Félmilliárdos fantomüzem
Két évvel ezelőtt a bátonyterenyei mikroszaporító üzem építésének megkezdésével indult a Nád MPS-H Kft. magyar nemesítésű növényen alapuló energianád-program megvalósítása. Az eredeti tervek szerint már egy éve üzemelnie kellene a kétmilliárd forintból megvalósuló beruházásnak. A csarnokokban a nád nagyüzemi termesztéséhez szükséges palántákat állítanák elő. Ezzel szemben az építkezés mintegy félmilliárd forint elköltése után elakadt, és egy szerkezetkész csarnoksor vár szebb jövőre 5-6 hektárnyi önkormányzati területen.- Bátonyterenye megunta a kezdetben 2007 végére közel 500 új munkahelyet ígérő beruházó hitegetését, így a képviselőtestület a februári ülésén várhatóan megszavazza, hogy bontsuk fel a bérleti szerződést a projekttulajdonos Nád-MPS-H Kft.-vel - mondta lapunknak Lavajné Dóka Éva, Bátonyterenye polgármestere. Hozzátette, a szerződésbontás után alku tárgya lesz, hogy a település kéri-e az eredeti állapot visszaállítását. A polgármester a beruházó tájékoztatásából úgy tudja, hogy a Magyar Villamos Művek finanszírozása miatt állami pénz áll a félbe maradt építkezésben. Ezt a Nád-MPS-H Kft. vezetése a folyamatban lévő tárgyalások miatt egyelőre nem kívánta sem megerősítni, sem cáfolni. Az építkezés műszaki ellenőre arról számolt be, hogy 2007 nyár elején akadt el a beruházás, amikor az MVM egyik cégétől több szakember is részt vett a bejáráson, azt ellenőrizve, hogy a benyújtott számlák mögött valós teljesítések állnak-e.
Információink szerint az atomerőmű igazgatósága 2007-ben arról határozott, hogy meghatározó részesedést vásárol a Nád MPS-H Kft.-ben, ettől a szándékától azonban később elállt. Arra a kérdésünkre, hogy valóban az MVM finanszírozta-e a bátonyterenyei üzem eddigi építését, nem érkezett egyértelmű válasz a cégvezetéstől. A Tringer Ágoston szóvivő által küldött válasz szerint az atomerőmű igazgatósága 2006-ban döntött a megújuló energia felhasználásának lehetőségét kínáló nádprogram részletes vizsgálatáról. Ennek előzménye volt, hogy az atomerőmű telephelyén felmerült egy black-start erőmű létesítésének gondolata, mely az atomerőmű esetleges teljes leállása esetén az újraindításhoz szükséges energiát biztosíthatja, amellett hogy megújuló energiaforrás felhasználását teszi lehetővé.
Az állami cég azonban tavaly, részletesebb elemzéseket követően elállt az erőmű létesítésének tervétől, így az ehhez kapcsolódó előkészítő egyeztetések is abbamaradtak. Az MVM közlése szerint az atomerőműnek is dolgozó MVM Erbe Energetika Mérnökiroda szakembereinek bátonyterenyei látogatása az ezt megelőző időszakra tehető. Ami az állami cég bátonyterenyei beruházóval való kapcsolatát illeti, arról ennyit közöl: "Az MVM jelenlegi vezetésének nincs tudomása olyan szerződésről, mely alátámasztaná, hogy a korábban tervezett erőműprojekt tüzelőanyag ellátását biztosító NÁD MPS-H Kft.-vel az előzetes vizsgálatok dokumentálásán túlmenően bármilyen, kötelezettséggel járó jogviszonyra utalna. Tudomásunk van ugyanakkor arról, hogy jogi képviselete útján kártérítési igényt fogalmazott meg. A Paksi Atomerőmű felügyelő bizottsága vizsgálja az ügy részleteit."