Uniós áldás a magyar bankmankóra
Az Európai Bizottság tegnap jóváhagyta a magyarországi bankok támogatására kidolgozott intézkedéscsomagot. (A brüszszeli áldásra az állami támogatás miatt volt szükség.) A még tavaly november elején bejelentett elképzelés szerint az IMF-hitelkeretből elkülönített hatszázmilliárd forintot a pénzintézetek feltőkésítésére és a hiteleik mögé állítható garanciára lehet fordítani.
Bár az előbbire vélhetően nem lesz jelentkező - egyrészt, mert a magyar bankok tőkehelyzete európai összevetésben is jónak mondható, másrészt az állam viszonylag szigorú feltételek mellett adná a pénzt -, az utóbbira valószínűleg lenne kereslet.
A bizottság jóváhagyása tehát már megvan, a bankok azonban még nem állhatnak sorba a támogatásért. Bár a törvényi hátteret biztosító jogszabályt december közepén elfogadta az Országgyűlés, a feltőkésítés és a garanciavállalás feltételeit és módját pontosan szabályozó végrehajtási rendelet még mindig nem készült el, e nélkül pedig nem lehet beindítani a rendszert.
A jogszabályt kidolgozó Pénzügyminisztériumnál lapunknak tegnap azt mondták, hogy a rendelet napokon belül kihirdethető állapotban lesz. (Eredetileg január végéig kellett volna megszületnie.) A Magyar Bankszövetséghez mindenesetre még nem jutott el a tervezet, pedig a szervezet ígéretet kapott rá, hogy előzetes véleményt formálhat a végrehajtási rendeletről.
A hazai bankok mindenesetre kezdik megszorítani a nadrágszíjat. Tegnap a Raiffeisen jelentette be, hogy elküldi alkalmazottainak nyolc százalékát: a 315 munkatárstól a következő két hónapban válik meg a pénzintézet. A Raiffeisen a leépítést azzal indokolta, hogy a romló gazdasági körülmények miatt az idén és jövőre is lassabb bővüléssel számol, így a további nyereséges működés fenntartása érdekében kénytelen költséggazdálkodását a megváltozott körülményekhez igazítani. (Tavaly év végén már a Raiffeisen Lízing is bejelentett egy 120 fős leépítést.)
A Raiffeisen nem az első és szinte biztosan nem is az utolsó hazai bank, amely elbocsátásokra kényszerül. A válság tavaly szeptemberi elmélyülése óta több pénzintézet is bejelentett kisebb-nagyobb leépítéseket: a Merkantil, az OTP Életjáradék, a CIB és a Santander már megvált alkalmazottai egy részétől. A Magyar Bankszövetségnél elmondták: a válság ugyanúgy érinti a hitelintézeteket, mint bármely más gazdasági szereplőt, ezért lehet rá számítani, hogy még az idén további leépítéseket lesznek kénytelenek bejelenteni a bankok. A pénzintézetek azonban más területen is igyekeznek visszafogni kiadásaikat: a válság felülírta a korábbi fióknyitási elképzeléseket, és kevesebb jut például marketingre is - tették hozzá.