Átlátszóbb lehet a luxemburgi bankfátyol

A banktitok intézménye ne adjon menedéket az adócsalóknak, ne lehessen valamely tagország adóhatósága elől más tagországban elbújtatni a jövedelmeket - ez a lényege az Európai Bizottságnak a napokban új elemekkel bővített javaslatcsomagjának.

A belga Le Soir szenzációs hírként tálalta, hogy Luxemburg kész megvizsgálni, hogyan közelíthetné jogrendjét e tekintetben az unióhoz. Jelenleg három ország, Luxemburg, Ausztria és Belgium nem hajlandó felfedni a számlatulajdonosok kilétét a tagországok adóhatóságai előtt, inkább forrásadót von le a megtakarítások kamatából, amelynek egy részét átutalja az érintett ország számára. Ez a helyzet gyengíti az unió helyzetét, amikor az EU-n kívüli országokkal tárgyal, például Svájccal vagy Liechtensteinnel.

A helyzet azonban változik, Luxemburg kész a módosításra, ám törvényei nem büntetik az adóelkerülést, igaz fellépnek a csalás ellen. Ám Németországban azért ítélték felfüggesztette börtönbüntetésre és egymillió euró pénzbüntetésre a Deutsche Post volt főnökét, mert Liechtensteinben kamatoztatta adómentesen a pénzét.

Kovács László adóügyi uniós biztos lapunknak elmondta: Belgium is nyitottnak látszik, míg Ausztria elzárkózik. A terv szerint - ha ezek az országok nem hajlandók az információkat továbbra sem átadni - néhány év múlva a húsz százalékos forrásadót 35 százalékra kell emelni.

A számítások szerint - mondta Kovács László - évente 200-250 milliárd euróra tehető az adócsalásból eredő kár, márpedig ez az összeg nagyjából a kétszerese az uniós költségvetésnek. Az erélyesebb fellépés tehát élvezi a tagállamok zömének támogatását. A megtakarítások esetében pusztán arról van szó, hogy a betéttulajdonos adóhatósága be tudja hajtani a kamatjövedelem után járó adót, akkor is, ha ez a jövedelem más uniós vagy akár unión kívüli országban keletkezett.

Az Európai Bizottság a héten két új javaslattal állt elő az adómegállapítás és -behajtás terén a jobb adóhatósági együttműködést szorgalmazó irányelvek kidolgozására. A megtakarítások megfelelő adóztatását és az adóhatóságok tájékoztatását illetően tavaly ősszel Kovács László bemutatta elképzeléseit. Ezek szerint nemcsak a betéteket vennék számításba, hanem más megtakarítási formákat is, és kiterjedne az adózás hatálya azon jogi személyekre, amelyek az adózó számára megkönnyítik a kamatjövedelem megszerzését. Az Európai Bizottság nevében Kovács László nemrégiben javaslatokat terjesztett elő az áfacsalások visszaszorítására, egyben az áfaszámlázás egyszerűsítésére. Az irányelvekre, illetve módosításukra vonatkozó előterjesztések a pénzügyminiszteri tanács elé kerülnek.

A 2003-07-es időszakban a tagországok adóhatóságai megháromszorozták az uniós társintézményektől kért információk mennyiségét a be nem fizetett adók behajtására, de a keresett összegnek csak az öt százalékát találták meg.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.