 1,97 millióra kúszott fel a munkanélküliek száma, a jegybank legfrissebb értékelése szerint a visszaesés nyárra éves szinten eléri a négy százalékot - a legutóbbi becslés dupláját. A statisztikai hivatal közleménye a brit munkavállalók számának közel negyedmilliós csökkenéséről számolt be (27 millióra), a külföldieké 175 ezres emelkedése mellett (2,4 millióra).
Brown félévente találkozik a parlamenti csoport tagjaival. Az ezúttal időnként kifejezetten ellenséges kérdezz-felelek során kifejtette: levonta a tanulságot a bankrendszer megroggyanásából. Az élőben is közvetített konzultáción nem ismerte be, hogy napirenden szerepel a "kvantitatív könnyítés", azaz a forgalomban lévő pénzmennyiség növelése, de megerősítette: amennyiben az infláció a jelenlegi két százalékról lefelé mozdul, a független Bank of England elnökének kötelessége megfontolni "a rendelkezésére álló összes módszert".
A kormányfő nem úszta meg, hogy állást foglaljon a közvéleményt élénken foglalkoztató bankári prémiumok ügyében. A puritán skót nem rejtette véka alá, hogy a "jutalmazás nem lehet egyirányú utca", azaz ha valaki kudarcot vall - ahol ez lehetséges -, vissza kell szolgáltatnia a már felvett jutalmat. John McFall, a pénzügyi bizottság elnöke aggodalmának adott hangot, amiért benyomása szerint a közvélemény egyelőre nem érzékeli a gazdaságélénkítő intézkedéscsomag pozitív hatását, noha a bankok újratőkésítése 37 milliárd fontot emészt fel, ami meghaladja a teljes védelmi költségvetést.
A miniszterelnök abban reménykedik, hogy a britek hozzáállása azonnal megváltozik, ha a bankokban megszerzett részvénytulajdon értéke emelkedésnek indul. Máris 60 ezer vállalkozás profitált a Pénzügyminisztérium által nyújtott adófelfüggesztésből. Gordon Brown visszautasította, hogy "úgy szaladgál körbe, mint egy fejetlen csirke". Változatlanul bízik abban, hogy négypontos terve - a bankok újratőkésítése, a pénzügyi ösztönzés, a bankok hitelezési tevékenységének újraindítása, valamint a befektetésre épülő növekedés - megvalósulásával Nagy-Britannia kievickél a recesszióból.